Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak czyścić zlewozmywaki?

Porady

Jak czyścić zlewozmywaki?

Ulubione0

Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór zlewozmywaków różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale także materiałem wykonania. W zależności od tego, jaki zlewozmywak posiadasz w swojej kuchni należy dobrać do niego określony środek czyszczący. Natomiast w codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po uniwersalne, sprawdzone sposoby.

Uniwersalne zasady czyszczenia zlewu
W dbaniu o dobry wygląd i kondycję każdego zlewu najważniejsza jest systematyczność. Producenci większości popularnych zlewów zalecają regularną pielęgnację polegającą na codziennym umyciu powierzchni używając do tego miękkiej szmatki i delikatnego detergentu, a następnie dokładne wytarcie do sucha.

Natomiast biorąc pod uwagę statystyki częstotliwości użytkowania zlewów, to po około 30 użyciach (mniej więcej co 2 tygodnie) powinniśmy przeprowadzić intensywne szorowanie. Warto do tego użyć gąbkę oraz specjalny detergent dedykowany konkretnemu rodzajowi zlewu. Kolistymi ruchami nakładamy detergent na spłukany wcześniej zlew i po około dwóch minutach szorujemy jego powierzchnię. Na koniec istotne jest aby dokładnie usunąć wszelkie resztki płynu za pomocą ciepłej wody oraz wysuszyć powierzchnię zlewu, by uniknąć zacieków.

Jak dbać o zlewozmywak na co dzień:

  • usuwaj brud z pomocą delikatnych detergentów i miękkich gąbek lub ściereczek,
  • nie stosuj myjek drucianych i pilników,
  • nie stosuj do czyszczenia proszków czyszczących, kwasów czy wybielaczy,
  • unikaj pozostawiania w zlewie owoców, kwasowych płynów, resztek kawy i herbaty. Mogą bowiem pozostawić trwałe plamy i odbarwienia, które zniszczą powierzchnię zlewu, zakup gumową matę, koszyk lub nakładkę ochronną do zlewu.

Domowe sposoby pielęgnacji zlewu
Zlewy możemy także pielęgnować w sposób ekologiczny unikając przy tym użycia detergentów. Domowe specyfiki znajdujące się zapewne w każdej kuchni będą do tego idealne, gdyż cechuje je skuteczność działania. Najlepszym sposobem usunięcia zabrudzeń z powierzchni zlewu jest wykorzystanie octu. Wystarczy jego roztwór w proporcji 1 dawka octu do 2 dawek wody zmieszać i umieścić w pojemniczku ze spryskiwaczem. Taką mieszanką pryskamy zlewozmywak i zostawiamy na kilka minut, po czym dokładnie spłukujemy jego powierzchnię ciepłą wodą.

Drugim sposobem na naturalne czyszczenie zlewu jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy rozsypać sodę oczyszczoną po powierzchni zlewu i polać ją odrobiną ciepłej wody tak, by utworzyła pastę. Używając gąbki ze skrobakiem i starej szczoteczki do zębów, wyczyść dokładnie zlew. Będzie on nie tylko czysty, ale także zdezynfekowany.

Zobacz również

4 sposoby na małą kuchnię – czy jej urządzanie może być przyjemne?

4 sposoby na małą kuchnię – czy jej...

Bardzo ważne są kolory! Barwy to najłatwiejszy i najszybszy sposób na to, aby optycznie...

Sposób na ochłodę, czyli jak wybrać kostkarkę do lodu?

Sposób na ochłodę, czyli jak wybrać kostkarkę...

Kształt i rozmiar lodu Wybierając przenośną kostkarkę do lodu, powinniśmy zwrócić uwagę,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena