Kompletujemy kuchenną wyprawkę
Przeprowadzka do własnego mieszkania czy domu to niezwykle ważny krok w życiu każdego. Wszyscy marzą o własnych czterech kątach, a szczególnie o własnej, „po swojemu" urządzonej kuchni, w której wreszcie będzie można poczuć się jak u siebie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że przeprowadzka do takiego lokum to dopiero początek „nowej drogi".
Lista obowiązkowa
Kuchnia to nie tylko ściany, nowoczesne sprzęty AGD i starannie dobrane dekoracje. To przede wszystkim akcesoria codziennego użytku, bez których nie mogłaby być sercem domu, a których zgromadzenie wymaga sporego zaangażowania i dokładnego... zaplanowania. Wiedzą o tym doskonale wszyscy ci, którzy mieli okazję wprowadzić się do nowej, niewyposażonej kuchni, kiedy już podczas pierwszych prób kulinarnych okazuje się, że brakuje nawet najbardziej podstawowych akcesoriów. W rodzinnym domu, w kuchni mamy, często nie zwraca się na nie uwagi, traktując je jako coś oczywistego, obowiązkowego. We własnej, nowej kuchni trzeba jednak o nich pomyśleć i odpowiednio wcześnie kupić, by uniknąć sytuacji, w której okaże się, że nie ma czym nalać zupy z garnka do talerza, brakuje deski do krojenia lub sitka do odcedzenia ulubionego spaghetti.
Warto więc zrobić listę najpotrzebniejszych, najbardziej podstawowych akcesoriów kuchennych. Oto ona:
- Garnki – najlepiej kupić cały zestaw składający się z kilku elementów o różnych pojemnościach, wchodzących jeden w drugi – zaoszczędzimy przestrzeń potrzebną do ich przechowywania. Jeśli w kuchni mamy płytę indukcyjną – zaopatrzmy się w naczynia ze stali ferromagnetycznej. Zadbajmy, by w wybranym przez nas zestawie były też pokrywki.
- Patelnie – różnych rozmiarów i o różnym przeznaczeniu – np. tradycyjna, grillowa, do naleśników itp.
- Talerze – w zależności od ilości domowników wybierzmy zestaw 6-cio lub 12-elementowy. Każdy zestaw składa się z talerzy głębokich, płytkich i deserowych, więc na początek w zupełności wystarczy.
- Może być bezprzewodowy lub tradycyjny, ale w kuchni jest jednym z podstawowych sprzętów – czajnik, powinien być nie tylko ładny, ale i dobrany pojemnością do ilości domowników.
- Kubki, szklanki i filiżanki do herbaty kawy i ulubionych napojów.
- Dzbanki na napoje lub wodę.
- Sztućce – warto zaopatrzyć się w pełny zestaw, w skład którego oprócz noży, widelców i łyżek, wchodzą też małe łyżeczki, widelczyki deserowe, a także akcesoria dodatkowe tj. różnych rozmiarów chochelki, łyżki do sałat, szczypce, nożyce itp.
- Zestaw noży kuchennych – to podstawowe wyposażenie kuchni, najlepiej mieć kilka rodzajów noży (inny do pieczywa, inny do mięsa, wędlin, serów, obierania warzyw i owoców itp.)
- Deski do krojenia – mogą być różnych rozmiarów, wykonane z rożnych materiałów (drewniane, plastikowe, bambusowe), w zależności od tego co będziemy na nich kroić.
- Miski i patery – przydadzą się w kuchni w każdej ilości jako pojemniki na sałatki, dodatki czy pasty serwowane do posiłków.
- Taca – będzie praktyczna nie tylko podczas przyjęć, ale i w codziennym użytkowaniu, szczególnie, jeśli stół mamy umieszczony w dużej odległości od miejsca, w których przygotowujemy posiłki.
- Wałek do ciasta (i ewentualnie stolnica) to obowiązkowe wyposażenie osób, które uwielbiają robić domowe wypieki, rogaliki, pierogi itp.
- Pojemniki na przyprawy pozwolą je uporządkować i zapobiegną utracie cennych aromatów. Gustowne młynki do soli i pieprzu mogą być przy okazji doskonałą ozdobą kuchennego blatu.
- Sitka rożnych rozmiarów, durszlaki, ociekacze, suszarka do sałaty, łyżka cedzakowa – pomogą w odcedzaniu makaronów i innych produktów wymagających osuszenia.
- Podkładki pod gorące naczynia – nawet najlepszej jakości blat kuchenny warto chronić przed ewentualnymi uszkodzeniami, dlatego wszelkie gorące i ciepłe naczynia i garnki dobrze jest stawiać na specjalnie do tego przystosowanych podkładkach np. drewnianych lub korkowych.
- Drobne akcesoria tj. obieraki do warzyw, korkociąg, wyciskacz do czosnku, moździerz, siekacz do ziół, otwieracz do konserw i słoików, lejek, miarka pozwalająca odmierzyć właściwą ilość potrzebnego produktu to podstawa wyposażenia kuchennej szuflady.
- W kuchni nie może też zabraknąć różnych rozmiarów łyżek, mieszadeł, szpatułek, trzepaczek, ubijaczek itp. Nigdy niewiadomo kiedy akurat się przydadzą.
- Zadbajmy, by w podstawowym wyposażeniu mieć też foremki do pieczenia ciast i minimum jedno żaroodporne naczynie, w którym będzie można przyrządzać smakowite zapiekanki czy aromatyczne, pieczone mięsa.
- Drobne AGD: blender, mikser, ekspres do kawy czy mały robot kuchenny to sprzęty, które niejednej gospodyni lub gospodarzowi przydadzą się podczas kulinarnych eksperymentów.
- Na blacie warto postawić dobrany do stylu kuchni pojemnik na pieczywo, blok na kuchenne noże, czy stojak na ręczniki papierowe. To akcesoria, ktore z pewnością okażą się praktyczne, a przy tym i dekoracyjne.
- Warto też zadbać o czystość w kuchni, dlatego koniecznie musimy zaopatrzyć się w kosze na odpady segregowane, zestaw myjek, ściereczek i kuchenny fartuszek.
Można tak wymieniać w nieskończoność, bowiem kuchnia, to pomieszczenie, w którym zazwyczaj znajduje się najwięcej różnorodnych akcesoriów, jednak powyższa lista pozwoli funkcjonować w miarę normalnie na początku przygody w nowej kuchni. Jeśli jednak czegokolwiek zabraknie, zawsze warto pamiętać o miłym sąsiedzie, który z pewnością poratuje nas w kłopotliwej sytuacji i pożyczy brakujący przedmiot.
To lista tych niezbednych przedmiotow. A co mozna by kupic ponad to?
Udało mi się w pełni skorzystać z tych bardzo przydatnych info. Super, praktyczna i gotowa lista!
Znajomi się przeprowadzają do mieszkania w nowym bloku. Wydrukowałam im tą listę przedmiotów, ale czy to wszystko pomieszczą w małej kuchni??
OOO jak ta lista bardzo mi pomogła kiedy się przeprowadzaliśmy do naszego domu. Miałam oczywiście swoją listę, ale w porównaniu do tej była za krótka.