Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 4 rzeczy, które należy powiedzieć projektantowi...

Porady


4 rzeczy, które należy powiedzieć projektantowi kuchni

Gdy zamawiamy kuchnię pod wymiar to mamy pewne wymagania. Chcemy, aby kuchnia była urządzona tak, aby maksymalnie wykorzystać każdy dostępny centymetr przestrzeni. Kuchnia musi być też bezpieczna, oraz funkcjonalna. Jakby tego było mało, to powinna się jeszcze dobrze prezentować i być po prostu kuchnią z naszych marzeń. Projektant to tylko człowiek, dlatego nie siedzi w naszej głowie i nie wie co lubimy, a co nie. Bogate doświadczenie zawodowe pozwala mu w pewnym stopniu znać oczekiwania klienta, jednak każdy jest inny, lubi co innego i ma inne wymagania związane z kuchennym pomieszczeniem. Nawet najlepszy projektant świata, nie spełni naszych oczekiwań, jeżeli nie powiemy mu o naszych wymaganiach. Bardzo często, małe, niepozorne szczegóły mogą wpłynąć na ostateczny wygląd kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Asan

1 – kto będzie korzystał z kuchni
Projektant, aby zoptymalizować projekt musi wiedzieć, kto będzie korzystał z kuchni. Każda rodzina jest inna i każdy ma inne przyzwyczajenia, wymagania i potrzeby. Jeżeli na przykład większość członków rodziny jest niska, to można nieco obniżyć blaty, aby korzystanie z kuchni było bardziej komfortowe. Jeżeli w domu są dzieci, to warto zastosować pewne zabezpieczenia, które zmniejszą ryzyko wypadku. Funkcjonalność kuchni w dużej mierze zależy od dostosowania jej do potrzeb domowników.

 

2 – nietypowe przyzwyczajenia
Mogłoby się wydawać, że przyzwyczajenia oraz pasje domowników raczej nie mają wpływu na wygląd kuchni, tymczasem mogą one znacznie ułatwić zadanie projektantowi. Jeżeli na przykład w domu jest osoba, która lubi przyrządzać drinki i koktajle, to nieodłącznym elementem kuchni powinno być odpowiednie miejsce na sprzęt barmański, kieliszki i butelki. Dla miłośnika grzybów z pewnością przyda się większy zlew. Mówmy o naszych pasjach i zainteresowaniach – przyczynimy się wtedy do powstania naszej kuchni marzeń.

 

3 – plan na życie
Musimy zastanowić się, co najczęściej robimy w kuchni. Jeżeli lubimy w niej przebywać wraz z gośćmi, to konieczny jest duży stół. Jeżeli lubimy pracować w kuchni – ważne jest dobre oświetlenie i odpowiednie umiejscowienie gniazdek. Jeśli co roku przygotowujemy przetwory, to zadbajmy wystarczającą wielkość blatów roboczych.

 

4 – gotowa lista
Podczas spotkania z projektantem nie wstydź się wyciągnąć listy swoich oczekiwań. Kuchnia ma podobać się przede wszystkim tobie, a wcześniej przygotowana lista sprawi, że o niczym nie zapomnisz. Gotowanie i przebywanie w kuchni ma być przyjemnością, dlatego zadbaj nawet o najmniejsze szczegóły. Coś co może wydawać się mało istotne, może bezpośrednio wpłynąć na funkcjonalność kuchennego pomieszczenia. Weź pod uwagę nie tylko kwestie wizualne, ale również swoją wygodę i bezpieczeństwo.

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ilona

Bardzo fajne i przydatne rady, teraz zdałam sobie sprawę, że muszę pomyśleć nad dodatkowymi gniazdkami. Często zdarza się, że biorę laptopa do kuchni i gotuję coś z poradników. Dodatkowe gniazdka zawsze mogą się przydać na urządzenia mobilne.

Zobacz również


Przecierka na kuchenne ściany – nietypowa dekoracja


Koniec z banalnym wykańczaniem murów. Stop sztampowym aranżacjom i nijakim...

Biała kuchnia, czyli kuchnia po skandynawsku


Moda na jasne, nowoczesne wnętrza trwa w najlepsze! Wszędzie - szarości, beże, biel i...

Nie rób tego na blacie!


Blat roboczy. Wizytówka każdej kuchni, jej główny element a jednocześnie najbardziej...