Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Plastik-fantastic

Porady


Plastik-fantastic

Plastik to jeden z bardziej popularnych materiałów, którego liczne zalety od dawna wykorzystywane są w kuchni. Różnorodne kształty i dowolne kolory, w jakich mogą występować kuchenne akcesoria sprawiają, że coraz częściej surowiec ten wypiera inne, bardziej tradycyjne i naturalne materiały.

Przewaga nie do pobicia

Plastikowe łyżki, miski, ubijaczki, podkładki, deski do krojenia, sitka. Kuchenne akcesoria, które można wykonać z plastiku, a dokładniej z polietylenu, można wymieniać właściwie w nieskończoność. Obecnie, niewiele jest przedmiotów na co dzień wykorzystywanych w kuchni, które nie mogłyby być plastikowe. Nikogo już to nie dziwi zważywszy na wiele zalet, jakimi może się pochwalić ten surowiec.
Plastik jest trwały, nietłukący, dość odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie chłonie wilgoci, co jest wielkim atutem w tak szczególnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Nie stanowi więc pożywki dla bakterii, umożliwia zachowanie wyjątkowo higienicznej czystości. Jest przy tym odporny na działanie kwasów, alkoholi, silnych detergentów. Nie chłonie zapachów, może więc być używany w kontakcie z żywnością. Bez problemu może być też myty w zmywarkach. Występuje w licznych, właściwie dowolnych barwach i odcieniach, dzięki czemu można go bez problemu dopasować do kolorystyki każdej kuchni.
 

Zaskakujące pomysły

Plastikowe akcesoria, suszarki do naczyń, łyżki czy sitka to tylko nieliczne przedmioty, które mogą być wykonane z tego surowca. Może ciężko w to uwierzyć, ale plastik coraz częściej doceniają też projektanci mebli, designerzy, architekci wnętrz. Okazuje się bowiem, że materiał ten daje się niezwykle łatwo formować, można też uzyskiwać dowolne barwy, również różne stopnie przezroczystości, co czyni go idealnym materiałem na, czasem nietypowe i zaskakujące, elementy kuchennego wyposażenia. Nie dziwi więc fakt, że wykorzystywali i wykorzystują go najwięksi i najbardziej doceniani projektanci i designerzy jak Karim Rashid czy Philippe Starck. Jeśli mamy więc tylko odrobinę fantazji i odwagi możemy pokusić się o nietypowe, ale zaskakujące elementy kuchennej zabudowy wykonane z plastiku. Dekoracyjna, limonkowa lub amarantowa lampa, oryginalne w swej formie hokery lub krzesła, odważny stolik to tylko niektóre z kuchennych, plastikowych elementów, które z powodzeniem mogą zastąpić, wykonane z tradycyjnych surowców, odpowiedniki. Nie będą wyglądały tandetnie i „plastikowo", jeśli umiejętnie wkomponujemy je w stylistykę kuchni. Faktem jest, że polietynowe elementy nie współgrają raczej z tradycyjnym, klasycznym czy rustykalnym pojmowaniem kuchennego wnętrza. Ale jeśli pomieszczenie urządzimy w stylu fusion, futurystycznym a nawet minimalistycznym, możliwość dodania plastikowej kropki nad „i" uczyni z takiej kuchni prawdziwą, oryginalną w swym wyrazie, perełkę. Nic bowiem tak nie rozwesela wnętrza a jednocześnie nie dodaje mu charakteru jak umiejętnie dobrane i zastosowane dodatki. Nawet jeśli są plastikowe...


Rysa na... plastiku

Niestety, mimo licznych zalet, plastik jest wciąż niedoceniany i uważany za bardzo tandetny materiał. Ocena ta nie jest do końca słuszna, zważywszy na fakt, że naukowcy ciągle udoskonalają ten materiał, by jeszcze bardziej polepszać jego właściwości i czynić z niego naprawdę elegancki i luksusowy surowiec. Niestety nadal ma też kilka wad, które mogą go dyskredytować na tle innych materiałów:

  • Przede wszystkim nie jest biodegradowalny - plastikowy przedmiot wyrzucony na śmietnik staje się odpadem w wielkim stopniu zanieczyszczającym środowisko. Na szczęście coraz więcej osób segreguje śmieci i oddaje plastikowe opakowania i produkty do recyklingu – plastik ma więc ekologiczne, „drugie życie".
  • Plastikowe opakowania i akcesoria nie są odporne na działanie wysokich temperatur – nie można więc w nich gotować, piec, smażyć. Trzeba też unikać ich kontaktu z gorącymi sprzętami lub otwartym ogniem w obawie przez stopieniem się plastiku (nie wolno np. stawiać naczyń wykonanych z plastiku w bliskim sąsiedztwie włączonej kuchenki gazowej).
  • Niektóre z rodzajów plastiku mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego przed zakupem danego produktu warto sprawdzić, czy posiada on atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny) – tylko takie produkty są dopuszczone do kontaktu z żywnością.
  • Tańsze produkty wykonane z plastiku, szczególnie te nieznanego pochodzenia, pod wpływem podwyższonej temperatury mogą wydzielać szkodliwy związek chemiczny, tzw. bisfenol A. Według badań naukowych może on powodować różne zaburzenia i choroby w ludzkim organizmie, z nowotworami włącznie. Warto więc unikać podejrzanie tanich, pochodzących z niesprawdzonego źródła, plastikowych produktów.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
anielka

Ja w swojej kuchni mam dużo gadżetów z plastiku i szczerze mówiąc – nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich. Swoją droga dobry artykuł : )

Zobacz również


Jak wybrać odpowiednią suszarkę do naczyń?


Zmywarki do naczyń na dobre zadomowiły się we współczesnych kuchniach i właściwie...

Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia...


Zapiekanki, soczyste mięsa, pieczone ryby czy cudownie pachnące ciasta. Któż z nas...

Filtr w kuchni – zalety


Nie smakuje Ci woda z kranu, mimo zapewnień, że jest zdatna do picia? Coraz częściej...