Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Głośna praca termoobiegu w piekarniku - możliwe...

Porady


Głośna praca termoobiegu w piekarniku - możliwe przyczyny

Piekarnik jest jednym z najważniejszych elementów stanowiących wyposażenie każdej kuchni. Wybierając to urządzenie do swojej kuchni zwracamy uwagę przede wszystkim na design, funkcjonalne programy, technologię, energooszczędność. Jednak niestety nawet w najlepszym i najdroższym piekarniku mogą z czasem pojawić się pewne oznaki niewłaściwego sposobu jego działania. Jedną z częstych niedogodności okazuje się być zbyt głośna praca termoobiegu w piekarniku. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

Na zdjęciu: Studio Mebli Witoński

Eksploatacja piekarnika

 

Piekarnik jest urządzeniem, które stanowi podstawowe wyposażenie wnętrza kuchennego. Przy czym trzeba przyznać, że jest wyjątkowo często eksploatowany. W wielu domach niemal codziennie przygotowywane lub podgrzewane są w nim posiłki i desery dla całej rodziny lub gości. Nowoczesne sprzęty AGD dają bowiem coraz większe możliwości przygotowywania potraw i stają się wielofunkcyjne, a ich obsługa jest łatwa i intuicyjna. W efekcie piekarnik stał się wyjątkowo ważny w codziennym funkcjonowaniu większości rodzin. W związku z tym, jego nieprawidłowe działanie i wszelkie symptomy wskazujące na zmianę w sposobie funkcjonowania, mogą powodować niepokój, że ulegnie niebawem poważniejszej usterce lub przestanie działać całkowicie. Jednym z niepokojących objawów, który niestety występuje dość powszechnie i to bez względu na klasę i cenę urządzenia jest głośna praca termoobiegu w piekarniku. Na szczęście nie jest to wada mogąca uniemożliwić korzystanie z urządzenia, lecz w znacznym wymiarze wpływa na zadowolenie z jego użytkowania. Jaka może być przyczyna głośnej pracy termoobiegu i jak rozwiązać taki problem?

 

Wentylator w piekarniku z termoobiegiem

 

Najpopularniejsze powody zbyt głośnej pracy termoobiegu piekarnika to:

  • zabrudzony wentylator,
  • uszkodzony wentylator,
  • uszkodzony silnik wentylatora.

 

Jak widać przyczyną nadmiernego hałasu podczas pracy termoobiegu w piekarniku stanowią uszkodzenia wentylatora. Piekarniki wyposażone w funkcję termoobiegu, oprócz górnej i dolnej grzałki posiadają dodatkową grzałkę umieszczoną wokół wentylatora obiegu powietrza. Niniejsza grzałka ogrzewa powietrze rozprowadzane przez wentylator, co umożliwia równomiernie rozprzestrzenić gorące powietrze w komorze urządzenia. Jeżeli więc wentylator lub jego silnik będą zabrudzone lub ulegną usterce, termoobieg podczas pracy stanie się zbyt głośny.

 

Zabrudzony wentylator

 

Termoobieg jest systemem stanowiącym wyposażenie większości nowoczesnych piekarników. Jego zadaniem jest równomierne rozprzestrzenianie gorącego powietrza w komorze urządzenia i tym samym efektywniejsze dopieczenie potraw. Główną częścią termoobiegu jest wentylator. W sytuacji, gdy termoobieg działa głośniej niż zazwyczaj może okazać się, że przyczyną jest, to że wentylator uległ zabrudzeniu. Zanieczyszczenia, które przyczepiły się do wentylatora mogą zakłócić jego prawidłową pracę lub wpływać na natężenie dźwięku. Wówczas pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie wnętrza piekarnika i ocena stopnia jego zabrudzenia także w zakamarkach. Wystarczy rozkręcić płytkę zabezpieczającą i obejrzeć zakamarki wentylatora. Wówczas łatwo będzie oczyścić wentylator i tym samym pozbyć się uciążliwego hałasu podczas jego pracy.

 

Uszkodzony wentylator

 

Zbyt głośna praca wentylatora podczas włączonego termoobiegu może być spowodowana nie tylko jego zabrudzeniem, ale w gorszej perspektywie uszkodzeniem. Jeżeli po dokładnym wyczyszczeniu wentylatora, nadal słychać zbyt głośny hałas podczas pracy termoobiegu, należy podejrzewać uszkodzenie tej części piekarnika. Najczęściej problem stanowią ubytki w łopatkach, wykrzywienie lub obluzowanie wentylatora. W takiej sytuacji niezbędne jest wymienienie uszkodzonych elementów, by rozwiązać problem hałasu.

 

Uszkodzony silnik w wentylatorze

 

Silnik napędza pracę wentylatora i jest najsilniej eksploatowany podczas pracy urządzenia. W związku z tym może z czasem się po prostu zużywać. W efekcie może generować hałasy i uprzykrzać użytkowanie piekarnika podczas włączonego programu termoobiegu. Hałas może być skutkiem zatarcia lub mechanicznego uszkodzenia silnika wentylatora. Wówczas niezbędna okaże się wymiana silnika na nowy. Czynność tę najlepiej jest zlecić specjaliście.

 

Jeżeli podczas włączonego termoobiegu z piekarnika dochodzi niepokojący odgłos, który nie jest sytuacją jednorazową, wówczas należy szukać przyczyny przede wszystkim w pracy wentylatora. Na szczęście naprawa lub wymiana wentylatora nie jest ani zbyt kosztowna, ani szczególnie pracochłonna. Zdarza się jednak, że piekarnik hałasuje nawet wtedy, gdy termoobieg jest wyłączony. Taka usterka może świadczyć o poważniejszym problemie związanym z uszkodzeniem innych elementów urządzenia i wymaga konsultacji z fachowcem. Specjalista zdiagnozuje przyczynę niechcianych dźwięków dochodzących z piekarnika i przeprowadzi profesjonalną naprawę.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się...


Nie ma się co czarować, postęp techniki coraz bardziej ułatwia nam życie. Sprzęty i...

Upiekło nam się, mamy piekarnik!


W każdej kuchni nie może zabraknąć sprzętów AGD. Pomagają nam one w pracach...

Praktyczne wykorzystanie piekarników z funkcją Dual Cook


Zdarzają ci się sytuacje, kiedy w kuchni brakuje ci czasu na przyrządzenie ulubionych...