Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni

Porady


Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni

Wszelkie prace w kuchni wiążą się ostatecznie z koniecznością zmywania. Kiedy zależy nam na tym, by zmywanie naczyń za każdym razem przebiegało szybko i sprawnie, warto odpowiednio wcześniej zaplanować aranżację strefy mokrej w naszej kuchni. Dowiedz się, w jaki sposób urządzić strefę zmywania, by zapewnić sobie wygodę podczas wykonywania codziennych obowiązków kuchennych.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Jak urządzić strefę mokrą?

 

Strefa zmywania to jedna z kilku stref, które muszą znaleźć się w funkcjonalnej kuchni. Podział kuchni na strefy pozwala nam uporządkować pomieszczenie i odpowiednio dobrać niezbędne akcesoria i sprzęty, z których korzystać będziemy w danej części kuchni, tak by wszystko, czego potrzebujemy zawsze było w zasięgu ręki.

 

Rozplanuj rozmieszczenie najważniejszych elementów

 

Do podstawowych elementów, które przypisane są do strefy zmywania, należą zmywarka, zlewozmywak, szafka pod zlewem oraz akcesoria do suszenia naczyń. Suszarkę na umyte naczynia możemy umieścić na wierzchu – na przykład na ociekaczu zlewu lub w jego pobliżu – albo schować ją dajmy na to w wiszącej nad zlewozmywakiem szafce. Dobrze jest również zapewnić sobie przestrzeń na odkładanie naczyń, które wyjmować będziemy ze zmywarki. Warto by znajdowało się ono jak najbliżej zmywarki, by sprzątanie mogło odbywać się jeszcze szybciej. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w tej okolicy kosza na śmieci. Najczęściej ustawiamy go właśnie pod zlewem. W ten sposób ułatwiamy sobie wstępne oczyszczanie naczyń (z większych kawałków jedzenia) przed włożeniem ich do zmywarki czy też przed rozpoczęciem mycia ręcznego. Aby z kolei ułatwić sobie proces sortowania śmieci, dobrze jest zainwestować w specjalne sortowniki na odpady. Najwygodniej będzie zainstalować je w szafce z wysuwanym frontem.


Dopasuj zlew do warunków

 

W zależności od tego, gdzie chcesz umieścić zlewozmywak i jak dużą przestrzeń na kuchennym blacie możesz poświęcić pod zlew, właściwie wybierz jego model. Inny zlewozmywak będzie adekwatny do kuchni, w której znajduje się zmywarka, a jeszcze inny, gdy chcemy go zainstalować w rogu kuchni. Jeżeli w strefie mokrej planujesz umieścić zmywarkę, prawdopodobnie zlew dwukomorowy nie będzie Ci potrzebny. Lepszym wyborem będzie tu zlewozmywak jedno- lub półtorakomorowy. Duże zlewy przydadzą się w kuchniach bez zmywarki, ale są także dobrym wyborem dla dużych rodzin. Najnowsze zlewy posiadają akcesoria, które pomagają utrzymać je w czystości, na przykład wyjmowane sitka, dzięki którym łatwiej jest pozbyć się resztek jedzenia z komory zmywania. Jeżeli to możliwe, warto pod zlewem zamontować młynek na odpadki, który będzie rozdrabniał resztki, by nie zatykały one odpływu. Urządzenie to za naciśnięciem przycisku zmieli większe kawałki jedzenia, które pozostaną po posiłku. Dzięki temu nie będzie konieczności wyrzucania ich ze zlewu po skończonym zmywaniu.


Wybierz odpowiednie akcesoria

 

Wybór akcesoriów kuchennych przydatnych w strefie zmywania jest ogromny. Niektóre z nich są nam po prostu niezbędne, inne stanowić mogą gadżet, który zapewni nam dodatkową wygodę. Niezwykle ważnym elementem zlewozmywaka jest bateria kuchenna. Chcąc zapewnić sobie maksymalnym komfort podczas zmywania naczyń, ale i ich napełniania wodą czy też czyszczenia samego zlewozmywaka, powinniśmy zaopatrzyć się w baterię z wyjmowaną wylewką. Jednak najbardziej praktyczna będzie bateria z wyjmowaną wylewką i funkcją prysznica, dzięki której dużo prościej będzie nam opłukiwać warzywa i owoce, ale także chociażby duże garnki. Kiedy chcemy szybko pozbywać się wody znajdującej się w zlewie, bez konieczności zanurzania w niej rąk, wybierzmy zlew z automatycznym korkiem. W uporządkowaniu strefy w okolicach zlewozmywaka z całą pewnością pomogą nam dozowniki na płyn do mycia naczyń i mydło w płynie, ale także pojemniki na gąbki i ściereczki. Dodatkowe gadżety i akcesoria zawsze sprawiają, że strefa zmywania w naszej kuchni staje się bardziej funkcjonalna, a praca w niej staje się znacznie przyjemniejsza, a co najważniejsze, po prostu ułatwiają nam one życie i pozwalają oszczędzić cenny czas.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/poznaj-rodzaje-zlewozmywakow-kuchennych-i-wybierz-najlepszy-1988.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/3-sposoby-na-zakup-dobrego-zlewozmywaka-czyli-na-co-warto-zwrocic-uwage-1913.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zlewozmywak-odporny-na-uszkodzenia-oraz-wysoka-temperature-2045.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zlewozmywak-nakladany-czy-wpuszczany-w-blat-2855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wybrac-zlew-kuchenny-2464.html

Studio Kuc
Studio Kuc
Studio Mono
Studio Mono
Studio ProKuchnie
Studio ProKuchnie
Studio Słonex
Studio Słonex
Studio Starimex
Studio Starimex
Studio Styldeco
Studio Styldeco

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak właściwie konserwować kuchenne deski?


Dobrze jest, gdy do dyspozycji mamy kilka różnych rodzajów desek o...

Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...

Dbanie o zmywarkę – jak się powinno to robić?


Kiedyś zmywarka, była urządzeniem luksusowym i mało kto miał ją w swoim domu....