Ekologia w kuchennym wydaniu
Ekologia już dawno przestała być chwilową modą. Obecnie jest stylem życia, przyjmowanym przez coraz większe rzesze mieszkańców kuli ziemskiej. I dobrze, bo naturalne zasoby i środowisko, w którym żyjemy nie są wieczne i jeśli już dziś o nie nie zadbamy, w przyszłości możemy mieć wielkie problemy z funkcjonowaniem w ekosystemie.
Proekologiczne centrum wydarzeń
W domu czy mieszkaniu zwykle najwięcej okazji do ekologicznych zachowań rodzi się w kuchni. To w tym pomieszczeniu najwięcej przebywamy, tu jest najwięcej urządzeń do swej pracy wykorzystujących energię elektryczną, tu też powstaje najwięcej odpadów zaśmiecających ekosystem. Warto więc poznać zasady, dzięki którym nie tylko wpłyniemy na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego i przyczynimy się do bardziej racjonalnego gospodarowania zasobami nieodnawialnymi. Na zmiany nawyków i dotychczasowych przyzwyczajeń pozytywnie zareaguje też nasz portfel, bowiem ekologiczne podejście do życia to też znacznie mniejsze rachunki za prąd, wodę czy gaz.
Ujarzmić żywioł
Woda odgrywa niezwykle ważną rolę w kuchni. Bez niej nie tylko niemożliwe byłoby gotowanie, ale i zmywanie, mycie rąk, sprzątanie czy podlewanie kwiatów i ziół. Jest też nieodzownym składnikiem dań i napojów, przydaje się też do pieczenia i gotowania na parze. Niezmierne ważne jest wiec rozważne nią gospodarowanie, tym bardziej, że jej ilość w środowisku jest stała, a rosnące zużycie negatywnie wpływa nie tylko na ogólny bilans hydrologiczny, ale i na czystość samej wody. Korzystając z niej w kuchni warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Zawsze zakręcaj kran, kiedy nie korzystasz z bieżącej wody, nawet jeśli planujesz za chwilkę powrócić do prac przy zlewozmywaku.
- Jeśli to możliwe zainstaluj zmywarkę i uruchamiaj ją najczęściej w trybie oszczędzającym wodę i energię – zmywanie ręczne znacznie zwiększa zużycie wody.
- Jeśli już musisz zmywać ręcznie, najpierw wyczyść wszystkie naczynia, a dopiero potem je opłucz. Staraj się nie zmywać przy odkręconym kranie.
- Potrawy gotuj w minimalnej ilości wody – nie tylko ją zaoszczędzisz, ale twe dania będą bardziej aromatyczne.
- Zamontuj na wylewce baterii zlewozmywakowej perlator – dzięki napowietrzaniu strumienia zużycie wody spadnie o kilkanaście procent.
- Wymień starą baterię na nowoczesną, oszczędną (może być jednouchwytowa, termostatyczna, na fotokomórkę). Najnowsze modele są nie tylko proekologiczne, ale i niezwykle funkcjonalne.
Energetyczne oszczędności
Obecnie większość sprzętów instalowanych w kuchni pracuje dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej. Łącznie zużywają one znaczne ilości prądu, dlatego podczas ich zakupu, oprócz funkcjonalności kierujmy się też ich energooszczędnością. Każde urządzenie ma specjalną etykietę z literą alfabetu (od A do G), z których każda oznacza określone zużycie energii przed dany sprzęt. Najbardziej energooszczędne są sprzęty z literą A (na rynku spotkać można nawet A+ lub A++), najwięcej prądu zużywają natomiast urządzenia oznaczone literką G. Jeśli zależy nam na oszczędzaniu energii elektrycznej pomyślmy też o zainstalowaniu indukcyjnej płyty grzewczej, która wprawdzie wykorzystuje prąd, ale pracuje niezwykle szybko i, co ważne, efektywnie, dając duże oszczędności na rachunkach za energię. Starajmy się też gotować wszystkie dania pod przykryciem, co znacznie skraca czas pracy płyty, nie korzystajmy też zbyt często z funkcji, które powodują zwiększenie mocy urządzenia, a co za tym idzie i większe zużycie prądu. Jeśli w kuchni korzystamy z czajnika bezprzewodowego, pamiętajmy, by zawsze gotować w nim jedynie taką ilość wody, która w danym momencie będzie nam potrzebna. Gotowanie większej ilości to zwyczajne marnotrawstwo nie tylko energii, ale i czasu. Niezwykle ważnym aspektem energooszczędności jest też kuchenne oświetlenie. W pomieszczeniu tym przez dość długi czas pracujemy przy zaświeconych lampach, szczególnie wieczorami, kiedy do pracy potrzebujmy dobrego oświetlenia. Zadbajmy więc, by w naszych lampach pojawiły się tylko energooszczędne świetlówki, a dekoracyjne lampki zastąpmy ledowymi.
Gaz stop
Jeśli w naszej kuchni zainstalowana jest płyta gazowa i w najbliższym czasie nie będziemy mieć możliwości jej wymiany na płytę indukcyjną, starajmy się użytkować ją w możliwie oszczędny sposób. Wszelkie potrawy gotujmy pod przykryciem, przyspieszając w ten sposób ich cieplną obróbkę. Rozmiar palnika i wielkość płomienia dobierajmy zawsze do średnicy garnka – płomień powinien być pod garnkiem, a nie na około niego. Jeśli tylko potrawy na to pozwalają, gotujmy je na jak najmniejszym ogniu – wtedy zużycie gazu jest najmniejsze.
Segregacja jest OK!
Jednym z ważniejszych aspektów ekologicznej kuchni jest też selektywna zbiórka odpadów, jakie produkujemy w kuchni. Zainstalujmy więc w szafce zlewozmywakowej kilka oddzielnych koszy z przeznaczeniem na inny rodzaj odpadów. Nie tylko ułatwi to ich segregację, ale i późniejsze wyrzucanie do odpowiednich kontenerów. Wiele z takich śmieci można bowiem przetworzyć i ponownie wykorzystać, co będzie z pożytkiem nie tylko dla natury, ale i portfeli konsumentów, czyli nas samych.
ważne rady
ok