Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Prostokątny czy owalny – zasady wyboru...

Prostokątny czy owalny – zasady wyboru odpowiedniego stołu do kuchni

Stół – niepozorny mebel, jeszcze jeden element wyposażenia kuchni. Czy aby na pewno? Niezależnie od miejsca, kształtu czy wymiarów to właśnie przy nim toczy się życie rodzinne w wielu polskich domach. Przed dokonaniem zakupu pojawia się jednak wiele pytań, jak wybrać ten odpowiedni dla naszej rodziny, jednocześnie idealnie wpasowujący się w wystrój pomieszczenia.

Na zdjęciu: Studio Starimex

Przyjaciel rodziny

Wspólny obiad czy rodzinna kolacja po ciężkim dniu sprawiają, że stół zyskuje rangę jednego z najważniejszych miejsc w naszym domu. Jest świadkiem wielu zwierzeń, sukcesów i porażek, radosnych i pełnych smutku momentów. Przygotowując rodzinny posiłek warto zadbać nie tylko o jego smak i apetyczny wygląd, ale również o całą oprawę tej wyjątkowej chwili, która zbliża wszystkich członków rodziny. Ciekawy obrus, kwiaty i ładne nakrycia pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat i przyjazną, miłą atmosferę. To jednak nie wszystko. Ważne jest również jego usytuowanie, tak by każdy miał do niego swobodny dostęp. Wokół stołu musimy zaplanować także wystarczająco dużo miejsca na krzesła. W miarę możliwości najlepszym rozwiązaniem będzie dostęp do naturalnego światła, przynajmniej w ciągu dnia. Jeśli zaś chodzi o sztuczne oświetlenie, warto wybrać lampę, którą zawiesimy bezpośrednio nad środkiem stołu na odpowiedniej wysokości. Wbrew pozorom bardzo istotny jest także kształt naszego stołu. Zarówno te owalne, jak i prostokątne, mają swoje wady i zalety.

Prostokątny

Panuje powszechne przekonanie, że tradycyjne stoły prostokątne i kwadratowe są najbardziej funkcjonalne. Z czego ono wynika? Z faktu, iż kanciasty stół możemy swobodnie ustawić przy wolnej ścianie, dzięki czemu znajdzie się dla niego miejsce nawet w małych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że stół bez krzeseł nie będzie spełniał swojej roli, dlatego też należy zabezpieczyć optymalną ilość miejsca wokół niego. Przyjmuje się, że jest to odległość około 60 centymetrów od ściany, która zapewni wygodę przy wstawaniu. Tego typu stoły mogą być także wykorzystane jako tak zwane przedłużenie blatu roboczego, szczególnie gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni. Ze względu na kanciaste wykończenie w razie potrzeby przeobrażą się w wygodne miejsce do zabawy lub pracy. Swobodnie można przy nich usiąść z laptopem czy książką a dzieci będą mogły odrabiać zadania domowe pod czujnym okiem mamy krzątającej się w kuchni. Prostokątne stoły występują także w wersjach mebli rozkładanych z rozsuwanym blatem. Ta opcja przyda się szczególnie wtedy, gdy na co dzień nie mamy zbyt wiele miejsca, ale czasem zdarzają się takie okazje, gdy chcemy pomieścić znaczną ilość gości i zapewnić im maksymalny komfort. Podczas zakupu sprawdźmy dokładnie czy łatwo go złożyć i rozłożyć, żeby w domu uniknąć zbędnych problemów. Model prostokątny oprócz wymieniowych zalet posiada również pewne wady. Wynika to chociażby z konieczności usadzenia gości blisko rogów stołu, co nie każdemu może odpowiadać a przede wszystkim nie jest zbyt wygodne. Istotna jest również kwestia zachowania kontaktu wzrokowego między biesiadnikami. W tym przypadku osoby, które znajdują się naprzeciwko siebie, nie będą odczuwały z tego powodu żadnego dyskomfortu i swobodnie oddadzą się dyskusji. Niestety osoby siedzące wzdłuż tej samej krawędzi są już zmuszone, żeby się ciągle odwracać. Jak wiadomo przez dłuższy czas może okazać się to męczące.

Owalny

Stoły owalne są znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Nie posiadają ostrych kantów, o które można zahaczyć i zrobić sobie krzywdę. Jest to ważne szczególnie ze względu na najmniejszych domowników. Dzięki temu możemy również swobodniej poruszać się wokół takiego mebla. Swoboda dotyczy także łatwego dostępu do potraw ustawionych na stole. Podczas posiłku każdy ma także możliwość wygodnej, niczym nieograniczonej rozmowy, ponieważ łatwiej zachować kontakt wzrokowy ze współbiesiadnikami. Oczywiście przy takim stole zmieści się więcej osób, aniżeli przy kanciastej wersji, ale ma on swoje wady. Przede wszystkim zajmuje znacznie więcej miejsca niż stoły prostokątne czy kwadratowe, zwłaszcza gdy przewidujemy taką samą liczbę gości, jak w przypadku tradycyjnego modelu. Jest on niewątpliwie ciekawym wizualnie rozwiązaniem, ale nawet po złożeniu może się okazać zbyt duży na powierzchnię, jaką dysponujemy. Ostatnią kwestią, którą warto rozważyć jest jego wielofunkcyjność. Trudno nie zgodzić się z tym, że znacznie wygodniej będzie nam pracować przy prostej krawędzi stołu, aniżeli przy owalnej.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Aranżacja kuchni z salonem w domu jednorodzinnym


Już od dobrych kilku lat kuchnie otwarte na salon stanowią wyjątkowo popularny...

Urządzenie małej kuchni


Niewielkie pomieszczenie kuchenne potrafi przyprawić lokatorów o zawrót...

Kuchnia na wzór zakopiański


Nie tylko Francja, Włochy czy Skandynawia mają do zaoferowania bogaty zakres...