Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Nakładany czy wbudowany? Jaki zlewozmywak...

Porady

Nakładany czy wbudowany? Jaki zlewozmywak wybrać?

Ulubione0

W żadnej kuchni nie może zabraknąć zlewozmywaka. Nawet jeśli mamy zmywarkę, zlew przyda się choćby do mycia owoców i warzyw, a także naczyń, które wymagają mycia ręcznego. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę zlewozmywaków, które różnią się między sobą kształtem, rozmiarem, kolorem oraz materiałem wykonania. Istnieją również dwa sposoby montażu zlewu – możemy wybrać zlewozmywak nakładany lub wbudowany w blat. Oba rozwiązania mają wpływ na walory estetyczne i użytkowe. Który rodzaj lepiej sprawdzi się w kuchni?

Zlewozmywak nakładany

Zlewozmywaki nakładane są chętnie wybierane przez użytkowników, ponieważ ich montaż nie stanowi większego problemu. Jak sama nazwa wskazuje, takie zlewy montowane są na szafce kuchennej, w specjalnie wyciętym otworze. Można je dopasować do szafek kuchennych lub odwrotnie – szafkę dobiera się do konkretnego modelu zlewozmywaka. Aby woda nie dostawała się w szczelinę pomiędzy szafką a zlewem, warto uszczelnić ją za pomocą specjalnej listwy uszczelniającej. Bez wątpienia największą zaletą takich zlewów jest łatwy montaż, ponieważ nie wymaga on nawet użycia wiertarki. Natomiast do wad, możemy zaliczyć trudność w czyszczeniu wokół zlewozmywaka. Dla niektórych wadą jest również to, że zlew wystaje poza krawędzie blatu, co może zepsuć aranżację całej kuchni.

Zlewozmywak wbudowany (wpuszczany)

Drugi sposób montażu to wbudowanie zlewozmywaka w blat kuchenny. Takie zlewy montuje się więc od dołu szafki tak, aby blat był szerszy niż krawędź zlewu. Mogą być one zamontowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to klasyczne zamontowanie zlewu tak, że jego krawędzie wystają ponad blat. Natomiast drugi sposób to montaż zlewu równo z blatem kuchennym. Jest on o wiele trudniejszy do wykonania, dlatego najlepiej pozostawić to zadanie specjaliście. Efekt osiągnie się po wcześniejszym wyfrezowaniu blatu, dlatego taki sposób montażu nie jest możliwy we wszystkich rodzajach blatów kuchennych. Zlewozmywaki wbudowane są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ponieważ okruchy nie dostają się pod uszczelki wokół zlewu. Oprócz tego, spójna, jednolita powierzchnia stwarza lepszy efekt wizualny i nadaje uroku kuchni.

Jaki rodzaj zlewozmywaka wybrać?

Tak na dobrą sprawę wybór zlewozmywaka będzie uzależniony od naszych preferencji. Jeśli zależy nam na walorach estetycznych, powinniśmy wybrać zlewozmywak wbudowany w blat. W przypadku, gdy sami chcemy zamontować zlew, lepiej wybrać model nakładany, ponieważ jego montaż nie stanowi problemu i poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie majsterkują. Obecnie najchętniej wybierane przez użytkowników są modele wbudowane, a ich oferta jest bardzo bogata, dlatego bez problemu dopasujemy zlew do swoich potrzeb.

Zobacz również

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Każdy z nas w tym wyjątkowym czasie snuje plany na Nowy Rok. Robi podsumowania ostatnich...

Prowansja w kuchennym zaciszu

Prowansja w kuchennym zaciszu

Francuska elegancja Wnętrze z wizualizacją rodem z bajkowej Prowansji pełnej malowniczych...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena