Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dlaczego garnki wykonuje się z metalu, a talerze...

Porady


Dlaczego garnki wykonuje się z metalu, a talerze z porcelany?

Brzmi jak szkolne zadanie z fizyki, jednak i przed zakupem wyposażenia kuchni, warto wiedzieć, dlaczego garnki robi się akurat z metalu, a talerze z porcelany. Poznaj właściwości tych materiałów i dowiedz się, jakie naczynia najlepiej sprawdzają się w naszych kuchniach.

Na zdjęciu: Studio Mebli Alline

Metalowe garnki i porcelanowe talerze – skąd to się wzięło?

Garnki wykorzystujemy do ogrzewania znajdujących się w nich potraw, dlatego też zależy nam na tym, by przewodziły one ciepło. Odwrotnie jest natomiast w przypadku talerzy. Nie chcemy bowiem, żeby nałożone na nie dania zbyt szybko wystygły, stąd też potrzebujemy materiału, który będzie dobrym izolatorem. Jak wiemy ze szkolnych lekcji fizyki, metal jest świetnym przewodnikiem, z kolei porcelana dobrze izoluje. Jeszcze lepiej widać to na przykładzie kubków – w niektórych ciepłe napoje będą stygły szybciej, w innych przez dłuższy czas zachowają temperaturę.

 

Garnki ze stali – dlaczego warto?

Materiał, z jakiego wykonane są garnki, wpływa na ich praktyczność, trwałość i wagę oraz decyduje o ich możliwych zastosowaniach. Możemy wybierać spośród garnków zrobionych ze stali nierdzewnej, żeliwnych, granitowych, tytanowych czy też albuminowych. Najpopularniejsze wciąż jednak pozostają garnki ze stali szlachetnej. Dlaczego? Stal nierdzewna, z której robi się garnki, jest szczególnie odporna na różnego rodzaju uszkodzenia i w pełni odporna na korozję. Oznacza to, że wykonane z niej garnki są naprawdę trwałe. Dodatkowo naczynia te są w dużej mierze kompatybilne z płytą indukcyjną, dlatego, jeżeli szukasz garnków na indukcję, te stalowe będą dobrym wyborem.

 

Dobry garnek stalowy, czyli jaki?

Najlepsze garnki stalowe wykonuje się z tzw. stali chirurgicznej 18/10. Te naczynia będą cechować się największą trwałością. Poza tym stal chirurgiczna świetnie przewodzi prąd, dlatego też wykonuje się z niej typowe garnki indukcyjne. Jeżeli zależy nam na zakupie dobrego garnka stalowego (bądź też kompletów garnków wykonanych ze stali) i wciąż zastanawiamy się, które z naczyń wybrać, zwróćmy uwagę także na ich dno. Wysokiej jakości garnek stalowy będzie miał nie tylko solidne ścianki, ale przede wszystkim grube, wielowarstwowe dno.

 

Studia mebli kuchennych Max Kuchnie

 

Porcelanowe talerze – czy to najlepszy wybór?

Przez lata naczynia codziennego użytku wykonywane były z różnych materiałów. Jednocześnie zmianie ulegała też technologia wykorzystywana do ich wytworzenia. Wciąż jednak do najbardziej cenionych materiałów, jeżeli chodzi o wyrób zastawy stołowej, należy porcelana. Dlaczego tak jest? Porcelana cechuje się naprawdę wysoką odpornością mechaniczną. Na długo także zachowuje swój oryginalny kolor – z reguły śnieżnobiały, chociaż na rynku znajdziemy też naczynia wykonane z porcelany kremowej. Kolejną zaletą porcelany są jej właściwości izolujące. Kawa pita z porcelanowej filiżanki będzie smaczniejsza, ze względu na to, że na dłużej zachowa ciepło, ale też i aromat. Podobnie sprawa ma się na przykład w przypadku zup serwowanych w wykonanych z porcelany głębokich talerzach. Naczynia porcelanowe są też łatwe w czyszczeniu, a do tego śmiało można je myć w zmywarce.

 

Porcelana a fajans?

Fajans to rodzaj ceramiki, który wizualnie przypominać ma porcelanę. A czym się od niej różni? Wykonany jest on z gorszej jakości surowców, przez co zrobione z niego naczynia są dużo cięższe od tych porcelanowych. Aby fajans upodobnić do porcelany pokrywa się go białym szkliwem. Dzięki temu zabiegowi nie przepuszcza on także cieczy, gdyż w oryginale charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością. Jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia szkliwa, naczynie w danym miejscu traci swoje właściwości. Stąd też dla ceniących sobie wysoką jakość i trwałość kompletów naczyń, to porcelana będzie pierwszym wyborem. Niemniej jednak fajansowe wyroby pokryte pięknymi zdobieniami mogą stanowić wspaniałą dekorację w naszych domach i mieszkaniach – również i poza kuchnią.

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Sara

Ciekawie napisane:) polecam do przeczytania


5
Natalka310

Nie wiedziałam o takich ciekawostkach dotyczących naczyń w kuchni. Fajnie, polecam.


5
Karina

Mam w kuchni wszystkie talarze i miski porcelanowe. Służą mi w kuchni rewelacyjnie i nie wyobrażam sobie korzystać z innych. Mają piękne wzory i służą na lata!


5
MIROSLAWA

Mam kilka naczyń fajans, ale nie polecam, bo są bardzo ciężki. Nasza dwu-letnia córka ostatnio nie utrzymała i upuściła na podłogę.

Zobacz również


Jak wyczyścić przypalone naczynia?


Na spaleniznę są skuteczne i sprawdzone sposoby. Garnki nie wymagają przesadnego...

Herbata przechowana


Odpowiednie przechowywanie żywności, przypraw, a przede wszystkim herbaty to podstawa...

Plastikowe artykuły kuchenne podbiją rynek?


Plastik od lat należy do najbardziej popularnych materiałów. Jest wykorzystywany...