Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni
Porady

Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni

Wszelkie prace w kuchni wiążą się ostatecznie z koniecznością zmywania. Kiedy zależy nam na tym, by zmywanie naczyń za każdym razem przebiegało szybko i sprawnie, warto odpowiednio wcześniej zaplanować aranżację strefy mokrej w naszej kuchni. Dowiedz się, w jaki sposób urządzić strefę zmywania, by zapewnić sobie wygodę podczas wykonywania codziennych obowiązków kuchennych.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Strefa zmywania to jedna z kilku stref, które muszą znaleźć się w funkcjonalnej kuchni. Podział kuchni na strefy pozwala nam uporządkować pomieszczenie i odpowiednio dobrać niezbędne akcesoria i sprzęty, z których korzystać będziemy w danej części kuchni, tak by wszystko, czego potrzebujemy zawsze było w zasięgu ręki.

 

Jak urządzić strefę mokrą?

Rozplanuj rozmieszczenie najważniejszych elementów

 

Do podstawowych elementów, które przypisane są do strefy zmywania, należą zmywarka, zlewozmywak, szafka pod zlewem oraz akcesoria do suszenia naczyń. Suszarkę na umyte naczynia możemy umieścić na wierzchu – na przykład na ociekaczu zlewu lub w jego pobliżu – albo schować ją dajmy na to w wiszącej nad zlewozmywakiem szafce. Dobrze jest również zapewnić sobie przestrzeń na odkładanie naczyń, które wyjmować będziemy ze zmywarki. Warto by znajdowało się ono jak najbliżej zmywarki, by sprzątanie mogło odbywać się jeszcze szybciej. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w tej okolicy kosza na śmieci. Najczęściej ustawiamy go właśnie pod zlewem. W ten sposób ułatwiamy sobie wstępne oczyszczanie naczyń (z większych kawałków jedzenia) przed włożeniem ich do zmywarki czy też przed rozpoczęciem mycia ręcznego. Aby z kolei ułatwić sobie proces sortowania śmieci, dobrze jest zainwestować w specjalne sortowniki na odpady. Najwygodniej będzie zainstalować je w szafce z wysuwanym frontem.


Dopasuj zlew do warunków

 

W zależności od tego, gdzie chcesz umieścić zlewozmywak i jak dużą przestrzeń na kuchennym blacie możesz poświęcić pod zlew, właściwie wybierz jego model. Inny zlewozmywak będzie adekwatny do kuchni, w której znajduje się zmywarka, a jeszcze inny, gdy chcemy go zainstalować w rogu kuchni. Jeżeli w strefie mokrej planujesz umieścić zmywarkę, prawdopodobnie zlew dwukomorowy nie będzie Ci potrzebny. Lepszym wyborem będzie tu zlewozmywak jedno- lub półtorakomorowy. Duże zlewy przydadzą się w kuchniach bez zmywarki, ale są także dobrym wyborem dla dużych rodzin. Najnowsze zlewy posiadają akcesoria, które pomagają utrzymać je w czystości, na przykład wyjmowane sitka, dzięki którym łatwiej jest pozbyć się resztek jedzenia z komory zmywania. Jeżeli to możliwe, warto pod zlewem zamontować młynek na odpadki, który będzie rozdrabniał resztki, by nie zatykały one odpływu. Urządzenie to za naciśnięciem przycisku zmieli większe kawałki jedzenia, które pozostaną po posiłku. Dzięki temu nie będzie konieczności wyrzucania ich ze zlewu po skończonym zmywaniu.


Wybierz odpowiednie akcesoria

 

Wybór akcesoriów kuchennych przydatnych w strefie zmywania jest ogromny. Niektóre z nich są nam po prostu niezbędne, inne stanowić mogą gadżet, który zapewni nam dodatkową wygodę. Niezwykle ważnym elementem zlewozmywaka jest bateria kuchenna. Chcąc zapewnić sobie maksymalnym komfort podczas zmywania naczyń, ale i ich napełniania wodą czy też czyszczenia samego zlewozmywaka, powinniśmy zaopatrzyć się w baterię z wyjmowaną wylewką. Jednak najbardziej praktyczna będzie bateria z wyjmowaną wylewką i funkcją prysznica, dzięki której dużo prościej będzie nam opłukiwać warzywa i owoce, ale także chociażby duże garnki. Kiedy chcemy szybko pozbywać się wody znajdującej się w zlewie, bez konieczności zanurzania w niej rąk, wybierzmy zlew z automatycznym korkiem. W uporządkowaniu strefy w okolicach zlewozmywaka z całą pewnością pomogą nam dozowniki na płyn do mycia naczyń i mydło w płynie, ale także pojemniki na gąbki i ściereczki. Dodatkowe gadżety i akcesoria zawsze sprawiają, że strefa zmywania w naszej kuchni staje się bardziej funkcjonalna, a praca w niej staje się znacznie przyjemniejsza, a co najważniejsze, po prostu ułatwiają nam one życie i pozwalają oszczędzić cenny czas.

Studio Kuc
Studio Kuc
Studio Mono
Studio Mono
Studio ProKuchnie
Studio ProKuchnie
Studio Słonex
Studio Słonex
Studio Starimex
Studio Starimex
Studio Styldeco
Studio Styldeco

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czy zmywarka w kuchni naprawdę jest potrzebna?


Kiedyś zmywarka była uznawana za symbol luksusu, na który mogli sobie pozwolić...

Twarda woda


Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie negatywne skutki dla naszego zdrowia,...

Zlew ceramiczny czy stalowy?


W dobie wszechobecnych zmywarek może się to wydawać dziwne, ale mimo wszystko wygodny...