Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Drewniany blat w kuchni – jak o niego dbać?

Porady

Drewniany blat w kuchni – jak o niego dbać?

Ulubione0

Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest blat roboczy. Nie chodzi tu tylko o aspekty wizualne, ale przede wszystkim o wygodę, ponieważ umożliwia nam on pracę w kuchni. Od blatu roboczego wymaga się wiele. Ma nie tylko dobrze się prezentować, ale musi być też odporny i funkcjonalny. Kuchnia to wilgoć, wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne – na to wszystko nasz blat powinien być odporny. Dodatkowo, musi być łatwy do utrzymania w czystości i mieć dobre 'stosunki' z żywnością. Drewniany blat jest trwały, jednak należy się z nim odpowiednio obchodzić.

Drewno w kuchni to klasyka. Jest to bardzo wdzięczny materiał wykończeniowy, który może być wykorzystywany na wiele sposobów. W polskich kuchniach drewno możemy spotkać na ścianach, na podłodze, w formie dodatków – ma naprawdę szerokie przeznaczenie. Oprócz walorów estetycznych otrzymujemy też wysoką jakość – jednak o drewniane elementy w kuchni, trzeba odpowiednio dbać, aby służyły oraz dobrze się prezentowały jak najdłużej.


Drewniany blat w kuchni – jak o niego dbać?
Drewno jest naturalnym materiałem wykończeniowym. Prezentuje się bardzo elegancko, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji po jakimś czasie może nie wyglądać tak dobrze jak na początku. Jak dbać o drewniany blat w kuchni? Systematycznie go olejować. Jest to zabieg, który należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku. Dzięki niemu drewno nie chłonie wilgoci, co jest bardzo ważne, szczególnie w kuchni. Oprócz olejowania, bardzo ważne jest to, jak na co dzień obchodzimy się z naszym blatem. Nasz blat, praktycznie cały czas narażony jest na zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest, aby na bieżąco się ich pozbywać, aby nie wniknęły one w strukturę drewna.


Do jakiej kuchni warto wybrać drewniany blat?
Drewno to ponadczasowy materiał, dlatego sprawdzi się tak naprawdę w każdej aranżacji. Blaty drewniane można spotkać
w kuchniach rustykalnych, nowoczesnych i minimalistycznych. Świetnie prezentują się w połączeniu z jasnymi meblami w prostej formie. Drewniany blat odnajdzie się również w kuchniach tradycyjnych. Klasyczne wnętrza to idealne miejsce na drewniany blat roboczy. Drewno odnajdzie się w każdej sytuacji i każdym wnętrzu. Jedyne o czym musimy pamiętać to odcień drewna.
Do niektórych wnętrz lepiej będą pasować zimne, a do innych ciepłe odcienie drewna.


Jaki blat drewniany będzie najlepszy?
To, jak długo posłuży nam drewniany blat wiąże się nie tylko z pielęgnacją, ale również jakością i twardością drzewa, z którego blat został wykonany. Do kuchni najbardziej poleca się blaty wykonane z dębu, buku, jesionu. Warto również wziąć pod uwagę gatunki zagraniczne takie jak ipe, mahoń, iroko czy teak – one, ze względu na warunki klimatyczne z obszarów, z których pochodzą są trwalsze, gdyż lepiej znoszą wysokie temperatury oraz wilgoć.

Zobacz również

5 sposobów na kuchnię w stylu skandynawskim

5 sposobów na kuchnię w stylu skandynawskim

1 – przede wszystkim nowoczesność i prostota Chcąc w trzech słowach opisać kuchnię w stylu...

Jakie są przydatne akcesoria do lodówek?

Jakie są przydatne akcesoria do lodówek?

Tacki na kostki lodu Bardzo przydatnym wyposażeniem lodówek są tacki na kostki lodu, które...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena