Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia górala, czyli aranżacja Twojej nowej...

Porady


Kuchnia górala, czyli aranżacja Twojej nowej kuchni

Każdy chciałby, aby jego dom 'miał klimat'. Poszczególne pomieszczenia mogą być urządzone w podobnym stylu i tworzyć piękną całość lub każdy pokój może być całkiem inny. Wszystko zależy od naszych preferencji, wymagań i gustu. Każdy lubi co innego, dlatego kuchnię oraz pozostałe domowe pomieszczenia powinniśmy urządzać 'pod siebie'. Nie warto ślepo podążać za modą, która i tak za chwilę przeminie. Niektórzy preferują nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, inni – bardziej komfortowo czują się w kuchniach urządzonych w bardziej swojskim stylu. Czy 'sielska', taka góralska kuchnia może być gustowna i estetyczna? Oczywiście, że tak! Dzisiaj coś specjalnie dla fanów góralskiego stylu – podpowiemy jak 'smacznie' urządzić kuchnię właśnie w takim stylu.

Na zdjęciu: Artur Krupa

Czy góralska kuchnia jest kiczowata?
Kuchnia urządzona na styl góralski z pewnością nie należy do nudnych i przewidywalnych aranżacji. Wszystkie elementy mają swoje konkretne miejsce i są po coś. Kuchnia góralska to kuchnia pełna ładu i harmonii. Wszystko za sprawą starannie dobranych dodatków, a także kolorystyki panującej w takim pomieszczeniu. Kuchnia góralska to przede wszystkim drewno – to właśnie ono jest tutaj podstawowym materiałem budulcowym. Drewno jest bardzo uniwersalne, dlatego można bardzo łatwo zestawić je z różnymi ozdobami oraz sprzętami. Drewno 'nie liczy metrażu', dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach kuchennych. Synonimem kuchni w stylu góralskim jest natura, dlatego zamiast tworzyw sztucznych na każdym kroku spotkamy naturalne, ekologiczne surowce. Kuchnia góralska ma sporo cech zaczerpniętych z nurtu rustykalnego.

 

Z czym nam się kojarzą górale? Z gościnnością!
Jeżeli kiedyś byłeś w górach to wiesz, jak otwarci i gościnni potrafią być górale. Kuchnia w stylu góralskim aż się prosi o wspólne posiłki oraz biesiady. Kuchnia urządzona w takim stylu jest ciepła i przytulna – aż chce się w niej spędzać jak najwięcej czasu.

 

Dodatki
Kuchnie góralskie przepełnione są różnymi materiałami. Często na ławy zarzucone są futra, na stołach znajdują się lniane obrusy, a szafki przyozdobione są ręcznie robionymi serwetami. Meble są wykonane z drewna, najlepiej niebarwionego. Na podłogę, często wybiera się kamienne posadzki, a w roli dodatków występują rękodzieła wiklinowe. Kuchnia w stylu góralskim może kojarzyć nam się z kuchniami naszych babć, które także posiadały liczne tekstylia z bawełny, które zdobiły pomieszczenie. Nieodłącznym elementem stylu góralskiego jest motyw kwiatowy. Występują piękne hafty oraz ręcznie malowane, kolorowo zdobione naczynia. Aranżacja góralska cały czas krąży wokół tematu przyrody – możemy zauważyć malowane kłosy zbóż, zielone pąki czy też piękne czerwone maki na zastawie stołowej.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Renata

Takie kuchnie zdecydowanie mają swój urok :) Taki wystrój kojarzy mi się z wycieczkami do Zakopanego - tam każdy domek ma aranżację w takim stylu. Ja mam w domu styl nowoczesny więc sobie takiej nie zrobię, ale do domku letniskowego jak najbardziej :)


5
MarcinPisek

Inspiracje naturą są chyba coraz popularniejsze w aranżacji wnętrz. I dobrze, bo takie pomieszczenia mają swój niepowtarzalny charakter. Kuchnia w stylu góralskim to na pewno dobry pomysł, nie tylko dla mieszkańców gór. Zgadzam się z tezą artykułu. Nie kopiujmy, aranżujmy "pod siebie". :)

Zobacz również


Długa wąska kuchnia? To nie problem!


Każdy z nas marzy o pięknej, przestronnej dużej kuchni. Niestety, nie każdy może...

Eko kuchnia? Jak stworzyć wystrój w stylu naturalnym


Powrót do natury to dzisiaj trend. Coraz większe grono konsumentów decyduje się na to,...

Kuchnia w ziołach


Dania, sałatki nawet kanapki bez aromatycznych przypraw i świeżych ziół są...