Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zmywarka Dłuższe życie zmywarki

Zmywarka


Dłuższe życie zmywarki

Trudno znaleźć osobę, która zaprzeczyłaby stwierdzeniu, że zmywarka to jedno z największych udogodnień, jakie możemy mieć w kuchni. Doskonale zmywa, oszczędzając nie tylko nasz czas, ale też wodę, prąd i, co najważniejsze, pieniądze. Jak jednak prawidłowo korzystać ze zmywarki, aby bezawaryjnie funkcjonowała przez długi czas?

Na zdjęciu: Hotpoint

Sól to podstawa

Może się to wydawać dziwne, ale sól przeznaczona do tego typu urządzeń to podstawowy „detergent", jaki powinniśmy używać w zmywarce. Jej głównym zadaniem jest zmiękczanie wody używanej do zmywania i płukania naczyń, dzięki czemu zapobiegniemy osadzaniu się kamiennych osadów na ściankach, filtrach czy przewodach zmywarki. Ma to bezpośrednie przełożenie na bezawaryjność zmywarki, jej niezawodność i skuteczność zmywania (przytkane kamiennym osadem dysze zmywarki na pewno nie spełnią w sposób właściwy swej roli). Co więcej, unikniemy też nieprzewidzianych awarii, zalania kuchni czy nawet całkowitego uszkodzenia zmywarki. Sól zmiękczająca pozwoli też wyeliminować problem nieestetycznych zacieków i smug, które niejednokrotnie są zmorą użytkowników wyjątkowo twardej wody. Warto pamiętać, by sól uzupełniać regularnie, nawet w przypadku, kiedy woda w naszym wodociągu nie charakteryzuje się zbyt dużą twardością.
 

Ważny nabłyszczacz

Nabłyszczacz to specjalny płyn, który uzupełnia się raz na jakiś czas. Spełnia on ważną rolę w procesie zmywania – pozwala uzyskać piękny połysk na sztućcach, naczyniach i przede wszystkim na mytym szkle. Zmywarka sama dozuje odpowiednią ilość preparatu, jednak użytkownik powinien wcześniej, najlepiej podczas pierwszych cykli zmywania, samodzielnie ustalić ilość płynu porównując efekty pracy zmywarki przy różnych ustawieniach.
 

Tabletki, żele, proszki

Detergenty, które bezpośrednio służą usuwaniu zabrudzeń z mytych naczyń mogą przybierać różne postacie. Jeszcze nie tak dawno bardzo popularne były proszki i żele, które użytkownik samodzielnie dozował do pojemnika na detergent. Głównym problemem była jednak ilość preparatu – nie do końca było wiadomo, jaka ilość detergentu będzie odpowiednia dla danego cyklu zmywania. Kłopot ten po części rozwiązały tabletki do zmywarek, zawierające w swym składzie odpowiednie proporcje i ilości środków myjących. Są przy tym bardzo wygodne w użyciu, nic się nie rozsypuje i nie wylewa, a użytkownik ma gwarancję, że zmywanie da zadowalające efekty. Zwykle w tabletkach do zmywarek znaleźć można też sól zmiękczającą i środki nabłyszczające, dlatego producenci przekonują, że dodatkowe stosowanie tego typu detergentów w zmywarkach nie jest konieczne. W praktyce jednak zaleca się stosowanie tych środków, jednak w dużo mniejszych ilościach. Ciągle udoskonalane składy tabletek pozwalają nie tylko perfekcyjnie czyścić myte naczynia czy sztućce, ale też chronić je i samą zmywarkę przed korozją i ewentualnymi awariami.


W trosce o ładny zapach


Każdy użytkownik zmywarki na pewno nieraz miał wrażenie, że z urządzenia, nawet po zakończonym procesie zmywania ulatnia się nie do końca zachwycający zapach. Aby zminimalizować to odczucie warto stosować specjalne odświeżacze do zmywarek. Nie tylko pochłaniają one nieprzyjemne zapachy powstające np. w czasie kiedy przechowujemy w urządzeniu brudne naczynia w oczekiwaniu na stuprocentowe zapełnienie zmywarki. Mają też za zadanie odświeżać zmywarkę, emitując delikatny, ale przyjemny zapach. Z reguły mają one postać płynu lub żelu zamkniętego w specjalnym pojemniku lub saszetce. Środek taki wiesza się zwykle na górnym koszu i wymienia co ok. 30-40 cykli zmywania.
 

Wyczyścić czyszczącego

Zmywarka jako urządzenie czyszczące powinno świecić przykładem. Co więcej, regularne czyszczenie tego sprzętu zapobiegnie rozprzestrzenianiu się groźnych baterii, które mogą się namnażać na brudnych, oczekujących na zmywanie naczyniach. Regularnie trzeba więc przecierać uszczelki zmywarki (na nich gromadzi się dużo brudu i bakterii!) i czyścić filtry. Raz na 4-5 tygodni warto też zastosować specjalny środek do czyszczenia zmywarki. Zwykle to specjalny detergent, który umieszcza się wraz z pojemnikiem, we wnętrzu zmywarki. Jego składniki skutecznie oczyszczają ścianki i elementy urządzenia z wszelkich resztek, zabrudzeń, osadów, pozostawiając sprzęt lśniący i sterylnie czysty.
 

Warto wiedzieć!

Pod żadnym pozorem nie wolno używać w zmywarkach środków czyszczących nie przeznaczonych do tego typu urządzeń. Jednym słowem, zapomnijmy o wszelkich „zwykłych" płynach do mycia naczyń czy mleczkach czyszczących. Tego typu detergenty nie spełnią swej czyszczącej funkcji, zwykle mają zbyt dużo substancji pieniących, mogą przez to doprowadzić do poważnego uszkodzenia zmywarki.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

fajne - moze sie przydac takie info

Zobacz również


Drewno w kuchni?


Drewno to jedyny materiał, który nigdy nie wyszedł i nie wyjdzie z mody....

Kilka wskazówek, jak pielęgnować kuchenkę


Sprzętem AGD, bez którego nie można byłoby komfortowo korzystać z pomieszczenia...

Zapanować nad chaosem


Kuchnia, jak żadne inne pomieszczenie w domu powinna świecić przykładem, być wzorem...