Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Praktyczne oświetlenie kuchni – gdzie...

Oświetlenie


Praktyczne oświetlenie kuchni – gdzie zamontować lampy?

Oświetlenie kuchni może w znaczący sposób wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, na funkcjonalność pomieszczenia, na jego klimat i przyjemność spędzania w nim czasu. W jakich miejscach jednak zamontować lampy i punkty świetlne, by właściwie spełniały swą rolę w kuchni?

Na zdjęciu: Studio Esse

Krok pierwszy: lampa górna

Najważniejsza, ale niekoniecznie najbardziej praktyczna w kuchni jest lampa górna. To ona buduje klimat całego pomieszczenia, musi być uwzględniona w projekcie każdej kuchni. Najczęściej umieszcza się ją w centralnym punkcie sufitu w sposób, by górowała nad całą aranżacją. Powinna być dopasowana do stylistyki całego wnętrza, ale nie można się też bać dekoracyjnych eksperymentów – w końcu to ona będzie rzucać się w oczy zaraz po przekroczeniu progu kuchni, z powodzeniem może więc być jej królową. Lampa sufitowa rzuca rozproszone światło, delikatnie rozjaśnia wnętrze, niejednokrotnie powoduje jednak powstawanie cieni w poszczególnych fragmentach pomieszczenia. Dlatego też konieczne staje się zaplanowanie oświetlenia dodatkowego.
 

Kok drugi: oświetlenie strefy roboczej

Oświetlenie blatu roboczego to najważniejszy z elementów planowania światła w kuchni. Odpowiednio dobrane, rozlokowane i zamontowane pozwoli na praktyczne korzystanie z kuchni i bezproblemowe wykonywanie kulinarnych czynności. Nie tylko doskonale rozjaśnia obszar roboczy, ale też nie rzuca cieni na ręce, co ma niebagatelne znaczenie podczas gotowania. W jakich miejscach zamontować więc oświetlenie robocze? Przede wszystkim trzeba określić, w których miejscach kuchni znajdą się strefy pracy. Oświetlenie trzeba zaplanować nad płytą grzewczą i blatem kuchennym. O ile w pierwszym przypadku zwykle wystarczające okazuje się światło, w jakie wyposażony jest okap (podczas jego zakupu warto sprawdzić ilość i moc żarówek – zbyt słabe mogą w niewystarczającym stopniu oświetlać płytę kuchenną), o tyle blat roboczy wymaga solidnego oświetlenia, dedykowanego jedynie tej strefie. Najczęściej punkty lub listwy świetlne montuje się pod górnymi szafkami umieszczonymi bezpośrednio nad blatem. Warto je delikatnie przesłonić (np. odpowiednią obudową), by ich mocne światło nie oślepiało osoby pracującej przy blacie. Zazwyczaj w tych miejscach sprawdzają się punktowe halogeny lub listwy ledowe, które jednocześnie mogą pełnić funkcje oświetlenia dekoracyjnego. Jeśli zdecydujemy się na punktowe żarówki, rozmieśćmy je równomiernie na całej długości blatu (najlepiej co ok. 50-60 cm), by nie pozostawić niedoświetlonego fragmentu strefy roboczej. W przypadku braku szafek górnych lub konieczności oświetlenia wyspy kuchennej, warto pomyśleć o punktowym oświetleniu montowanym w podwieszanym suficie bezpośrednio nad oświetlaną strefą.
 

Krok trzeci: oświetlenie stołu

We współczesnej kuchni warto zadbać też o prawidłowe oświetlenie stołu. To w końcu miejsce szczególne – integrujące domowników, sprzyjające nie tylko spożywaniu posiłków, ale też wspólnemu biesiadowaniu, wieczornym rozmowom przy lampce wina czy filiżance ulubionej kawy. Jeżeli nasz stół jest kwadratowy lub okrągły, w zupełności wystarczy nad nim jedna, większa lampa, w przypadku stołu prostokątnego konieczne stają się dwie lub nawet trzy lampy zamontowane w jednej linii na całej długości blatu. Najczęściej wiesza się je centralnie nad stołem, stosunkowo nisko (ok. 65 cm nad powierzchnią blatu), by mogły swobodnie oświetlać stół i stawiane na nim półmiski, a jednocześnie by nie oślepiały biesiadników. Warto pamiętać, że lampa nad stołem oprócz swej praktycznej funkcji, pełni też rolę kuchennej dekoracji, dlatego dobrze jest brać ten aspekt pod uwagę podczas zakupu konkretnej lampy.
 

Krok czwarty: oświetlenie dekoracyjne

Niemniej ważne, choć niepełniące żadnej praktycznej funkcji jest oświetlenie dekoracyjne. Jego rolą jest za to budowanie klimatu i odpowiedniego nastroju w kuchni, tak niezbędnego do tworzenia pozytywnych emocji wśród przebywających w nim osób. Dekoracyjne oświetlenie ma też za zadanie podkreślać i wydobywać walory pomieszczenia, jednocześnie kryjąc jego wady. Ten typ oświetlenia powinien być delikatny, nienarzucający się, zespolony z aranżacją. Warto więc podświetlić jedną, szczególną ścianę lub jej fragment, można rozjaśnić kuchenną wnękę, w której chcemy wyeksponować jakąś efektowną dekorację lub zamontować listwy ledowe we wnętrzach kuchennych witryn. Delikatne, rozproszone za szybą światło prezentuje się doskonale zarówno w kuchni nowoczesnej, jak i tej o nieco klasycznym charakterze.

Komentarze


5.00/5 1 1
5

piekna kuchnia

Zobacz również


Shabby Chic w kuchni


Marzysz o romantycznej, pełnej ciepła i kobiecego pierwiastka kuchni? Spróbuj...

W kontakcie z naturą


Obecne trendy dużo uwagi poświęcają nowoczesnym, minimalistycznym kuchniom. Są one...

Kuchnia za barem


Kuchnie otwarte już od jakiegoś czasu święcą triumfy w nowoczesnych wnętrzach....