Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jakie wybrać garnki na płytę indukcyjną?

Porady


Jakie wybrać garnki na płytę indukcyjną?

Kuchnie indukcyjne stanowią wyjątkowo popularne rozwiązanie wśród kuchenek grzewczych. Są wygodne w użytkowaniu, pięknie komponują się z różnymi stylami aranżacyjnymi, a ponadto flagowi producenci wzbogacają je o funkcjonalne programy wspierające użytkowników w sprawnym i komfortowym przygotowywaniu posiłków. Płyty indukcyjne wymagają jednak używania specjalnych garnków. Które garnki wybrać na płytę indukcyjną?

Na zdjęciu: Studio Mebli A&K

Garnki na płytę indukcyjną

 

Zakup kuchni indukcyjnej związany jest z koniecznością nabycia odpowiednich garnków i patelni, które będą z nią kompatybilne. W przeciwnym razie niestety nie będą się one nagrzewać, a urządzenie wyda charakterystyczny komunikat dźwiękowy lub wskaże dany symbol na wyświetlaczu. Aby uniknąć takiej sytuacji i związanego z nią kosztownego rozczarowania, należy upewnić się przed zakupem, czy dany komplet garnków posiada specjalne oznaczenie symbolizujące zgodność z kuchenkami indukcyjnymi. Znaczek ten przypomina poskręcany drucik. Większość współcześnie projektowanych i produkowanych naczyń jest wielofunkcyjnych, co oznacza że można ich używać również na kuchenkach elektrycznych i gazowych. Niemniej jednak należy dokładnie się upewnić, czy są one również zgodne z płytą indukcyjną.

 

Czym się różnią i jak działają garnki indukcyjne?

Garnki indukcyjne, pomimo że prezentują się w zasadzie tak jak wszystkie inne rodzaje, różnią się od nich pod względem działania. Takie garnki posiadają bowiem wyjątkowo płaskie dno, które zostało wykonane z fotomagnetyku. Jest to metal ulegający namagnesowaniu i jego rolą w garnkach indukcyjnych jest przewodzenie ciepła oraz sprawianie, że powierzchnia zostaje wykryta przez pole grzewcze płyty indukcyjnej. Zaletą tego rozwiązania jest to, że zazwyczaj takie pole dostosowuje się do danego obszaru wyznaczonego przez naczynie. Kuchenki indukcyjne, które posiadają takie pola grzewcze są szczególnie polecane do kuchni, w których przebywać mogą dzieci, gdyż stanowią bezpieczniejsze rozwiązanie. Jak zyskać pewność, czy dany garnek nadaje się do używania na płycie indukcyjnej? Wystarczy do jego dna przyłożyć magnes. Jeżeli magnes zostanie przyciągnięty do garnka, oznacza to że niniejsze naczynie będzie dobrze działać na takim rodzaju kuchenki. Wiąże się to z tym, że pozostałe typy garnków nie są wykrywane przez sensor magnetyczny płyty, przez co dane pole nie zostanie włączone.

 

Jak wybrać odpowiednie garnki indukcyjne?

Wybierając komplet garnków odpowiednich do płyty indukcyjnej należy się upewnić, czy posiadają one oznaczenie wskazujące kompatybilność z tym rodzajem kuchenki. Następnie warto zwrócić uwagę na jakość dna danych garnków. Najważniejsze jest to, aby dno garnków indukcyjnych było całkowicie płaskie, co oznacza że nie może na nim być żadnych rys, wgłębień, głęboko tłoczonego logotypu producenta czy też innych oznakowań. Będzie to miało decydujący wpływ na efektywność nagrzewania oraz zużycie energii podczas użytkowania kuchenki. Warto również zastanowić się nad zakupem garnków, których dno posiada nieco mniejszą średnicę niż cały garnek (tzw. pyzy). Kolejnym czynnikiem, który trzeba mieć na uwadze jest średnica naczyń. Bowiem zdarzyć się może, że nie będą one pasować w sytuacji, gdy dana płyta ma wyznaczone obszary grzewcze. Ponadto idealne garnki indukcyjne posiadają nieprzewodzące ciepła uchwyty (także w pokrywkach). Pokrywki natomiast powinny mieć otwory na odprowadzenie pary.

 

Garnki indukcyjne – jakich nie warto kupować?

Kupując garnki na płytę indukcyjną powinniśmy unikać niektórych zestawów. Przede wszystkim dobrze jest zrezygnować z wyboru garnków, które mają mniejszą średnicę niż zalecana jest przez producenta danej kuchenki indukcyjnej. Wybierając je ryzykujemy, że płyta ich nie wykryje, przez co ich używanie będzie niemożliwe, bo potrzebne ciepło nie zostanie wytworzone. W tym zakresie nie sprawdzą się także naczynia ceramiczne, szklane, ani miedziane, bo podczas styczności z płytą kuchenki nie wytworzy się pole elektromagnetyczne. Zdarzają się jednak zestawy takich naczyń, których dno jest wykonane z fotomagnetyku, a reszta naczynia z ceramiki lub innego materiału. W takim przypadku, naczynia będą dobrze działać nawet z płytą indukcyjną.

 

Kuchenki i garnki indukcyjne cieszą się rosnącą popularnością, gdyż ich cena oraz ekonomiczne użytkowanie stanowią ich duży walor. Ponadto pozwalają one zaoszczędzić czas i znacząco ograniczyć wysiłek wkładany w przygotowywanie poszczególnych posiłków. Do zalet takich rozwiązań zaliczyć należy ponadto efektowny design, a także nowatorskie programy grzewcze i zabezpieczające użytkowników przed niebezpieczeństwami obcowania z gorącą płytą.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak nie teflon to…? O wyborze patelni


Przez lata za najbardziej popularny rodzaj patelni uznawano modele teflonowe. Ostatnimi...

Łyżka i widelec do raportu!


Idealnie czyste, lśniące. Co jak co, ale wśród kuchennego wyposażenia, to...

Usmaż dobrze, czyli jak wybrać dobrą patelnię?


Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego naczynia używasz najczęściej? Według nas, do...