Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Projekt kuchni – co w nim ująć?

Wnętrza


Projekt kuchni – co w nim ująć?

Kuchnia nigdy nie może być urządzana przypadkowo i spontanicznie. Tak jak w sypialni czy gabinecie wystarczy umieścić jeden, nadrzędny element meblowy, będący podstawą tego pomieszczenia, tak w kwestii aranżacji wnętrza kuchennego jest dużo trudniej. Niestety brak w tym przypadku ściśle określonego sprzętu czy mebla, który stanowiłby centrum wyposażenia owego lokum. Tu liczy się cały zestaw rozmaitych urządzeń mających za zadanie znakomicie współgrać z asortymentem meblowym oraz akcesoriami uzupełniającymi. Tym samym nasuwa się bez wątpienia pytanie – w jaki sposób taki efekt końcowy uzyskać? Bezwzględnie liczy się dobry projekt, który będzie uwzględniał wszelkie niezbędne części designu kuchennego.

Na zdjęciu: Studio Arpol

Miej wizję

 

Nie strzelaj z wyborem takich czy innych szafek, półek czy kredensów. Musisz być pewien, że to, co kupujesz po pierwsze jest Ci potrzebne, a po drugie pasuje do pozostałych składowych wyposażenia. Szczególnie kłopotliwe jest ulokowanie wszelkich elementów meblowych, bowiem w miejscu mającym być z założenia funkcjonalnym wymagane jest ergonomiczne rozplanowanie wszelkich przechowywanych naczyń, pojemników, garnków, produktów spożywczych czy przetworów bądź środków higienicznych. Graniczy nie raz z cudem znalezienie złotego środka umożliwiającego stosowne pomieszczenie w małej i wąskiej klitce kuchennej wszystkiego, co jest nam niezbędne do rutynowych zadań domowych. Dlatego też warto nie ryzykować z zakupem poszczególnych kompletów meblowych w ciemno, ale stworzyć konkretną wizję aranżacyjną i dopiero w oparciu o nią dobierać mebel po meblu i sprzęt po sprzęcie. Jeżeli nie damy rady dostosować każdego potrzebnego na co dzień przedmiotu do niewielkiego metrażu posiadanego lokum, skuśmy się na konsultację u profesjonalisty – architekta wnętrz bądź designera i stylisty pomieszczeń użytku domowego, którzy bez wątpienia podadzą nam sensowne rozwiązania, jakie warto zastosować po to, aby zaoszczędzić miejsce, ale jednocześnie kompleksowo zaaranżować pokój.

 

Przykładem szafki

 

Najczęściej praktykowaną, świetną metodą na wygospodarowanie nieco większej wolnej powierzchni umożliwiającej swobodne przemieszczanie się po kuchni czy chociażby pozwalającej na lepsze urządzenie całego pomieszczenia jest odpowiednie przewidzenie, gdzie mają pojawić się konkretne szafki kuchenne i jakie one będą. Mamy tu na myśli stosowny typ wspomnianych mebli – stojące, wiszące, cięższe, większe, drobniejsze, lżejsze, na magnesy, wysuwane, rozkładane, otwierane standardowo, do góry, z uchwytami itd. Generalnie do koloru, do wyboru, ale z pewnością architekci wnętrz polecą w przypadku malutkiego lokum postawienie na szafki stojące, które będą wyposażone w szuflady oraz kosze. Te części składowe szafek da się po prostu upchnąć wewnątrz mebla, co pozwoli na zrezygnowanie z niewygodnych i zajmujących naprawdę sporo przestrzeni, klasycznych półek. Interesującym rozwiązaniem są także modne obecnie szafki narożne, które przydają się do nie za dużych kuchni, w których trzeba wykorzystać każdą jedną wolną wnękę. Chcąc uzyskać wnętrze przede wszystkim bardzo ergonomiczne i użyteczne, warto też wziąć pod uwagę szafki cargo. W przypadku wcześniej wymienionych modeli wnękowych zaletą poza tym, że nie pomijamy żadnego skrawka dostępnej powierzchni w pomieszczeniu kuchennym jest także możliwość wyposażenia tych mebli w kosze trzy czwarte koła bądź jedna druga koła. Jest również opcja nabycia magic box, czyli dwóch koszy chowających się jeden w drugim. To niesamowicie praktyczne i funkcjonalne a do tego nie psuje estetyki designu kuchni. Jeżeli decydujmy się na szafki stojące, to dobrze jest je umiejscowić w jednym, konkretnym miejscu. Nie musimy zaraz na wejściu, aby nie pomniejszały optycznie kuchni. Wtedy nie będą też dominowały wizualnie.

 

Sprzęty również częścią koncepcji

 

Bardzo często zdarza się, że projekt designerski skoncentrowany jest wyłącznie na elementach meblowych. To wynika z faktu, iż to właśnie akcesoria takie jak szafki czy półki bądź kredensy zdecydowanie przeważają w sferze wystroju kuchni. Niemniej jednak nie oznacza to, że w naszej wizji rozplanowania asortymentu kuchennego możemy pominąć sprzęty. Codziennie wykorzystywane urządzenia takie jak lodówka, kuchenka, mikrofalówka czy piekarnik także są nieodzownymi fragmentami układanki, które tworzą spójną i zgraną sferę wizualną kuchennego pomieszczenia. Przygotowując projekt kuchni, musimy uwzględnić w nim też przeróżne maszyny, bowiem w odróżnieniu od mebli, które można ustawić gdzie tylko się zechce, sprzęty wymagają konkretnego usytuowania w danym wnętrzu – ze względu na przewody, podłączenie do prądu, konieczność stykania się z wodą bądź wręcz przeciwnie stronienia od niej itd. Warto koncepcję urządzenia kuchni robić całościowo, z uwzględnieniem każdego, nawet najdrobniejszego elementu i typu akcesoriów, jakie do pomieszczenia planujemy wpakować.

 

Komentarze


4.00/5 1 1
4
oshibu_29

Bardzo przydatny artykuł. Dobrze, że na niego trafiłem przed remontem kuchni:)

Zobacz również


Jak przystosować kuchnię dla osób niepełnosprawnych?


Kuchnia jest sercem domu. To tutaj bowiem spędzamy najwięcej czasu. Przygotowujemy...

Styl transitional w kuchni


Styl transitional powszechnie znany pod nazwą stylu przejściowego zyskuje na coraz...

Kuchnia w stylu loft


Szykuje się gruntowny remont Twego kuchennego zacisza? Brak Ci pomysłu na to, jaki...