Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak czyścić zlewozmywaki z granitu?

Porady


Jak czyścić zlewozmywaki z granitu?

Zlewozmywak to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Nawet w przypadku, gdy posiadamy zmywarkę, to zlew wciąż jest niezbędny między innymi do płukania w nim warzyw i owoców, odlewania gorącej zalewy, pobierania wody z kranu, czy moczenia przypalonych naczyń. Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór zlewów, które mogą być wykonane z różnych materiałów, jak i posiadać różnorodne kształty i formy. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów zlewów są modele z granitu. Sprawdź, jak je czyścić i pielęgnować na co dzień by zachowały nowy wygląd przez długi czas.

Na zdjęciu: Studio Mebli Spaks

Zlewozmywak z granitu

 

Zlewozmywaki z granitu cieszą się obecnie szczególną popularnością, co wynika z ich licznych zalet związanych z trwałością użytkowania, jak i designerskim wyglądem. Zlewy wykonane z oryginalnego granitu są odporne na zwykłe zarysowania lub uderzenia, które mogą się zdarzać w trakcie wykonywania codziennych prac kuchennych. Przed zakupem takiego zlewu warto się upewnić, czy nie jest on podróbką granitu, która w trakcie użytkowania okaże się znacznie mniej trwała. Oczywiście nie są niezniszczalne, ale o widoczne uszkodzenie nie jest aż tak łatwo, jak w przypadku innych rodzajów. Ważną cechą zlewów granitowych jest także ich odporność na wysokie temperatury, a także środki chemiczne, takie jak kwasy lub ługi. Możemy spokojnie przelewać zlew wrzątkiem lub kłaść na nim gorące naczynia. Jednak aby służyły nam możliwie jak najdłużej, konieczne jest odpowiednie dbanie o nie podczas codziennego użytkowania.

 

Jak dbać o granitowy zlew?

 

Pielęgnacja zlewozmywaków wykonanych z materiałów kompozytowych, w tym między innymi z granitu, na szczęście nie jest trudna. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, ważne jest regularne czyszczenie zlewu, które najlepiej jest wykonywać wieczorem. Do codziennego mycia zlewu w zupełności wystarczy zwykły płyn do naczyń. Warto jednak pamiętać, aby po każdym umyciu zlewu wytrzeć go dokładnie do sucha czystą ściereczką.
Po drugie należy unikać wszelkiego rodzaju preparatów zawierających w składzie ostre ścierne składniki. Natomiast w przypadku mocno zabrudzonego zlewozmywaka pomogą mleczka z bardzo drobnym granulatem. Jeżeli na powierzchni zlewu pojawią się nieestetyczne osady z wapnia, możemy je usunąć przy pomocy octu lub roztworu z octu (w proporcji z wodą 1:1). W przypadku, gdy mamy do czynienia z przebarwieniem, można wypełnić zlew wodą z octem i pozostawić na noc. Następnie dokładnie umyć zlewozmywak płynem i osuszyć. Uporczywych plam pomoże pozbyć się również ściereczka nasączona denaturatem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Baczność! Wybieramy stojącą baterię zlewozmywakową


Piękna, funkcjonalna i modna. Stojąca bateria zlewozmywakowa to już właściwie...

Kuchnia jak z lat dwudziestych. O artystyczności i...


Uniwersalność w zakresie dekoratorstwa pomieszczeń mieszkalnych wydaje się być...

Czy bez robota da się żyć? Czyli gotowanie w XXI w


Komfort w kuchni uzależniony jest nie tylko od naszych zdolności i preferencji. W dużej...