Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Artykuły warsztatowe, które znajdą zastosowanie...

Porady


Artykuły warsztatowe, które znajdą zastosowanie w kuchni

Coraz większą popularnością cieszą się aranżacje wnętrzarskie, w których bazujemy na naturalnych, surowych materiałach, a także przedmiotach, które spokojnie można nazwać „rzeczami z odzysku”. Taki wnętrzarski eklektyzm to nie tylko ciekawy trend estetyczny, ale także sposób na to, by tworzyć niebanalne aranżacje, w których wszystko będzie stylowe i unikatowe. Aktualnie idealnie w ten trend wpisują się przede wszystkim kuchnie industrialne, w których pojawiają się między innymi artykuły warsztatowe. Jak urządzić taką kuchnię?

Na zdjęciu: Studio Mebli Meblopunkt

Kuchnia czy warsztat?

 

Kuchnia jest wnętrzem, w którym nie tylko przebywamy dla przyjemności, gdyż jest sercem domu i centrum życia rodzinnego, ale jest również miejscem pracy. To w niej czekają na nas codzienne obowiązki związane z przygotowywaniem posiłków oraz sprzątaniem po nich. Dlatego chyba w żadnym innym pomieszczeniu zastosowanie stylu industrialnego jako przewodniego w całej aranżacji nie będzie bardziej trafione. Dlaczego? Otóż styl industrialny znany też pod nazwą loft wywodzi się z adaptowania na pomieszczenia mieszkalne przestronnych budynków nie działających już fabryk przemysłowych i magazynów. W ten sposób w takich wnętrzach nazywanych loftami zaczęto urządzać wielofunkcyjne mieszkania, które często łączyły się także z pracowniami rzemieślniczymi, artystycznymi itp. Dziś, aby cieszyć się kuchnią w stylu industrialnym nie musimy już szukać budynków poprzemysłowych, lecz wystarczy zainspirować się ich stylem wzorniczym, materiałami dla nich charakterystycznymi, a także meblami i akcesoriami, które znajdowały się w warsztatach rzemieślników i artystów. Dzięki temu współczesna kuchnia nabierze unikatowego wyrazu i będzie do nas przemawiać swoim pierwotnym charakterem.

 

Inspiracje industrialne we współczesnej kuchni

 

Współcześnie nie musimy kupować loftu lub też przeprowadzać generalnych remontów w mieszkaniach, by były one niczym prawdziwe lofty. Aby cieszyć się kuchnią w stylu industrialnym wystarczy bowiem zadbać o charakterystyczną dekoracyjność i wykorzystanie elementów inspirowanych loftami i przestrzeniami poprzemysłowymi. Często w takich loftach znajdowały się różnego rodzaju materiały i artykuły warsztatowe, które stanowiły albo pozostałość po pracach wykonywanych w danych fabrykach lub magazynach, lub były nabywane przez rzemieślników zamieszkujących takie miejsca. Także we współczesnej kuchni industrialnej warto zastosować takie charakterystyczne akcesoria i sprzęty, które będą służyć użytkowo, a przy tym idealnie podkreślą wybrany styl przewodni aranżacji. Aktualne trendy wnętrzarskie bazują na materiałach naturalnych i surowych takich jak cegła, beton, metal, drewno, kamień, miedź, szkło. To właśnie te materiały są ściśle związane ze stylem loft, więc staną się idealną bazą dla kuchni industrialnej. Nie bójmy się więc metalowych stołków kuchennych, drewnianego stołu kreślarskiego, skrzyń towarowych, czy też wyeksponowanych rur i przewodów elektrycznych. Takie elementy pięknie wzbogacą aranżację kuchni w stylu loft.

 

Dekoracje kuchenne z odzysku

 

W kuchniach o charakterze industrialnym doskonale sprawdzą się dekoracje, które będą pochodziły z warsztatów, pracowni rzemieślniczych i artystycznych. Takie elementy staną się dopełnieniem surowej estetyki, a przy tym nadadzą jej ciekawego wyrazu. Idealnie sprawdzą się tu chociażby metalowe łańcuchy, które mogą oplatać kable lamp lub dopełniać estetykę regału kuchennego. Łańcuch uzupełniony o haczyki może także pełnić rolę wieszaka na akcesoria kuchenne. Przydatne okażą się również wszelkiego rodzaju sznury i liny. Idealnie sprawdzą się, gdy zawiesimy na nich doniczki z ziołami i roślinami, a także obrazki lub fotografie. Za pomocą jutowych sznurków można natomiast ozdobnie zawiązać opakowania z przyprawami lub obwiązać słoiczki z przetworami. W industrialnej kuchni nie powinno też zabraknąć elementów z drutu i metalu. Z elastycznych drutów możesz wykonać ciekawe kosze na owoce i warzywa, a także ozdobić nimi doniczki z roślinami.

 

Artykuły warsztatowe w surowej kuchni:

 

  • karabińczyki – mogą się przydać do wykonania ciekawych relingów i funkcjonalnych wieszaków, na których powiesimy zioła, pojemniczki z przyprawami, czy też inne podręczne artykuły kuchenne,
  • schodki – drewniane lub metalowe drabinki będą doskonale wpisywać się w industrialną estetykę, a przy tym okażą się przydatne podczas sięgania do najwyższych półek zabudowy meblowej,
  • szafki i metalowe regały warsztatowe – mogą stanowić dodatkowe uzupełnienie umeblowania kuchni służąc jako miejsce do przechowywania zapasów spożywczych i przetworów, książek kucharskich lub naczyń,
  • drewniany lub metalowy stół warsztatowy – ten surowy mebel będzie pięknie się prezentował, ale i posłuży jako dodatkowa przestrzeń robocza.
Studio Strefa Na Wymiar
Studio Strefa Na Wymiar
Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Zoya
Studio Zoya

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dodatki do kuchni w stylu retro


Pomimo trendu nowoczesności i wszechobecnego minimalizmu, kuchnia w stylu retro nadal...

Kuchnia bez okna


Brak okna w kuchni nie musi być przeszkodą na drodze do funkcjonalnej i ciekawej...

Co na okno w kuchni?


Kuchenne okno to niemal tak istotny element wnętrza jak meble czy płyta grzewcza. To...