Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Kuchnia w stylu góralskim

Meble kuchenne


Kuchnia w stylu góralskim

Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym, który mocno nawiązuje do stylu rustykalnego, wiejskiego. To właśnie rodzime materiały wykorzystane w takiej aranżacji, jak również charakterystyczne zdobnictwo przesądzają o sukcesie. Zdecydowanie trudno sobie wyobrazić idealnie odwzorowany zakopiański dom z dala od górskiego klimatu. Nie ma jednak problemu z tym, aby urządzić wnętrze stylizowane, nawet tak bardzo wymagające jak kuchnia i wkomponować w nie kilka góralskich elementów.

Na zdjęciu: Artur Krupa

Charakterystyczne motywy


Jeśli chcemy zaaranżować kuchnię na styl góralski, musimy wziąć po uwagę wzory, które najczęściej pojawiają się w takiej stylistyce. Będzie to nieśmiertelna parzenica, obecna również jako element dekoracyjny ludowych strojów. Nie możemy zapominać tutaj także o serduszkach, które najczęściej powtarzają się jako ornament na meblach (kredensach, półkach, krzesłach, stołach), ale również mniejszych przedmiotach, jak drewniane łyżki czy nawet materiałowych zasłonkach i serwetkach w postaci przepięknych haftów.


Góralski klimat pomogą stworzyć również charakterystyczne dla tego regionu meble, a więc zydel, skrzynie i ławy, obowiązkowo przykryte baranią skórą. Poszukajmy także krzeseł udekorowanych wklęsłym rytem. W sytuacji, gdy nie mamy gdzie zakupić oryginalnych czy stylizowanych mebli, pomyślmy o zamówieniu ich u źródła. Miejscowi artyści i rzemieślnicy w jednym wyczarują dla nas piękną kuchenną zabudowę z uwzględnieniem naszych potrzeb a przede wszystkim nawet niestandardowych wymiarów.


Jeżeli mamy taką możliwość i dysponujemy dużą ilości przestrzeni do zagospodarowania, warto rozważyć zamontowanie pieca kaflowego, który doda niepowtarzalnego uroku. Oprócz wcześniej wymienionych elementów, specyficznym wzorem powtarzającym się w góralskich wnętrzach są odwołania do zbóż, szczególnie pszenicy i owsa, jak i do górskiego ostu.


Góralski klimat


Jednym z łatwiejszych sposobów na wprowadzenie do naszej kuchni góralskich akcentów jest obudowanie sprzętów, które już posiadamy. Wówczas niezależnie od tego czy to piecyk czy kuchenka, wizualnie postarzone urządzenia będą idealnie wkomponowywały się w przyjętą – dość wymagającą aranżację.

 

Kuchnia w stylu góralskim może być ciekawym elementem dopełniającym całość aranżacji mieszkania lub domu. Należy jednak pamiętać, aby współgrała z wystrojem pozostałych wnętrz.

Komentarze


4.50/5 2 2
4
cymerk@_77

Taka kuchnia to byłoby spełnienie marzeń. Dosłownie. Kocham góry i kuchnia z wszystkimi zdobieniami typowymi dla stylu rodem z Zakopanego dla mnie coś cudownego. No piękne!


5
IlonaM

Uwielbiam takie klimaty! Wiejska kuchnia kojarzy mi się z dzieciństwem kiedy wspólnie z babcią przesiadywałam w kuchni i pomagałam jej w gotowaniu lub pieczeniu. Wiejskie kuchnie są bardzo przytulne - aż nie chce się z niej wychodzić. Kiedyś jak będę urządzała swoją , na pewno zdecyduję się na styl rustykalny.

Zobacz również


Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy


Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w...

Urządź kuchnię w stylu retro!


Brakuje Ci pomysłu na kuchnię? Kuchnia w stylu retro, może okazać się idealnym i...

Jakie płytki podłogowe do kuchni?


Kuchnia jest wnętrzem, które na co dzień jest szczególnie intensywnie...