Nowoczesna Kuchnia - Meble Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Nowoczesna Kuchnia - Meble Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Nowoczesna kuchnia Kuchnia industrialna – na czym skoncentrować...

Nowoczesna kuchnia


Kuchnia industrialna – na czym skoncentrować się w aranżacji?

Nowatorskość zręcznie zespolona z praktycznością zastosowania oraz surowością designu to symbol stylu industrialnego, w oparciu o który coraz częściej aranżuje się innowacyjne pomieszczenia kuchenne. Minimalizm w czystej postaci wbrew pozorom uzyskać jest ciężej niż przepych, dlatego w niniejszym poradniku zdradzimy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących opisywanego nurtu aranżacyjnego.

Na zdjęciu: Artur Krupa

Nieskomplikowane, ale luksusowe w formieNadrzędną cechą charakteryzującą wspomniany styl industrialny jest niewyszukanie rozumiane nie tyle, jako pospolitość, co naturalność bazująca na surowym wyrazie. W zgodzie z tą zasadą designerską dobierane są poszczególne elementy wyposażenia oraz meble. W przypadku modelowania takiej kuchni, warto skupić się nie tylko na samych akcesoriach wstawianych do urządzanego lokum, ale przede wszystkim na materiałach, które powinny współgrać z resztą designu, tworząc wraz z nimi jednolitą, zgraną wizualnie całość. Zdecydowanie surowy klimat oddadzą takie tworzywa jak kamień czy beton. Świetnie w tej roli odnajduje się również stal. Kiedy już wykończenie wnętrza mamy za sobą, dobrze jest rozważyć, na jaki typ sprzętów ostatecznie się zdecydujemy. Do wyboru mamy głównie dwie opcje – maszyny wolnostojące lub urządzenia do zabudowy. W kuchniach industrialnych dominuje zabudowa. Wtedy modelowany pokój prezentuje się po prostu dużo bardziej przestronnie, a to jest przecież jednym z celów wnętrz industrialnych. Niebanalny efekt ekskluzywnej surowości uzyskamy także poprzez umiejętny dobór kluczowych mebli. Ciekawym wariantem okazuje się postawienie na wyposażenie ujednolicone – nie tylko swym stylem, ale również wymiarami. Optymalnie jest, kiedy konkretne sprzęty trafiające do naszej kuchni komponują się w jedną linię. Wtedy nie dochodzi do zaburzenia proporcji a optycznego powiększenia obiektu, co ma ogromne znacznie, gdy mowa na przykład o stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Pożądane rezultaty uzyskamy też poprzez wstawienie do naszej industrialnej kuchni dużej gabarytowo szafy, która przykuje uwagę zaraz po przekroczeniu progu opisywanego lokum. Istotne są także detale, które nie mogą być za „strojne". Nawet tak drobne akcesoria jak przykładowo baterie zlewozmywaka powinny być techniczne w swym wyrazie zaś płytki proste i zwykłe. Nie są pożądane w omawianym stylu ani zbędne dekoracje, ani motywy ozdobne.

 

Na wzór fabryki

 

Industrializm wystroju to typ architektoniczny, który nawiązuje jednoznacznie, już chociażby poprzez swoją specyficzną nazwę, do angielskiego słowa „industry" oznaczającego dosłownie „przemysł". Nie jest to przypadkowe skojarzenie, bowiem to właśnie o ten przemysłowy charakter urządzenia wnętrza w całym tym designie chodzi. Celem kuchni inspirowanej wskazanym nurtem jest zwłaszcza uzyskanie pomieszczenia surowego pod względem wizualnym, ale za to bardzo funkcjonalnego i niesamowicie innowacyjnego. Nie będzie tu mowy o tradycyjnej sielskości czy przytulności lokum, jak w przypadku kuchni dekorowanych szlachetnym drewnem bądź zdobionych wdzięcznymi akcesoriami uzupełniającymi typu obrazki martwej natury, figurki czy porcelanowe zastawy. W przypadku kuchni industrialnych sedno tkwi w wykreowaniu koncepcji prostej, ale luksusowej w swej prostocie. Do tego posłuży szereg czynników – od samych materiałów wykończeniowych, jakie zastosujemy podczas aranżacji wnętrza, przez meble i dodatki, którymi pokój udekorujemy, aż po specyficzną kolorystykę czy oświetlenie. Styl industrialny jest modny od lat pięćdziesiątych minionego stulecia, kiedy to zaczął gościć głównie w nowojorskich loftach. W Polsce trend w tym kierunku designerskim zrodził się dopiero kilkadziesiąt lat później a na stałe, jako jeden z powszechniejszych nurtów architektonicznych pojawił się dopiero w końcówce lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To alternatywa dla osób, które nie przepadają za modelowaniem wnętrz w oparciu o wiejski, tradycyjny czy klasyczny charakter. To znakomity wybór dla tych, którzy cenią pionierskie rozwiązania. Często na kuchnię tego typu decydują się zwolennicy szeroko pojmowanej sztuki, osoby oryginalne oraz o dużym smaku estetycznym. Z pewnością to nie jest wizja designerska dla tych, którzy uparcie trzymają się tezy, że przysłowiowy „diabeł tkwi w szczegółach". W kuchni industrialnej zarówno kolory podłóg, jak i tonacje nadawane murom są dość zimne. Przywołują na myśl magazyny, hale czy przedsiębiorstwa produkcyjne. Tym samym często stawia się na nieco zacienione czy „przybrudzone" odcienie, które rewelacyjnie współgrają ze szkłem, betonem i metalem. Cały wystrój świetnie wyeksponuje naturalne światło dzienne, stąd rezygnuje się w kuchniach w tym stylu z zasłonek, firanek czy nawet rolet. Im mniej ozdób okiennych, tym lepiej. Wyróżnikami pomieszczeń inspirowanych industrializmem okazują się geometryczne kształty elementów wyposażenia, duże zaawansowanie technologiczne sprzętów, niebanalność designu meblowego czy intuicyjne w obsłudze urządzenia. Większość maszyn AGD ma ostro zarysowane kontury oraz nie posiada wzornictwa.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia z dębowego drewna


Drewniane meble kuchenne są synonimem wysokiej jakości i ponadczasowości. Są też...

Kuchnia zaszufladkowana


Coraz częściej podstawowym wyposażeniem kuchennej zabudowy meblowej stają się...

Szufladowy zawrót głowy


Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez szuflad. Każda pani lub pan domu...