Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Heksagony i Chevron na ścianie w kuchni

Porady


Heksagony i Chevron na ścianie w kuchni

Moda na sposób wykończenie ścian i podług w nowoczesnych kuchniach zmieniła się w ostatnich sezonach. Zauważyć możemy, że coraz chętniej skłaniamy się ku bardziej dekoracyjnym sposobom wykończenia ścian i podłóg w kuchni, co rzutuje też na całą aranżację i czyni ją bardziej przytulną, domową i wreszcie dekoracyjną. Obecnie rosnącą popularnością cieszą się między innymi płytki heksagonalne oraz jodełkowe typu Chevron. Stanowią one doskonały sposób na nadanie aranżacji kuchennej nuty elegancji oraz ponadczasowego stylu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Alline

Płytki na ścianach i podłodze w kuchni – dawniej i dziś

Sposób, w jaki wykończone zostaną ściany i podłoga w kuchni ma duży wpływ w zakresie odbioru całej aranżacji wnętrza i jej stylu. Jeszcze do niedawna baza aranżacyjna, którą stanowią właśnie podłoga oraz ściany miały być monochromatyczne, jednolite, możliwie jak najbardziej neutralne wzorniczo i kolorystycznie. Dziś odchodzimy od tak surowego sposobu wykończenia wnętrza kuchennego i przywracamy mu rangę rodzinnego serca domu starając się uczynić je bardziej przytulnym i domowym. W związku z tym coraz częściej podczas urządzania swoich wymarzonych kuchni unikamy surowych płytek, jednolitego szkła na ścianach i kafli oraz kierujemy się w stronę odświeżonych wzorniczo wariantów kiedyś charakteryzujących głównie aranżacje klasyczne. Nowoczesne płytki heksagonalne i Chevron stanowią idealny przykład takich nowoczesnych koncepcji wzorniczych dedykowanych wnętrzom kuchennym. Są to rozwiązania, które znane są od wielu lat (a nawet poprzednich stuleci), jednak dziś chętnie wprowadzamy je do nowoczesnych aranżacji, gdyż występują w odświeżonej formie wzorniczej i są wykonane z modnych obecnie materiałów. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym dwóm kultowym rodzajom wykończenia ścian i podłóg kuchennych.

Płytki heksagonalne – co warto o nich wiedzieć?

Płytki heksagonalne to rodzaj płytek o kształcie sześciokąta. Ułożone obok siebie tworzą modny obecnie wzór plastra miodu. Dlaczego to rozwiązanie stało się obecnie tak bardzo modne i pożądane nie tylko w aranżacjach nowoczesnych kuchni? Ma to związek z tym, że staramy się czynić wnętrza bardziej przytulnymi i komfortowymi w odbiorze wizualnym, ale także cenimy powrót do natury, więc chętnie wykorzystujemy motywy i wzory zaczerpnięte ze świata przyrody. Ponadto heksagony cieszą się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ stwarzają wyjątkowo bogaty wachlarz możliwości aranżacyjnych. Z ich pomocą możemy wykreować niepowtarzalną kompozycję i cieszyć się unikatowym wnętrzem kuchni. Płytki heksagony w kuchni znajdą zastosowanie zarówno na podłodze, jak i ścianie nad blatem roboczym. W zależności od upodobań można pokusić się o monochromatyczne zestawienie tworząc harmonijny plaster miodu na ścianie lub bawić się kolorami i sposobem ich rozmieszczenia. Często w nowoczesnych propozycjach aranżacyjnych pojawiają się płytki heksagony w zestawieniu z drewnem, co daje ciekawy efekt wizualny. Jeżeli ściana nad blatem roboczym jest wolna, wówczas można płytki zakończyć nierównomiernym sposobem ułożenia heksagonów zamiast tworzyć z nich równą linię u zwieńczenia. Płytki można także zestawiać ze sobą dobierając różnorodne kolory, co da wrażenie finezyjnej mozaiki i z pewnością ożywi aranżację kuchenną.

Płytki w jodełkę, czyli Chevron

Płytki Chevron tak jak heksagony w zależności od wybranej kolekcji mogą znaleźć zastosowanie zarówno jako wykończenie podłogi w kuchni, jak i ściany nad blatem roboczym. Jodełka to wzór przypominający litery V, które nakładają się na siebie w wybrany sposób. Takie rozwiązanie ma wyjątkowo dekoracyjny charakter i stosowane jest od wieków. Niniejsze rozwiązanie obecnie przeżywa swój wielki renesans nie tylko w klasycznych aranżacjach, ale także w nowoczesnych i eklektycznych. Choć doniedawna jodełka stosowana była przede wszystkim jako sposób układania drewnianych parkietów, to obecnie cieszy się też powodzeniem jako wykończenie kafelkowe. Stąd też moda na kafelki typu Chevron. Chevron to jeden ze sposobów układania podłużnych płytek (pozostałe z nich to metoda klasyczna i węgierska). Wariant Chevron polega na układaniu w jodełkę płytek, które mają kształt równoległoboku. Krótsze boki przycięte są pod kątem 45 stopni i łączą się ze sobą na tej samej osi, co w efekcie tworzy zygzakowaty wzór kojarzący się nieco z grotem strzały. Płytki Chevron to francuska interpretacja klasycznej metody układania płytek w jodełkę i pozwala na stworzenie wyjątkowo efektownego wykończenia ścian lub podłóg w kuchni.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Sposoby na nadanie charakteru mało wyrazistej kuchni


Kuchnia, czyli niekwestionowane serce każdego domu, wymaga odpowiedniej oprawy. Często...

Pomysł na okno przesuwne w kuchni


W wielu kuchniach okno umiejscowione jest nad blatem roboczym. W takiej sytuacji...

Ściana tablicowa lub magnetyczna – pomysł na...


Uwielbiamy rzeczy, które są stworzone specjalnie dla nas, lub które...