Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Rustykalna kuchnia – co powinna mieć?

Porady


Rustykalna kuchnia – co powinna mieć?

Pomimo tego, że większość kuchennych wnętrz przejął minimalistyczny, nowoczesny styl, to nadal możemy spotkać kuchnie urządzone w rustykalnym stylu. Urzekają swoim sentymentalnym urokiem, ciepłem i nastrojem. To nawiązanie do tradycji sprawia, że w takiej kuchni czujemy się bardzo dobrze. Oczywiście aranżacja ta ma swoje priorytety i zasady, których powinniśmy się trzymać. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Styl rustykalny w kuchni – poznaj jego wyznaczniki

 

Oczywiście nie możemy sobie urządzić kuchni od tak. Aby stworzyć prawdziwy rustykalny klimat, powinniśmy się trzymać kilku ważnych zasad, oraz spełnić kilka warunków. Najważniejszą kwestią w kuchni w stylu rustykalnym są mele. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, cegła, wiklina czy ceramika. Większość przedmiotów, które będą znajdować się w kuchni również powinny być utrzymane w takiej stylistyce. Nieodłącznym elementem kuchni rustykalnej są ceramiczne lub gliniane naczynia, drewniane łyżki, mosiężne garnki czy koronkowe obrusy. Można również w nich spotkać witraże, liczne dekoracyjne gzymsy czy ludowe ozdoby. Oczywiście wiele przedmiotów celowo jest postarzana, aby sprawiały wrażenie autentycznych – dodatków z dawnych lat.

 

Kwestia dodatków i dekoracji

 

Tak naprawdę kuchnie urządzone w stylu rustykalnym mogą nawiązywać do różnych regionów. Możemy tutaj wyróżnić kuchnie, które urządzone są w stylu łowickim, krakowskim czy góralskim. Poszczególne 'nurty' odróżnia się poprzez specyficzne zdobienia mebli, dekoracje czy stylizowane hafty, jednak wiele elementów także je łączy. Mowa o różnego rodzaju pojemnikach, które są oczywiście bogato zdobione. Kolorowe słoiczki, wiklinowe koszyczki – te wszystkie elementy muszą znaleźć się w kuchni w stylu rustykalnym. Są one starannie poukładane na półkach czy oknach, czy też wieszane na ścianach. Dodatkowo, na ścianach znajdują się rodzinne fotografie oraz obrazy i pejzaże. Ładną ozdobą w stylu rustykalnym są również wzorzyste talerze, które wiszą na ścianach. Natomiast na stole i w kredensie królują koronki – i mniejsze i większe. Styl rustykalny to taki uroczy chaos, który nadaje ten specyficzny, ciepły i wyjątkowy klimat. Wchodząc do kuchni rustykalnej od razu czujemy się jak u babci – jest miło i bezpiecznie.

 

Meble, ściany i podłoga

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, meble w kuchni rustykalnej muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej do takich aranżacji wybiera się dość charakterystyczne meble – stare kredensy, drewniane masywne stoły i szafki, które sprawiają wrażenie zniszczonych. Podłoga powinna składać się z drewnianych desek lub płytek ceramicznych. Ściany powinny być wyłożone płytkami, które będą pasować do całości.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Agnieszka

Styl opisywany w artykule ostatnio bardzo przypadł mi do gustu. Nie wiedziałam tylko jak się nazywa taka stylistyka.

Zobacz również


Meble na wymiar


Z takim hasłem spotkał się zapewne niejeden z nas. Praktycznie każde studio kuchni...

Fronty w kuchni – 5 dostępnych typów i ich możliwości


Urządzanie kuchni jest z pewnością największym wnętrzarskim wyzwaniem jakie czeka nas...