Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Kuchnia w stylu góralskim

Meble kuchenne

Kuchnia w stylu góralskim

Ulubione0

Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym, który mocno nawiązuje do stylu rustykalnego, wiejskiego. To właśnie rodzime materiały wykorzystane w takiej aranżacji, jak również charakterystyczne zdobnictwo przesądzają o sukcesie. Zdecydowanie trudno sobie wyobrazić idealnie odwzorowany zakopiański dom z dala od górskiego klimatu. Nie ma jednak problemu z tym, aby urządzić wnętrze stylizowane, nawet tak bardzo wymagające jak kuchnia i wkomponować w nie kilka góralskich elementów.

Charakterystyczne motywy


Jeśli chcemy zaaranżować kuchnię na styl góralski, musimy wziąć po uwagę wzory, które najczęściej pojawiają się w takiej stylistyce. Będzie to nieśmiertelna parzenica, obecna również jako element dekoracyjny ludowych strojów. Nie możemy zapominać tutaj także o serduszkach, które najczęściej powtarzają się jako ornament na meblach (kredensach, półkach, krzesłach, stołach), ale również mniejszych przedmiotach, jak drewniane łyżki czy nawet materiałowych zasłonkach i serwetkach w postaci przepięknych haftów.


Góralski klimat pomogą stworzyć również charakterystyczne dla tego regionu meble, a więc zydel, skrzynie i ławy, obowiązkowo przykryte baranią skórą. Poszukajmy także krzeseł udekorowanych wklęsłym rytem. W sytuacji, gdy nie mamy gdzie zakupić oryginalnych czy stylizowanych mebli, pomyślmy o zamówieniu ich u źródła. Miejscowi artyści i rzemieślnicy w jednym wyczarują dla nas piękną kuchenną zabudowę z uwzględnieniem naszych potrzeb a przede wszystkim nawet niestandardowych wymiarów.


Jeżeli mamy taką możliwość i dysponujemy dużą ilości przestrzeni do zagospodarowania, warto rozważyć zamontowanie pieca kaflowego, który doda niepowtarzalnego uroku. Oprócz wcześniej wymienionych elementów, specyficznym wzorem powtarzającym się w góralskich wnętrzach są odwołania do zbóż, szczególnie pszenicy i owsa, jak i do górskiego ostu.


Góralski klimat


Jednym z łatwiejszych sposobów na wprowadzenie do naszej kuchni góralskich akcentów jest obudowanie sprzętów, które już posiadamy. Wówczas niezależnie od tego czy to piecyk czy kuchenka, wizualnie postarzone urządzenia będą idealnie wkomponowywały się w przyjętą – dość wymagającą aranżację.

 

Kuchnia w stylu góralskim może być ciekawym elementem dopełniającym całość aranżacji mieszkania lub domu. Należy jednak pamiętać, aby współgrała z wystrojem pozostałych wnętrz.

Zobacz również

System zarządzania szafką, czyli kuchenne cargo

System zarządzania szafką, czyli kuchenne cargo

Czym jest Cargo? Cargo to specjalne systemy montowane w szafkach, głównie kuchennych. Ich...

Kredens kuchenny w roli głównej

Kredens kuchenny w roli głównej

„Babciny" mebel Kredensy były jednymi z głównych elementów kuchennej zabudowy w czasach...
Komentarze (2)
2
Gość
IlonaM
2016-01-28 14:27:58

Uwielbiam takie klimaty! Wiejska kuchnia kojarzy mi się z dzieciństwem kiedy wspólnie z babcią przesiadywałam w kuchni i pomagałam jej w gotowaniu lub pieczeniu. Wiejskie kuchnie są bardzo przytulne - aż nie chce się z niej wychodzić. Kiedyś jak będę urządzała swoją , na pewno zdecyduję się na styl rustykalny.

Gość
cymerk@_77
2016-01-18 11:02:54

Taka kuchnia to byłoby spełnienie marzeń. Dosłownie. Kocham góry i kuchnia z wszystkimi zdobieniami typowymi dla stylu rodem z Zakopanego dla mnie coś cudownego. No piękne!

Twój komentarz
Ocena