Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Stół okrągły czy prostokątny?

Meble kuchenne


Stół okrągły czy prostokątny?

Kuchenny czy jadalniany, bez względu na to w jakim pomieszczeniu stanie, jest głównym elementem każdego domu. Stół, bo o nim mowa, odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu domowników, ich biesiadowaniu, a niejednokrotnie i podczas przygotowywania posiłków. Nie dziwi więc fakt, że jego wielkość i kształt są niezwykle istotnie z punktu widzenia domowej aranżacji.

Bez niego, jak bez ręki

Stół skupia wszystkich domowników w jednym miejscu i czasie podczas spożywania posiłków. To przy nim mogą się spotkać, porozmawiać, po prostu pobyć. To też mebel, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie porannej kawy, śniadania czy kolacji. Są też i tacy, którzy często wykorzystują go jako biurko do pracy, blat na laptopa czy plac zabaw dla najmłodszych. Umiejscowiony w kuchni pełni często rolę blatu roboczego do przyrządzania posiłków, obierania warzyw, wyrabiania ciasta. Bez względu jednak na funkcje jakie pełni, w każdym domu musi być – mały lub duży, prostokątny, kwadratowy, owalny, okrągły. No właśnie – jaki kształt stołu jest najodpowiedniejszy?
 

Punkt widzenia zależy od...

To, jak duży stół i w jakiej formie stanie w naszej kuchni w ogromnej mierze zależy od wielkości samego pomieszczenia, w którym ten stół ma stanąć. Nie sposób wyobrazić sobie bowiem dużego mebla we wnętrzu o powierzchni kilku metrów kwadratowych. I odwrotnie: stół niewielkich rozmiarów ulokowany w przestrzennej kuchni będzie wyglądał groteskowo, będąc jednocześnie meblem niepraktycznym i bezużytecznym. Podobnie jest z kształtem stołu – jego forma zależy od kilku czynników, z których trzeba wyciągnąć jeden, wspólny mianownik. Co więc przemawia za konkretna formą stołu?

  • Stół kwadratowy/prostokątny:

- Pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni, w której przeważają proste, geometryczne kształty mebli.
- Doskonale odnajduje się w niewielkiej kuchni – nie zajmuje sporo miejsca.
- Ze względu na swój kształt pasuje do większości pomieszczeń, które też zazwyczaj są prostokątne lub kwadratowe.
- W razie konieczności (np. kiedy w kuchni potrzebna jest dodatkowa przestrzeń) można go dosunąć do jednej ze ścian lub ustawić w kącie pomieszczenia.
- Może pełnić funkcję blatu roboczego, szczególnie, kiedy jest ustawiony w pobliżu meblowej zabudowy.
- W kuchni otwartej na salon może stanowić świetną umowną granicę pomiędzy kuchnią a sąsiednim pomieszczeniem.
- Bez problemu można do niego dostawić krzesełko do karmienia dla najmłodszych domowników.

  • Ma jednak też kilka wad:

- Ostre kanty mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci, ale i dorośli mogą się o nie obijać, szczególnie w ciasnej kuchni.
- Zdarzają się sytuacje, w których trzeba pomieścić przy stole nieco więcej osób, wtedy niektórzy muszą siedzieć blisko rogów mebla, co nie jest zbyt komfortowe.
- O ile osoby siedzące naprzeciwko siebie mają swobodny kontakt, o tyle rozmowa z biesiadnikami siedzącymi przy tym samym boku wymaga już odwracania się i niewygodnego odkręcania.

  • Stół okrągły

- Idealnie komponuje się z większością stylów, w jakich można urządzić kuchnię (romantyczny, sielski, wiejski, klasyczny, rustykalny). Przy dobraniu odpowiednich materiałów wykończeniowych może być też ozdobą kuchni nowoczesnej.
- Bardzo „pojemny" – na okrągłym stole zmieści się znacznie więcej niż na kwadratowym o podobnych wymiarach.
- Jest „sprawiedliwy" – bez względu czy przy okrągłym stole siedzi 3,4, czy 7 osób, wszyscy biesiadnicy są równoprawni, jednakowo rozmieszczeni naokoło stołu i mają jednakowy dostęp do potraw umieszczonych na jego środku.
- Wszystkie osoby siedzące przy stole mają ze sobą swobodny kontakt – nie trzeba się specjalnie obracać w którąkolwiek stronę (jak to ma miejsce w przypadku osób siedzących przy tym samym boku stołu prostokątnego).
- Idealnie nadaje się do kuchni o dużych przestrzeniach – zapewniony jest wtedy do niego swobodny dostęp z wszystkich stron.
- Nie ma możliwości obijania się o kanty takiego stołu, co jest szczególnie pożądaną cechą w domu, w którym przebywają małe dzieci.

  • Stół okrągły ma też swoje minusy:

- Zajmuje sporo miejsca w kuchni, nie nadaje się więc do bardzo małych pomieszczeń.
- Jest mało ustawny – w razie konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni, niewiele zyskamy przesuwając go w kąt kuchni.
- Jest mało wygodny w przypadku wykonywania na nim kuchennych prac, wyrabiania ciasta itp. Mało komfortowo też się na nim pracuje np. przy laptopie czy robiąc notatki.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
Tradycyjny

Ja jednak jestem za tradycyjnymi rozwiązaniami. Wszędzie w domu, a zwłaszcza w kuchni posiadam stoły kwadratowe. Według mnie łatwiej jest przy nich usadowić gości oraz są bardziej praktyczne. Codo niebezpiecznych rogów, tak to prawda mogą stanowić zagrożenie dla dzieciaków - tak samo, jak krzesła, schody czy blaty w kuchni. Zawsze można założyć specjalne klamry na rogi, które zabezpiecza niebezpieczne dla dzieci kanty. Stawiam zazwyczaj na praktyczność dlatego stoły z blatami okrągłymi są dla mnie bardziej dekoracyjne niż praktyczne.

Zobacz również


Po pierwsze organizacja – szuflady kuchenne


Praktyczna i funkcjonalna kuchnia to nie tylko bogate wyposażenie w sprzęty AGD, ale...

Farby do kuchni, jak je właściwie dobierać?


Zmiana koloru ścian w kuchni, może całkowicie odmienić charakter pomieszczenia....

Bosch – innowacje kształtujące przyszłość AGD


W dzisiejszych czasach, kiedy trendy w urządzeniach AGD skłaniają się ku...