Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Rustykalna kuchnia – co powinna mieć?

Porady

Rustykalna kuchnia – co powinna mieć?

Ulubione1

Pomimo tego, że większość kuchennych wnętrz przejął minimalistyczny, nowoczesny styl, to nadal możemy spotkać kuchnie urządzone w rustykalnym stylu. Urzekają swoim sentymentalnym urokiem, ciepłem i nastrojem. To nawiązanie do tradycji sprawia, że w takiej kuchni czujemy się bardzo dobrze. Oczywiście aranżacja ta ma swoje priorytety i zasady, których powinniśmy się trzymać. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Styl rustykalny w kuchni – poznaj jego wyznaczniki
Oczywiście nie możemy sobie urządzić kuchni od tak. Aby stworzyć prawdziwy rustykalny klimat, powinniśmy się trzymać kilku ważnych zasad, oraz spełnić kilka warunków. Najważniejszą kwestią w kuchni w stylu rustykalnym są mele. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, cegła, wiklina czy ceramika. Większość przedmiotów, które będą znajdować się w kuchni również powinny być utrzymane w takiej stylistyce. Nieodłącznym elementem kuchni rustykalnej są ceramiczne lub gliniane naczynia, drewniane łyżki, mosiężne garnki czy koronkowe obrusy. Można również w nich spotkać witraże, liczne dekoracyjne gzymsy czy ludowe ozdoby. Oczywiście wiele przedmiotów celowo jest postarzana, aby sprawiały wrażenie autentycznych – dodatków z dawnych lat.

 

Kwestia dodatków i dekoracji
Tak naprawdę kuchnie urządzone w stylu rustykalnym mogą nawiązywać do różnych regionów. Możemy tutaj wyróżnić kuchnie, które urządzone są w stylu łowickim, krakowskim czy góralskim. Poszczególne 'nurty' odróżnia się poprzez specyficzne zdobienia mebli, dekoracje czy stylizowane hafty, jednak wiele elementów także je łączy.
Mowa o różnego rodzaju pojemnikach, które są oczywiście bogato zdobione. Kolorowe słoiczki, wiklinowe koszyczki – te wszystkie elementy muszą znaleźć się w kuchni w stylu rustykalnym. Są one starannie poukładane na półkach czy oknach, czy też wieszane na ścianach. Dodatkowo, na ścianach znajdują się rodzinne fotografie oraz obrazy i pejzaże. Ładną ozdobą w stylu rustykalnym są również wzorzyste talerze, które wiszą na ścianach. Natomiast na stole i w kredensie królują koronki – i mniejsze i większe.

Styl rustykalny to taki uroczy chaos, który nadaje ten specyficzny, ciepły i wyjątkowy klimat. Wchodząc do kuchni rustykalnej od razu czujemy się jak u babci – jest miło i bezpiecznie.

 

Meble, ściany i podłoga
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, meble w kuchni rustykalnej muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej do takich aranżacji wybiera się dość charakterystyczne meble – stare kredensy, drewniane masywne stoły i szafki, które sprawiają wrażenie zniszczonych. Podłoga powinna składać się z drewnianych desek lub płytek ceramicznych. Ściany powinny być wyłożone płytkami, które będą pasować do całości.

Zobacz również

Zanim kupisz sprzęt AGD

Zanim kupisz sprzęt AGD

Elementy „must have" Nie ma możliwości, aby współcześnie funkcjonować bez podstawowych,...

Solidny blat do kuchni – jaki powinien być?

Solidny blat do kuchni – jaki powinien być?

1. Blat laminowany Blaty laminowane pomimo swojej niewielkiej ceny, wyróżniają się wysoką...
Komentarze (1)
1
Gość
Agnieszka
2017-10-30 15:59:33

Styl opisywany w artykule ostatnio bardzo przypadł mi do gustu. Nie wiedziałam tylko jak się nazywa taka stylistyka.

Twój komentarz
Ocena