Kuchnia w stylu wiejskim
Oryginalne i przytulne aranżacje pomieszczeń w stylu wiejskim, inaczej ludowym czy rustykalnym, coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Niewątpliwą zaletą jest to, że chcąc urządzić jedno z pomieszczeń w takim stylu, nie musimy zmieniać wystroju pozostałych. Wystarczy kilka ciekawych dekoracji wpisujących się w tę tematykę i uzyskamy przestrzeń funkcjonalną, przytulną a zarazem podążającą za wnętrzarskimi trendami. Wiejski styl w Polsce może być kojarzony na przykład ze stylistyką kurpiowską lub łowicką. Oczywiście rodzime propozycje zachwycają bogactwem zdobień i żywą kolorystyką, ale urządzając wnętrza możemy równie dobrze sięgnąć po inspiracje z innych zakątków świata. Tak na przykład zaczerpniemy wiele pomysłów z typowej angielskiej wsi lub stworzymy kuchnię na wzór amerykańskiej hacjendy.
Dekoracje w wiejskim stylu
Jeśli marzy nam się kuchnia w stylu rustykalnym, nie musimy podporządkowywać pod nią całego mieszkania. W tym przypadku nie ma obowiązku zachowania stylistycznej jedności. Charakter mieszkania urządzonego w nowoczesnym stylu bez większych problemów ocieplimy nieco ludowymi dodatkami czy wzorami na meblach, które mogą pojawić się jedynie w kuchni. Przedmioty kiedyś kojarzone wyłącznie z jarmarkami dziś zyskują na wartości i pomagają tworzyć niepowtarzalny klimat. Na czym więc skupić największą uwagę? Jakie dodatki wybrać? Świetnie sprawdzą się koronkowe serwety czy też ozdobne kilimy, ceramiczne dzbanki, wiklinowe kosze i koszyczki na różnego rodzaju drobiazgi, które warto mieć pod ręką. Warto poszukać pięknie zdobionych puszek i pojemników na przyprawy czy ciasteczka. Z uwagi na to, że styl wiejski jest niemalże zupełnym przeciwieństwem minimalizmu, kuchenne akcesoria i sprzęty znajdują się na kuchennych blatach i najczęściej są ułożone w taki sposób, aby sprawiać wrażenie artystycznego, ale kontrolowanego nieładu.
Pasujący dodatek
Skoro najważniejsza ma być wygoda, pod ręką powinny znaleźć się nie tylko drobniejsze przedmioty, ale i kuchenne sprzęty. Tu nie ma narzuconego odgórnie przymusu ukrywania w szafkach naczyń. Wręcz przeciwnie, one również mogą dodatkowo pełnić funkcje dekoracyjne. Zwłaszcza jeśli będą odpowiednio dobrane, zdobione czy malowane. Idealnie wkomponują się także drewniane deski do krojenia, patelnie, garnki, zawieszone pod sufitem warkocze z czosnku i suszone zioła. Dopełnieniem takiej wiejskiej stylizacji są oczywiście kwiaty. Bukiety polnych kwiatów a nawet ozdobnych traw dodadzą uroku, podobnie jak donice ze świeżymi ziołami.
Drewno to podstawa
Kuchenne meble w stylu wiejskim to oczywiście drewno, w tym także postarzane i naturalne materiały, które idealnie współgrają również z ekologicznym trendem. W kuchni rustykalnej odnajdziemy wiele finezyjnych zdobień, na przykład charakterystyczne „falbany", jako wykończenie otwartych półek. Drewno z widocznymi słojami to także propozycja na wykończenie podłogi. Sęki, spękania i nierówności dodają drewnu szlachetności. Tego typu elementy warto zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.