Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Z ramką czy bez – jaką płytę grzewczą...

Porady


Z ramką czy bez – jaką płytę grzewczą wybrać?

Dostępne na rynku płyty indukcyjne i ceramiczne wyróżniają się funkcjonalnością i atrakcyjnym wyglądem. Obydwa rodzaje płyt występują w wersji z ramką lub bezramkowej. Jeśli zastanawiasz się jaki model wybrać, przeczytaj nasz poradnik – być może ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Na zdjęciu: Studio Meble Misz

Płyty grzewcze bezramkowe

 

Dostępne na rynku płyty indukcyjne i ceramiczne występują w dwóch wariantach – z ramką lub bez. Płyty bezramkowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają ramki, a jedynie szlifowane krawędzie. W takiej konfiguracji, powierzchnia płyty jest praktycznie równa z blatem, dzięki czemu urządzenie prezentuje się estetycznie i elegancko. Według wielu osób, takie płyty są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ponieważ resztki żywności i inne zabrudzenia nie dostają się w przestrzeń pomiędzy ramką, a płytą. Należy jednak uważać, aby gotujące się potrawy nie wykipiały, ponieważ w płycie bezramkowej, wylewająca się woda nie ma na czym się zatrzymać, przez co może nam zalać blat kuchenny. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy posiadamy drewniane blaty. Użytkując płytę bezramkową należy uważać, żeby nie uszkodzić jej rogów.

 

Płyty grzewcze z ramką

 

Płyty grzewcze z ramką uważane są za bardziej odporne na uszkodzenia, ponieważ ramka zabezpiecza brzegi płyty i ma chronić przed ewentualnymi ukruszeniami lub uszkodzeniami. Dzięki ramce, możemy być spokojni, że przypadkowo nie uszkodzimy rogów naszej płyty. Modele z ramką nie prezentują się jednak tak zjawiskowo, jak płyty bezramkowe. Ramka jest w kolorze inox, a więc znacznie odróżnia się od płyty wykonanej z czarnego szkła. Wiele osób zarzuca jej, że jest trudna do utrzymania w czystości, ponieważ zabrudzenia dostają się między płytę a ramkę i bardzo trudno się ich pozbyć.

 

Jaki model wybrać?

 

Wybierając płytę grzewczą większość osób kieruje się wyglądem, dlatego decyzja między wyborem płyty z ramką a bezramkową, będzie podyktowana indywidualnymi preferencjami i gustem użytkownika. Bardziej atrakcyjne wizualnie są modele bezramkowe, zaś płyty z ramką zabezpieczą płytę przed uszkodzeniami. Obie wersje są popularne, choć zdecydowanie więcej użytkowników wybiera modele bezramkowe. Jeśli jednak mamy problem z podjęciem decyzji, zawsze zostaje nam trzecie rozwiązanie, a mianowicie płyta wyposażone w dwa obramowania i dwa szlifowane brzegi.

Komentarze


5.00/5 5 5
5
Marian

Z ramką są lepsze ze względów bezpieczeństwa zalania blatu oraz ewentualnego ukruszenia szkła, a ramka stalowa inox wygląda świetnie pod warunkiem, że jest sfazowana, czyli jej wysokość spada do poziomu blatu, bo takie kanciaste ramki są nieestetyczne i niewygodne gdy trzeba np. przesunąć garnek z płyty na blat.


5
Tomek

Artykuł jest tak profesjonalnie napisany, więc myślę, że każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie!


5
Lena00

Fajne informacje!


5
Lena

Mam ramkę w kolorze Inox i nie polecam. Niezbyt dobrze się prezentuje w kuchni i jest mega trudna w utrzymaniu czystości.


5
IgaNoga

Zdecydowanie bez. Łatwiej się czyści i nie zbierają się okruszki.

Zobacz również


Jak unikać błędów urządzając kuchnię?


Dopieszczona w każdym calu, funkcjonalna, ergonomiczna kuchnia to marzenie nie tylko...

Gorąca Hiszpania w centrum Twojego mieszkania


Nowoczesność przy jednoczesnym odwołaniu do tradycji. Oryginalność łączona z...

Jak wyciszyć mieszkanie?


Kiedy po ciężkim dniu pracy wracamy do domu, często jedyne o czym marzymy to błoga...