Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Centrum kuchni czyli jak wybrać odpowiedni...

Porady


Centrum kuchni czyli jak wybrać odpowiedni stół?

Kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowuje się posiłki – kuchnia to takie serce domu w którym spędza się chyba najwięcej czasu. Wspólne gotowanie, spożywanie posiłków – tutaj dzielimy się z bliskimi przeżyciami z minionego dnia i planujemy przyszłość. Czego nie może zabraknąć w kuchni? Dużego stołu, przy którym spędzamy długie godziny z rodziną – czy to przy jedzeniu, przygotowaniu posiłków, czy nawet odrabianiu lekcji. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać stół do kuchni i na co zwrócić uwagę.

Na zdjęciu: Studio ADAD

Nie za duży, nie za mały, ale funkcjonalny

O ile kiedyś w każdym domu stół stał w oddzielonej od kuchni jadalni i mogliśmy przymykać oko na jego ogromne rozmiary, tak dziś mamy troszkę trudniej. Nie każdy może sobie pozwolić na jadalnię – kuchnię często łączymy z salonem, dlatego gigantyczny masywny stół raczej nie będzie najlepszym pomysłem. Stół jest jednym z najważniejszych mebli w domu – dlatego nie możemy z niego zrezygnować – musi być duży (aby pomieścić wszystkich domowników) ale też funkcjonalny (aby umożliwiaj swobodne przemieszczanie się).


Łatwy dostęp

Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się umieścić nasz stół, wokół niego powinien być wygodny dostęp, tak aby goście nie mieli problemu z zajmowaniem miejsca a podawanie potraw będzie bardziej komfortowe. Dobrym rozwiązaniem wnętrzarskim jest 'wydzielenie' części jadalnej poprzez aranżację podłogi pod stołem (częścią jadalną) w innym stylu niż reszta podłogi – ten prosty zabieg sprawi, że stół będzie lekko oddzielony od salonu/kuchni bez konieczności stawiania ścianki działowej. Mimo braku miejsca warto podkreślić wyjątkowość miejsca, w którym spożywane będą posiłki – takie wspólne chwile należy celebrować.


Duży czy mały, a może rozkładany?

Wielkość stołu powinna być uzależniona od liczby domowników – dlatego jeśli mamy dużą rodzinę konieczny będzie większy stół. Aby nie odczuwać dyskomfortu podczas jedzenia, każda osoba powinna mieć średnio 60cm długości blatu dla siebie. Na rynku dostępne są liczne modele stołów z rozkładanymi blatami, dzięki którym możemy dostosować wielkość stołu do ilości gości. Przed zakupem takiego stołu, należy sprawdzić, czy po rozłożeniu wszystkie części blatu są odpowiednio podparte i czy dobrze do siebie przylegają. Stół musi być stabilny, a nie się 'kiwać' i uginać pod opartymi łokciami domowników.


Najlepszy kształt stołu

Jeżeli chodzi o kształt – mamy do wyboru stoły kwadratowe, prostokątne, owalne i okrągłe. Najbardziej praktyczne i najbardziej wygodne są stoły owalne i okrągłe. Dlaczego? Możemy dostosować ilość krzeseł do ilości osób – łatwiej jest nimi 'manewrować' przy okrągłych i owalnych kształtach i nie zawierają ostrych krawędzi o które często zahaczamy. Przy okrągłych stołach łatwiej nawiązać rozmowę i domownicy mają ze sobą lepszy kontakt.


Stół powinien być zawsze

Stół to nie tylko dodatkowy blat roboczy w naszej kuchni – to miejsce wspólnego spożywania posiłków i spędzania chwil z rodziną. Zadbaj aby mieć takie miejsce w swoim domu – bez względu na to, czy będzie ono w kuchni czy w salonie. Kształt i rozmiar dostosuj do liczby domowników – aby każdy znalazł dla siebie miejsce.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu góralskim


Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym,...

Blat kuchenny


Jest tak samo nieocenionym elementem kuchennego królestwa jak płyta grzewcza czy...

Z fototapetą w tle


Jeszcze nie tak dawno fototapety królowały w salonowych wnętrzach, zwykle...