Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Styl góralski w kuchni

Porady


Styl góralski w kuchni

Szukasz sposobu na klimatyczną aranżację wnętrza kuchennego? Nie wiesz jak zagospodarować przestrzeń, aby była nie tylko komfortowa w codziennym użytkowaniu, ale jednocześnie wyjątkowo gustowna, sielska i estetyczna? Rewelacyjnym rozwiązaniem dla typowych domatorów ceniących wiejski charakter w dekoracjach pomieszczeń domowych okazuje się styl góralski.

Na zdjęciu: Artur Krupa


Po „chłopsku"


Kuchnia urządzona na wzór góralski wcale nie jest prymitywna, uboga i kiczowata. Dominuje w niej ład i harmonia tworzone przez zręcznie dobrane tworzywa, elementy meblowe, zróżnicowane odcienie kolorystyczne. Podstawowym materiałem budulcowym jest drewno – szlachetne, zdrowe, uniwersalne. Łatwo daje się je zestawić z wszelkimi ozdobami i sprzętami. Doskonale nadaje się zarówno do wyposażenia wnętrz kuchennych większych metrażowo, jak i tych zupełnie niewielkich klitek kuchennych, w których liczy się każdy wolny kąt. Główną zasadą wystroju góralskiego jest postawienie na naturalność. Tu nie ma sztucznych tworzyw, zaś króluje nurt rustykalny. Powrót do natury, zamiłowanie do tego, co ekologiczne, lubowanie się w tym, co praktyczne i gwarantujące komfort zastosowania. Dlatego też nierzadko synonimem określenia „góralski" okazuje się miano „chłopski". Dekoratorzy będący zwolennikami charakteryzowanego aranżu kuchennego opierają się na inspiracjach czerpanych wprost z otaczającej nas przyrody.

 

Kuchnia z duszą


Pomieszczenia góralskie, zwłaszcza kuchnie, są pełne rozmaitych materiałów. Występują w nich futra rzucane stylowo na wielkie, podłużne ławy. Na stołach kładzione są lniane obrusy a na szafkach ręcznie robione serwety. Na ścianach wiesza się skóry z kolei asortyment meblowy jest typowo drewniany. Tak urządzona kuchnia jest niesamowicie ciepła, oryginalna ale także funkcjonalna. Z drewnem bardzo często zestawiane są kamienne posadzki. Dekoracje są z reguły wiklinowe. Po przekroczeniu progu takiej kuchni przychodzą na myśl standardowe pomieszczenia naszych babć. Pełno w nich tekstyliów z bawełny typu bieżniki czy kilimki. Jest także wiele różnorodnych detali, jakie są przystrajane przykładowo wzorami kwiatowymi. Częstokroć przewijają się również przepiękne hafty oraz mocno zdobione naczynia. Na nich malowane są maki, kłosy zbóż, zielone pąki. Aranżacja w pełni krąży wokół tematyki przyrodniczej.

 

Im bardziej naturalnie, tym lepiej


Kuchnia w stylu góralskim musi być uzupełniona meblami drewnianymi. Niemniej jednak, dobrze aby drewno było niebarwione. Z reguły producenci tradycyjnych rustykalnych zestawów ograniczają się tylko do przejechania po frontach lakierem, co ma za zadanie wyeksponować dekoracyjne sęki. Dzięki minimalizmowi przejawiającemu się w klasycznych formach meblowych możliwe jest stworzenie wystroju eleganckiego i schludnego, ale przy tym również ergonomicznego. Nadrzędną cechą stylu jest skomponowanie takiego aranżu, który będzie zapewniał domownikom maksymalną wygodę.

 

Oryginalna obudowa sprzętów


Do drewnianych skrzyń, kredensów czy ław nie za bardzo pasują innowacyjne wyglądem urządzenia AGD. Trudno jednak wyobrazić sobie współczesne życie bez lodówki, kuchenki czy piekarnika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów ceniących przywiązanie do naturalności i nielubujących się w tym, co nowoczesne, producenci proponują kolekcje rustykalnych sprzętów kuchennych. Mechanizmy tych maszyn to pionierskie rozwiązania technologicznie, zaś ich obudowa jest w starodawnym stylu. Niestety za taki asortyment AGD trzeba słono zapłacić, dużo więcej niż za „tradycyjne" sprzęty.

 

Materiały wykończeniowe


Niesamowicie istotne znaczenie w aranżacji na wzór góralski mają nie tylko elementy meblowe, co również same tworzywa wykańczające przestrzeń kuchenną. Na podłogach przeważnie kładzione są naturalne materiały takie jak kamień. Nierzadko domownicy wybierają też drewniane parkiety, nawet do pomieszczeń roboczych typu kuchnia. Na ścianach z kolei są zazwyczaj ręcznie zdobione płytki ceramiczne. Niekiedy dekoracyjnego charakteru dodaje tynk strukturalny.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Barek kuchenny – rozwiązanie dla każdej kuchni?


Kuchnia to miejsce, w którym tętni życie, smaki mieszkają się z zapachami, a...

Ciepło, sielsko, anielsko… Jak stworzyć rustykalny...


Kuchnia w stylu rustykalnym to wnętrze przeznaczone dla osób wrażliwych na naturalne...

Styl Hampton w kuchni


Na wzór letnich rezydencji bogaczy zrodził się popularny styl dekorowania pomieszczeń...