Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czy płyty indukcyjne są bezpieczne?

Porady


Czy płyty indukcyjne są bezpieczne?

Kiedyś w polskich kuchniach królowały kuchenki gazowe, ale od kilku lat stawiamy na nowocześniejsze rozwiązania jakim są płyty indukcyjne. Takie urządzenia szybko się nagrzewają i są energooszczędne i łatwe w obsłudze, dzięki czemu gotowanie staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Wiele osób zastanawia się jednak nad kwestią bezpieczeństwa płyt indukcyjnych i ich wpływu na zdrowie użytkownika. Spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy płyty indukcyjne są bezpiecznie.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vente

Zimna powierzchnia


Płyty indukcyjne do działania wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Pod ich powierzchnią znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne, które z kolei wytwarza ciepło w naczyniach ze stali ferromagnetycznej. Dno garnków się ogrzewa, a następnie ciepło przenika do przygotowywanych potraw. Takie działanie sprawia, że płyta nagrzewa się jedynie wtórnie – od naczyń. Jeśli więc nie będzie miała kontaktu z odpowiednimi naczyniami, po prostu się nie nagrzeje. Dzięki temu, jej powierzchnia przez cały czas pozostaje zimna, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowanie, ponieważ ryzyko poparzenia jest znikome.

 

Automatyczne wyłączanie


Płyty indukcyjne wyłączają się automatycznie po ściągnięciu z nich naczyń. Jest to bardzo praktyczna, a przede wszystkim bezpieczna opcja. Nie musimy się martwić, że zapomnimy wyłączyć płytę – wystarczy, że zdejmiemy z niej garnek, a ta wyłączy się automatycznie. Dzięki temu, unikniemy zagrożenia pożarowego i nie obciążymy naszego rachunku za energię elektryczną. Należy dodać, że w przypadku płyt indukcyjnych nie musimy martwić się o wyciek gazu, możliwość pożaru lub zatrucie tlenkiem węgla.

 

Czy płyty indukcyjne emitują promieniowanie?


Płyty indukcyjne faktycznie emitują pole elektromagnetyczne, jednak jest ono niewielkie i nie wykracza poza obszar, w którym umieszcza się garnek. Z tego względu, przygotowywanie potraw na płytach indukcyjnych jest całkowicie bezpieczne i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Płyty indukcyjne mogą jednak być szkodliwe dla otoczenia, dlatego nie powinno kłaść się w ich pobliżu kart płatniczych, kart pamięci czy dysków twardych. Czujność powinny również zachować osoby korzystające z urządzeń wspomagających funkcje życiowe, takich jak: rozrusznik serca, aparat słuchowy czy proteza.

 

Podsumowując, płyty indukcyjne są bezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i podczas codziennego użytkowania. Dopóki postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta, nie powinniśmy mieć z nimi żadnych problemów. Dzięki nim, zmniejszymy nasze rachunku za energię elektryczną i unikniemy przypadkowych poparzeń.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Bateriowy zawrót głowy


Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny....

Wygodna lodówka, czyli czy wybrać chłodziarkę...


Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez chłodziarki. Lodówka należy do...

Kamień dekoracyjny nad blatem w kuchni


Ranga kuchni na przestrzeni lat diametralnie się zmieniła. Współczesne kuchnie...