Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Nie rób tego na blacie!

Porady


Nie rób tego na blacie!

Blat roboczy. Wizytówka każdej kuchni, jej główny element a jednocześnie najbardziej praktyczna część zabudowy meblowej. Codziennie eksploatowany dziesiątki, a niejednokrotnie setki razy. Jak więc go traktować, by na długie lata pozostał piękny i funkcjonalny, by zdobił kuchnię a nie ją szpecił?

Na zdjęciu: Studio Mebli Starimex

Materiał jest ważny

Blat roboczy może być wykonany z przeróżnych materiałów. To, na jaki surowiec się zdecydujemy w dużej mierze uzależnione jest od naszych gustów, stylistyki kuchni, upodobań czy wreszcie kwoty, na jaką możemy sobie pozwolić podczas urządzania kuchni. Materiał, z jakiego wykonany zostanie blat wpływa bezpośrednio na jego funkcjonalność, trwałość, odporność na „kuchenne" warunki, które są przecież szczególne, niespotykane w żadnym innym pomieszczeniu w domu.
 

Do wyboru do koloru

Na rynku można bez problemu spotkać zarówno tańsze, popularne surowce do wyrobu blatów kuchennych, jak i bardziej ekskluzywne, ale kosztowniejsze materiały. Jednym z najczęściej stosowanych jest płyta laminowana, stosunkowo tania i dość wytrzymała (przy odpowiednim traktowaniu). Coraz większą popularnością cieszą się jednak droższe blaty kompozytowe, konglomeratowe czy kamienne. Ich wytrzymałość jest o wiele większa, pięknie prezentują się też w kuchennych aranżacjach. Ciekawie wyglądają również blaty wykonane z drewna, stali nierdzewnej czy szkła, choć swych zwolenników mają z pewnością też blaty z płytek ceramicznych.
 

Czego nie wolno robić na blacie?

Bez względu na materiał, z jakiego jest wykonany blat kuchenny, warto wiedzieć jak postępować, a raczej jakich czynności bezwzględnie nie wykonywać na roboczym blacie, by go nie uszkodzić lub by go nie pozbawić pierwotnego uroku.

  • Starajmy się nie kroić bezpośrednio na blacie. Mniej trwałe materiały jak drewno czy płyta laminowana szybko ulegną uszkodzeniu, powstałe rysy i szczeliny są praktycznie nie do naprawienia. Nawet w tak trwałych surowcach jak kamień czy szkło uszkodzenia takie z biegiem czasu mogą zostawić nieestetyczne ślady.
  • Na blacie nie używajmy również innych ostrych kuchennych narzędzi jak np. tłuczek do mięsa czy tasak – podobnie jak nóż mogą one pozostawić szkody nie do naprawienia. W takich przypadkach zawsze dobrze jest używać dodatkowych podkładek czy desek np. drewnianych.
  • Dobrze jest nie zostawiać na blacie rozlanych płynów, mokrych ściereczek, gąbek itp. Wilgoć szczególnie niekorzystnie wpływa na blaty laminowane i drewniane – przy dłuższym kontakcie z wodą mogą one pęcznieć i tracić swój pierwotny kształt. Wilgoć nie jest straszna jedynie blatom kamiennym, szklanym czy konglomeratowym, jednak i w ich przypadku warto wycierać powierzchnię do sucha, by nie zostawały na nich nieestetyczne zacieki czy ślady po kroplach wody.
  • Większość współczesnych blatów jest wprawdzie odporna na działanie wysokiej temperatury, dobrze jest jednak gorące naczynia czy garnki stawiać na specjalnie do tego przystosowanych podkładkach. Są one nie tylko praktyczne, ale i niejednokrotnie stanowią doskonałą ozdobę kuchni (szczególnie te o ciekawych kształtach, kolorach, nietypowych formach).
  • Na blacie nie zostawiajmy rozlanych soków czy środków chemicznych. Nawet tak trwałe materiały jak kamień mogą nie sprostać w obliczu dłuższego kontaktu z kwasami zawartymi w sokach owocowych czy żrącymi związkami chemicznymi występującymi w niektórych detergentach.
  • Nie zostawiajmy na blacie niedoczyszczonych zabrudzeń, resztek, okruszków. Nie tylko nieestetycznie prezentują się one na tle kuchennej zabudowy, mogą również rysować delikatną powierzchnię blatu przyczyniając się do jego szybszej destrukcji.
  • W przypadku delikatnych, mało trwałych i cienkich blatów (wykonanych np. z płyty laminowanej) unikajmy stawania i siadania na ich powierzchni. Może to doprowadzić do ich odkształcenia się. Sytuacja taka raczej nie grozi wyjątkowo trwałym blatom kamiennym.


W kuchni nierzadko o wymienione przypadki, w końcu blat roboczy ma służyć kulinarnym czynnościom na co dzień. Warto jednak czasem pomyśleć zanim zrobi się coś mogącego uszkodzić ten ważny element zabudowy meblowej. W przeciwnym wypadku nie tylko będzie szpecił kuchenną aranżację, może też stać się niefunkcjonalny, a w konsekwencji bezużyteczny, a nie taka jest przecież jego rola.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
patka

Cenne rady w artykule. Ja miałam piękne blaty w kuchni, które były "na wszystko odporne". Niemniej jednak, raz popełniłam błąd i położyłam rozgrzaną brytfannę na blacie. Wyżłobiła się piękna wypukłość, której nie ma możliwości naprawić. Jak to mówią - mądry Polak po szkodzie - dlatego teraz, zawsze pamiętam o podkładkach :D

Zobacz również


Na co zwrócić uwagę przy wyborze AGD do swojej kuchni?


Jeśli kiedykolwiek gotowałeś w nieznanej kuchni, wiesz jak ważny jest jej układ i...

Trochę Wenecji w domowym zaciszu


Kuchnia od pewnego czasu przestała pełnić rolę tradycyjnego pomieszczenia roboczego, a...

Tworzymy kącik jadalniany w kuchni


W kuchni oprócz przygotowywania posiłków dla rodziny i gości, często też...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności