Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Płytki w blasku w surowym lofcie

Porady


Płytki w blasku w surowym lofcie

Moda na wnętrza urządzane w stylu pofabrycznych loftów cieszy się dużą popularnością i wygląda na to, że prędko to się nie zmieni. Coraz chętniej jednak staramy się przełamywać charakterystyczną surowość tych aranżacji i w ramach modnego obecnie eklektyzmu zestawiać ją z bardziej finezyjnymi wariantami wykończeniowymi. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykończenie kuchni płytkami utrzymanymi w połysku. Sprawdź, w jaki sposób łączyć styl industrialny z błyszczącymi powierzchniami płytek.

Na zdjęciu: Studio Mebli Olkam

Styl loft i jego historia

Pierwotnie lofty były przestrzeniami pofabrycznymi, które postanowiono przekształcić na pomieszczenia mieszkalne i pracownie. Duża przestronność wnętrz, wysokie sufity i okna, a także minimalizm w zakresie wyposażenia i dekoracyjności – to najważniejsze wyznaczniki cechujące lofty. Styl industrialny (loft) wykształcił się w Nowym Jorku w połowie XX wieku, gdy budynki upadłych fabryk i magazynów zaczęto przekształcać na mieszkania i miejsca pracy artystów. Lofty początkowo były więc mieszkaniami urządzanymi w nieużywanych już przestrzeniach przemysłowych, co determinowało ich styl. Z czasem jednak styl charakteryzujący takie wnętrza stawał się coraz bardziej popularny i jego podstawowe wyznaczniki zaczęto wprowadzać także w aranżacjach zwykłych mieszkań i domów. W naszym kraju lofty i styl je charakteryzujący (nazywany industrialnym) stały się popularne pod koniec lat 90. Styl industrialny nadaje bowiem wnętrzom specyficzny charakter o swoiście surowym wyrazie. Pozwala także doceniać stare, pozornie zniszczone przedmioty i meble, a także materiały takie jak drewno, metal, cegła. Jakie są cechy stylu industrialnego i jak je wprowadzić do kuchni?

Kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny jest nastawiony przede wszystkim na minimalizm, który ma się objawiać zarówno w kwestii ilości poszczególnych sprzętów, mebli i dodatków wnętrzarskich, jak i w ich wzornictwie i estetyce. Kuchnia urządzona w myśl tego stylu powinna być przestronna i wyposażona wyłącznie w te rzeczy, które rzeczywiście są niezbędne w funkcjonalnym korzystaniu z zasobów wnętrza. Mile widziane tu są stare meble, takie jak kredensy, szafki i półki wykonane z drewna lub metalowe regały. Meble mogą być ciemne i posiadać efekt postarzenia. Całość dopełnią metalowe uchwyty. Ciekawie się tu wpisują również ceglane wykończenia, a także duże metalowe klosze lamp, których design inspirowany jest oświetleniem wykorzystywanym w dawnych fabrykach i halach przemysłowych. W kuchni powinny dominować barwy neutralne, spokojne i przygaszone np. szarości, brązy, złamane biele, a także odcienie ceglanej czerwieni. Całość ożywią stylizowane akcesoria kuchenne w krzykliwych kolorach (kanarkowy żółty, butelkowa zieleń, turkus), bowiem styl industrialny lubi eklektyczne zestawienia. To właśnie z umiłowania eklektyzmu powstały obecnie tendencje wprowadzania w kuchniach industrialnych wykończeń, które teoretycznie nie wpisują się w założenia tego stylu. Jednym z nich są modne obecnie płytki utrzymane w połysku. Takie błyszczące płytki mogą stanowić wykończenie fragmentu ściany nad blatem kuchennym lub pokrywać powierzchnię podłogi. Sprawdźmy, jak je połączyć z aranżacją w stylu industrialnym.

Błyszczące płytki w lofcie? Czemu nie!

Mimo że kuchnie urządzane w myśl stylu industrialnego kojarzą nam się wyłącznie z minimalistyczną dekoracyjnością i powierzchniami o matowym wykończeniu, to współczesne trendy w designie wnętrzarskim pozwalają nam tę surowość nieco ujarzmić. Współcześnie coraz chętniej ożywiamy minimalistyczne przestrzenie kuchenne, by nadać im nieco przytulności i domowego wyrazu. W tym zakresie coraz popularniej wybierane są płytki w połysku, których błyszcząca powierzchnia utrzymana w jednolitej kolorystyce w ciekawy sposób łączy się z surowymi materiałami i neutralnym wzornictwem w stylu loft. Biorąc pod uwagę, że płytki z błyszczącym wykończeniem mają dominujący charakter estetyczny, to warto je zestawiać z neutralnymi materiałami i kolorami. Decydując się na nie, zadbajmy więc aby fronty mebli kuchennych były matowe, a poszczególne elementy wyposażenia i akcesoria kuchenne utrzymane w niezbyt krzykliwych kolorach i wzorach. Dzięki temu aranżacja prezentować się będzie spójnie i harmonijnie, pomimo eklektycznego zestawienia wykończeń. Musimy bowiem pamiętać, że zestawiając finezyjne formy trzeba się kierować umiarem w doborze pozostałych detali. Wówczas kuchnia w stylu loft nie straci swojego industrialnego charakteru, a jej minimalizm będzie idealną bazą dla dekoru w postaci połyskujących płytek.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jakie systemy przechowywania sprawdzają się najlepiej?


Dobrze zorganizowana kuchnia to podstawa sukcesu. W każdej kuchni na co dzień wiele się...

Funkcjonalne strefy w kuchni, czyli o czym nie możesz...


Planując aranżację kuchni musimy zadbać o wiele istotnych szczegółów,...

Tynk mozaikowy na ścianach w kuchni


Płytki ceramiczne i kafelki to materiały, które przez wiele lat dominowały w...