Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Stół okrągły czy prostokątny?

Meble kuchenne

Stół okrągły czy prostokątny?

Ulubione1

Kuchenny czy jadalniany, bez względu na to w jakim pomieszczeniu stanie, jest głównym elementem każdego domu. Stół, bo o nim mowa, odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu domowników, ich biesiadowaniu, a niejednokrotnie i podczas przygotowywania posiłków. Nie dziwi więc fakt, że jego wielkość i kształt są niezwykle istotnie z punktu widzenia domowej aranżacji.

Bez niego, jak bez ręki

Stół skupia wszystkich domowników w jednym miejscu i czasie podczas spożywania posiłków. To przy nim mogą się spotkać, porozmawiać, po prostu pobyć. To też mebel, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie porannej kawy, śniadania czy kolacji. Są też i tacy, którzy często wykorzystują go jako biurko do pracy, blat na laptopa czy plac zabaw dla najmłodszych. Umiejscowiony w kuchni pełni często rolę blatu roboczego do przyrządzania posiłków, obierania warzyw, wyrabiania ciasta. Bez względu jednak na funkcje jakie pełni, w każdym domu musi być – mały lub duży, prostokątny, kwadratowy, owalny, okrągły. No właśnie – jaki kształt stołu jest najodpowiedniejszy?
 

Punkt widzenia zależy od...

To, jak duży stół i w jakiej formie stanie w naszej kuchni w ogromnej mierze zależy od wielkości samego pomieszczenia, w którym ten stół ma stanąć. Nie sposób wyobrazić sobie bowiem dużego mebla we wnętrzu o powierzchni kilku metrów kwadratowych. I odwrotnie: stół niewielkich rozmiarów ulokowany w przestrzennej kuchni będzie wyglądał groteskowo, będąc jednocześnie meblem niepraktycznym i bezużytecznym. Podobnie jest z kształtem stołu – jego forma zależy od kilku czynników, z których trzeba wyciągnąć jeden, wspólny mianownik. Co więc przemawia za konkretna formą stołu?

  • Stół kwadratowy/prostokątny:

- Pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni, w której przeważają proste, geometryczne kształty mebli.
- Doskonale odnajduje się w niewielkiej kuchni – nie zajmuje sporo miejsca.
- Ze względu na swój kształt pasuje do większości pomieszczeń, które też zazwyczaj są prostokątne lub kwadratowe.
- W razie konieczności (np. kiedy w kuchni potrzebna jest dodatkowa przestrzeń) można go dosunąć do jednej ze ścian lub ustawić w kącie pomieszczenia.
- Może pełnić funkcję blatu roboczego, szczególnie, kiedy jest ustawiony w pobliżu meblowej zabudowy.
- W kuchni otwartej na salon może stanowić świetną umowną granicę pomiędzy kuchnią a sąsiednim pomieszczeniem.
- Bez problemu można do niego dostawić krzesełko do karmienia dla najmłodszych domowników.

  • Ma jednak też kilka wad:

- Ostre kanty mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci, ale i dorośli mogą się o nie obijać, szczególnie w ciasnej kuchni.
- Zdarzają się sytuacje, w których trzeba pomieścić przy stole nieco więcej osób, wtedy niektórzy muszą siedzieć blisko rogów mebla, co nie jest zbyt komfortowe.
- O ile osoby siedzące naprzeciwko siebie mają swobodny kontakt, o tyle rozmowa z biesiadnikami siedzącymi przy tym samym boku wymaga już odwracania się i niewygodnego odkręcania.

  • Stół okrągły

- Idealnie komponuje się z większością stylów, w jakich można urządzić kuchnię (romantyczny, sielski, wiejski, klasyczny, rustykalny). Przy dobraniu odpowiednich materiałów wykończeniowych może być też ozdobą kuchni nowoczesnej.
- Bardzo „pojemny" – na okrągłym stole zmieści się znacznie więcej niż na kwadratowym o podobnych wymiarach.
- Jest „sprawiedliwy" – bez względu czy przy okrągłym stole siedzi 3,4, czy 7 osób, wszyscy biesiadnicy są równoprawni, jednakowo rozmieszczeni naokoło stołu i mają jednakowy dostęp do potraw umieszczonych na jego środku.
- Wszystkie osoby siedzące przy stole mają ze sobą swobodny kontakt – nie trzeba się specjalnie obracać w którąkolwiek stronę (jak to ma miejsce w przypadku osób siedzących przy tym samym boku stołu prostokątnego).
- Idealnie nadaje się do kuchni o dużych przestrzeniach – zapewniony jest wtedy do niego swobodny dostęp z wszystkich stron.
- Nie ma możliwości obijania się o kanty takiego stołu, co jest szczególnie pożądaną cechą w domu, w którym przebywają małe dzieci.

  • Stół okrągły ma też swoje minusy:

- Zajmuje sporo miejsca w kuchni, nie nadaje się więc do bardzo małych pomieszczeń.
- Jest mało ustawny – w razie konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni, niewiele zyskamy przesuwając go w kąt kuchni.
- Jest mało wygodny w przypadku wykonywania na nim kuchennych prac, wyrabiania ciasta itp. Mało komfortowo też się na nim pracuje np. przy laptopie czy robiąc notatki.

Zobacz również

Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Wrażenie małej przestrzeni powiększa się, gdy ją niewłaściwie zagospodarujemy. Wizualnie...

Jakie meble do kuchni?

Jakie meble do kuchni?

Gotowe czy na zamówienie? Podejmując decyzję o zakupie mebli do kuchni musimy sobie...
Komentarze (1)
1
Gość
Tradycyjny
2015-11-30 13:46:51

Ja jednak jestem za tradycyjnymi rozwiązaniami. Wszędzie w domu, a zwłaszcza w kuchni posiadam stoły kwadratowe. Według mnie łatwiej jest przy nich usadowić gości oraz są bardziej praktyczne. Codo niebezpiecznych rogów, tak to prawda mogą stanowić zagrożenie dla dzieciaków - tak samo, jak krzesła, schody czy blaty w kuchni. Zawsze można założyć specjalne klamry na rogi, które zabezpiecza niebezpieczne dla dzieci kanty. Stawiam zazwyczaj na praktyczność dlatego stoły z blatami okrągłymi są dla mnie bardziej dekoracyjne niż praktyczne.

Twój komentarz
Ocena