Sposób na ścianę nad zlewozmywakiem
Większość z nas marzy o pięknej, czystej, zawsze świeżej kuchni. Wyobrażenia te jednak mogą blado wypaść na tle rzeczywistości, szczególnie w okolicach newralgicznych kuchennych punktów. Jednym z takich miejsc jest zlewozmywak, a właściwie ściana znajdująca się tuż za nim. Czy jest więc sposób, by zawsze pozostawała czysta i piękna?
Miejsce szczególne
Fragment ściany za kuchennym zlewozmywakiem jest jednym z najbardziej narażonych na zabrudzenia i zacieki miejscem w kuchni. To tu myjemy, płuczemy, czyścimy. Tu też ma miejsce wstępna obróbka produktów spożywczych, warzyw, owoców. Tu również często, nawet niechcący, chlapiemy wodą, po której zostają nieestetyczne zacieki i smugi. Ściana w tej lokalizacji narażona jest na ciągły kontakt z wodą, potrzebuje więc nie tylko odpowiedniego materiału wykończeniowego, ale przede wszystkim doskonałego zabezpieczenia przed wilgocią.
Ładnie i praktycznie
To, jaki rodzaj wykończenia zastosujemy na ścianie w kuchni znajdującej się w sąsiedztwie zlewozmywaka, w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań i gustów. Powinniśmy też kierować się stylistyką kuchni, by fragment ten nie odbiegał od reszty aranżacji. Warto jednak poszukać takiego rozwiązania, które będzie jednocześnie ładne i funkcjonalne, nic nam bowiem z pięknej ściany, która nieodpowiednio zabezpieczona przed wpływem wilgoci i zabrudzeń szybko straci swój urok. Zamiast zdobić kuchnię, będzie ją skutecznie szpecić.
Pomysły sprawdzone
- Przez długie lata, jednym z najlepszych, a przy tym najtańszych sposobów na wykończenie „zlewozmywakowej" ściany były płytki ceramiczne. I owszem, doskonale nadają się one do miejsc mających styczność z wilgocią, nie chłoną jej bowiem, są niezwykle trwałe, odporne na działanie detergentów. Występują w niezliczonych barwach i odcieniach. Można też wybierać w ich kształtach i formach, zaczynając od małej mozaiki, przez średniej wielkości kwadraty i prostokąty, na wielkoformatowych płytkach kończąc. Mogą być błyszczące lub matowe, o prostych, geometrycznych lub nieregularnych krawędziach. Wybór jest więc spory. Ten typ wykańczania ścian powoli jest zastępowany nieco bardziej odważnymi, niekoniecznie gorszymi alternatywami.
- Jeśli zastanawiasz się co zamontować na ścianę w kuchni zamiast płytek nad zlewem i między szafkami? Polecamy szkło. W ostatnich latach zyskało niezwykłą popularność, montuje się je na ścianie. Zwykle jest to szkło hartowane, bezpieczne i odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Podobnie jak płytki, nie chłonie ono wilgoci, co jest dużym atutem w tak szczególnym miejscu, jakim jest sąsiedztwo zlewu. Co więcej, zwykle jest to jedna, wielka szyba, bez łączeń, nie ma więc mowy o jakichkolwiek trudnych do usunięcia zabrudzeniach, jak to może mieć miejsce w przypadku fug łączących płytki ceramiczne. Szyba może być mleczna w dowolnym kolorze, ale równie efektownie wygląda przezroczysta tafla szkła, za którą można umieścić ciekawą tapetę czy zdjęcie. Za szybą doskonale sprawdzi się też tynk dekoracyjny, surowy beton czy cegła – materiały niezwykle pięknie prezentujące się na kuchennej ścianie, które bez szklanej ochrony nie miałyby racji bytu w okolicy zlewozmywaka.
- Wielbiciele surowszych, industrialnych wnętrz z pewnością zaciekawi pomysł z wykorzystaniem na ścianie blachy. Materiał ten doskonale sprawdza się wielkich kuchniach gastronomicznych, dlaczego wiec nie wykorzystać go w domowej kuchni? Blacha, pod warunkiem, że jest solidnie wykonana i zabezpieczona, nie wchłania wilgoci, idealnie nadaje się więc na ścianę za zlewem. Zwykle stosuje się blachy wykonane ze stali szlachetnej, ale spotkać też można aluminium. Instalując ją przy zlewozmywaku, warto zastosować blachę satynową, na polerowanej, błyszczącej będzie widać wszelkie ślady, nawet po kroplach czystej wody. Nie decydujmy się też na tłoczoną blachę, wersja gładka będzie o wiele łatwiejsza do utrzymania w czystości.
- Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się też wodoodporne i zmywalne farby, w niezliczonych barwach oferowane obecnie przez producentów. To zdecydowanie jeden z najtańszych i najłatwiejszych do zmiany sposób wykończenia ściany nad zlewem. Ściana taka jest łatwa do utrzymania w czystości – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ją wilgotną szmatką z delikatnym detergentem. Trzeba jednak pamiętać, że farba wydobywa każdą nierówność i ubytek na ścianie, podłoże musi być więc doskonale przygotowane przed malowaniem, a najlepiej dodatkowo zabezpieczone podkładem do miejsc narażonych na działanie wilgoci.
- Dla osób z nieco grubszym portfelem godny polecenia jest kamień. Ten naturalny, niezwykle trwały i odporny na wilgoć, materiał jest wprost stworzony do kuchennych pomieszczeń, a już do okolic zlewu w szczególności. Może przybierać formę jednej, wielkiej płyty, ale równie efektownie prezentuje się jako drobna mozaika złożona z kilkudziesięciu mniejszych elementów. Kamień bardzo łatwo się czyści, jest odporny na działanie środków chemicznych, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaimpregnowany. Warto jednak zwracać uwagę na gatunek kamienia - na „zlewozmywakową" ścianę nie nadaje się bowiem marmur (może chłonąc tłuszcz i zabrudzenia) i trawertyn (ma zbyt porowatą, trudną do utrzymania w czystości strukturę). Najodpowiedniejszy jest granit, który specjaliści z zamkniętymi oczami polecają do kuchni.