Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Zlewozmywaki z ociekaczem – dla kogo?

Zlewozmywak


Zlewozmywaki z ociekaczem – dla kogo?

Podczas wykonywania wszelkich kuchennych czynności ważny jest czas i ergonomia. Planując kuchnię swoich marzeń uwzględniamy wiele kwestii decydujących o jej funkcjonalności. Jedną z nich jest niewątpliwie zapewnienie właściwej higieny nie tylko stanowiska pracy, ale również używanych akcesoriów i naczyń. Do tego celu niezbędny jest oczywiście odpowiednio dopasowany zlewozmywak.

Wygodne rozwiązanie


Kuchnię powinniśmy tak rozplanować, aby zlewozmywak znalazł się w centralnym miejscu roboczego blatu. Zdecydowanie ułatwimy sobie pracę, jeśli umieścimy go pomiędzy kuchenką a lodówką, jednak niezbyt blisko płyty grzewczej. Pamiętajmy również o pozostawieniu niezagospodarowanego fragmentu blatu roboczego (około 80 centymetrów). To właśnie będzie nasze miejsce pracy. Z uwagi na wolne miejsce w szafce poniżej zlewu i charakter wykonywanych w jej pobliżu czynności, najchętniej wybieramy tę lokalizację na umiejscowienie kosza na śmieci, który również stanowi nieodłączny element kuchennego wyposażenia.

 

Do wyboru mamy zlewozmywaki jednokomorowe lub dwukomorowe. Ten pierwszy model wraz z ociekaczem jest w zupełności wystarczający dla zagospodarowania tak zwanej mokrej strefy w kuchniach o niezbyt dużym metrażu. Opcja dwukomorowa to najczęściej rozwiązanie stosowane w mieszkaniach o dużej liczbie domowników, gdzie nie ma do dyspozycji pomocnika w postaci zmywarki.

 

Dodatkowe akcesoria


Na rynku dostępnych jest wiele dodatkowych akcesoriów, które sprawią, że nasz zlew stanie się prawdziwym centrum kuchennego dowodzenia. Jednym z takich rozwiązań jest specjalna nakładka, którą umieszcza się na komorze zlewozmywaka. Bez obaw możemy na niej nie tylko siekać czy kroić, ale również postawić garnek, kiedy akurat na roboczym blacie zabraknie nam miejsca. Równie ciekawym i funkcjonalnym pomysłem, który z łatwością wykorzystamy w swojej kuchni, są specjalnie dopasowane koszyczki i ociekacze do warzyw oraz owoców. Aby zachować jednolitą stylistykę i uniknąć późniejszych poszukiwań dobierzmy również pojemniczki na sztućce, mydło czy płyn do mycia naczyń.

 

Wbudowany, podwieszany czy nakładany?


Wybór zlewozmywaka – z pozoru łatwy, może nastręczać pewnych trudności. Oczywiście jest niezbędny w każdej kuchni, ale nie każdy z nas ma podobne oczekiwania i dysponuje określoną ilością wolnej przestrzeni. Należy zatem dobrze przemyśleć swój wybór i zapoznać się z oferowanymi przez producentów modelami. Do dyspozycji mamy zlewozmywaki wbudowane w kuchenny blat, nakładane na szafkę albo podwieszane pod blat.

 

Zlew nakładany znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w małej kuchni na przykład w bloku. Jego montaż wymaga wykorzystania kuchennej szafki bez roboczego blatu i bezpośrednio na nią nakładamy zlewozmywak. Decydując się na takie rozwiązanie mamy właśnie do wyboru zlew dwukomorowy lub jednokomorowy z ociekaczem.

 

Ostateczna decyzja


Jeśli już wybraliśmy jakie rozwiązanie konstrukcyjne najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni, pozostał nam ostateczny wybór modelu. Aby nie popełnić kosztownej w skutkach pomyłki, musimy dokładnie zmierzyć szafkę, gdzie planujemy jego montaż, ponieważ kierując się jej wymiarami dobierzemy idealny wymiar zlewu. Podstawowa zasada przewiduje, że powinien on być mniejszy o co najmniej 5 centymetrów niż sam rozmiar szafki. Wynika to z tego, że komory zlewu muszą się w niej z łatwością zmieścić. Kwestie kolorystyki, wzornictwa a nawet materiału pozostają sprawą drugorzędną.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Zuzianna

Dla kogo? Dla mnie! :D Ociekacz musi być i tyle. Nie wyobrażam sobie odstawiania naczyć gdzieś na jakąś ściereczkę, czy na co tam jeszcze ludzie stawiają. Od razu robi się wszędzie mokro, brudno i paskudnie. Fuj!

Zobacz również


Stal kontra granit. Jaki zlewozmywak wybrać?


Zlewozmywak to jeden z ważniejszych elementów kuchennego wyposażenia. Spełnia tak...

Zlew ceramiczny czy stalowy?


W dobie wszechobecnych zmywarek może się to wydawać dziwne, ale mimo wszystko wygodny...

Zlewozmywak – pojedynczy czy podwójny?


Zlewozmywak – element wyposażenia, bez którego trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek...