Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

ARANŻACJE


Po meksykańsku

Jeśli kochasz kolory, mocne akcenty, a przy tym masz ostry temperament, kuchnia w stylu meksykańskim będzie dla ciebie idealna. Jak jednak ją urządzić, by znalazły się w niej cechy charakterystyczne dla tej stylistyki? Oto najważniejsze wyznaczniki.

Kolor do potęgi „n"!

Kuchnia meksykańska, zarówno w sferze kulinarnej jak i aranżacyjnej musi być bogata w kolory. To podstawowa cecha, bez której nie będziemy w stanie stworzyć prawdziwie meksykańskiego wnętrza. Do woli wykorzystuj więc pełną gamę kolorów i ich odcieni, nie bojąc się nietypowych, odważnych zestawień. To właśnie te mocne, nietypowe dla naszej szerokości geograficznej kontrasty stoją u podstaw kuchni meksykańskiej. Podobnie jak nasycone, intensywne barwy mogące pojawić się właściwie na każdym elemencie wnętrza, zaczynając od ścian i podłóg, przez zabudowę meblową, na pieczołowicie dobranych dodatkach kończąc. Nikogo nie powinny więc dziwić połączenia czerwieni z turkusem, soczystej pomarańczy z amarantem, mocnej żółci z szafirem. Wszystko ma dosłownie kipieć radością, promieniować pozytywną energią.
 

Wzory, wzorki i desenie

Dla przeciętnego mieszkańca naszej strefy geograficznej sam dobór barw i ich kontrastowe zestawianie może być już dość sporym problemem, a co dopiero następny krok w urządzaniu kuchni: obowiązkowe zdobienia kuchni w intensywne, dekoracyjne wzory i desenie. W meksykańskiej kuchni musi być ich pełno, niektóre mogą czerpać z religii lub stylu hiszpańskiego, włoskiego, arabskiego a nawet chińskiego. Nie powinny więc nikogo dziwić powtarzające się motywy słońca, krzyże, postacie świętych, w tym podobizny otaczanej wielkim kultem w Meksyku Matki Boskiej. Meble, ścian, a nawet naczynia powinny nosić ślady przeróżnych zdobień, wykonywanych najlepiej metodą ręczną. Mogą to być motywy roślinne i zwierzęce, przedstawiające ptaki, węże, kaktusy.


Elementy podstawowe

Obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni, jak meble, sprzęty AGD czy zlewozmywak również rządzą się w stylu meksykańskim swoimi prawami. Szafki powinny być duże, i masywne, najlepiej z mosiężnymi lub miedzianymi uchwytami, okuciami i zawiasami. Dobrze jeśli meble będą miały barwę ciemnego drewna, zapewni to doskonałą bazę do kolorowego szaleństwa pozostałych elementów wyposażenia. Nierzadko sprzęty są specjalnie malowane na energetyczne, iście meksykańskie barwy, dzięki czemu wszystko pasuje do wszystkiego. Zlewozmywak może więc być bogato zdobiony, najlepiej jeśli będzie miedziany w dowolnej formie zestawiony z mosiężną baterią kuchenną.
 

Ściany i podłogi

Na ścianach kuchni meksykańskiej króluje glazura lub szorstki tynk dekoracyjny. Ważne, by nie brakowało mocnych, energetycznych kolorów. Z powodzeniem można też zastosować wzorzystą tapetę, koniecznie różnokolorową, najlepiej na jednej z głównych ścian kuchni. Można też poeksperymentować z fototapetą, której motywem przewodnim będzie fragment meksykańskiego świata i latynoskiego klimatu. Na podłodze najlepiej sprawdzi się gres, terakota lub kamień, niekoniecznie w jasnych, stonowanych barwach. Można je doskonale wykończyć barwnymi, wzorzystymi dywanami, pledami, bawełnianymi tkaninami. Ma być ciepło i przytulnie.
 

Dodatki dopełniające klimat

Nie byłoby prawdziwej kuchni meksykańskiej, gdyby nie pieczołowicie dobrane dodatki, ozdoby, rośliny. Nie bójmy się więc prawdziwych latynoskich figurek, rzeźb, obrazów. Wszystko powinno być bogato zdobione, z licznymi aplikacjami. Dozwolone są wszelkiego rodzaju przedmioty kojarzące się z kulturą Meksyku, jak instrumenty medyczne, wzorzyste tkaniny czy kapelusze z wielkimi rondami. Najlepiej, jeśli będą to oryginalne pamiątki przywiezione z podróży. Kuchnia w stylu meksykańskim powinna też obfitować w orientalne rośliny, takie jak kaktusy czy palmy. Im będzie ich więcej i im większe okazy uda nam się wyhodować, tym lepiej. Pod warunkiem, że rozmiary naszej kuchni na to pozwalają. W przypadku małych pomieszczeń, będziemy musieli zadowolić się nieco mniejszymi roślinami.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Styl dworkowy w pomieszczeniu kuchennym – czy to możliwe?


Rzadko kiedy realizowane, ale jak już to z pełnym rozmachem. W taki sposób można...

Odrobina Skandynawii w kuchennych czterech kątach


Doceniasz funkcjonalność w urządzeniu wnętrz? Troszczysz się o otaczającą Cię...

Zaproś Prowansje do swojej kuchni


Która z nas nie marzy o wakacjach nad lazurowym wybrzeżem, ciepłym słońcu i...