Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak sterylizować kuchnię w dobie koronawirusa?

Porady


Jak sterylizować kuchnię w dobie koronawirusa?

Zachowanie czystości w naszych kuchniach jest szczególnie ważne nie tylko wtedy, gdy mierzymy się z epidemią koronawirusa. W tym czasie jednak powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do tego, by z naszej kuchni pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, ale i tych, których nie widzimy. To niezwykle istotne dla naszego zdrowia, by pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki, było wolne od bakterii, wirusów i innych szkodliwych dla nas mikroorganizmów. Jak domowymi sposobami wysterylizować naszą kuchnię?

Dlaczego to takie ważne?

 

Aby nasza kuchnia była sterylnie czysta, nie wystarczy standardowe przetarcie podłóg, szafek i blatów. Tu trzeba działać znacznie bardziej stanowczo. Dotyczy to zarówno żywności, którą mamy zamiar spożywać, jak i wszystkich elementów kuchennego wyposażenia, z których korzystamy na co dzień. Kiedy, chcąc uniknąć chorób, które wywoływane są przez bakterie czy wirusy, z dużą starannością dbamy o czystość naszych rąk, równie czyste powinno być to, co wkładamy do naszych ust, jak i wszystkie powierzchnie, na których przygotowujemy jedzenie, a także naczynia, na których serwujemy potrawy. To właśnie w ten sposób – w dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa - możemy zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w naszych domach.

 

Do czego wystarczy soda i woda?

 

Z pewnością znasz już kilka sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej podczas domowych porządków. Ponieważ soda jest produktem spożywczym, świetnie sprawdza się właśnie w trakcie sprzątania kuchni. Pozwala pozbyć się bakterii, skutecznie czyści nawet trudne do usunięcia zabrudzenia, a jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. W zależności od tego, w jakich proporcjach połączysz ją z wodą, otrzymasz pastę o różnej konsystencji, która pozwoli Ci łatwo pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń. Które kuchenne sprzęty możesz wyczyścić za pomocą takiej mieszanki? Pasta z sody doskonale nadaje się na przykład do czyszczenia kuchenki czy piekarnika – jest na tyle delikatna, że nie będzie rysować ich powierzchni, a jednocześnie szybko upora się nawet z przypalonymi resztkami jedzenia. Mieszanka sody oczyszczonej i wody to także niezawodny patent na wyczyszczenie przypalonych garnków. W naczyniu należy zagotować wodę, a następnie – po zdjęciu go z kuchenki - wsypać do niego odpowiednią ilość sody. Teraz wystarczy już tylko odczekać kilka godzin, a najlepiej całą noc, i pozwolić sodzie działać. Po standardowym umyciu, garnek znów będzie jak nowy.

 

Czy ocet będzie pomocny?

 

Drugim, obok sody, nieocenionym pomocnikiem w domowych porządkach jest ocet. Soda oczyszczona i ocet – to dopiero skuteczna mieszanka. Z jej pomocą będziesz w stanie nawet udrożnić rury. Ale to nie wszystko. Ocet świetnie sprawdza się jako neutralizator brzydkich zapachów, doskonale radzi sobie w walce z tłustymi plamami, ale także – z uwagi na swoje właściwości - wykorzystywany jest do dezynfekcji. Podczas sterylizacji kuchni przyda się przykładowo do wyczyszczenia zlewozmywaka oraz baterii kuchennej. Mieszanka octu i sody to także dobra opcja, kiedy ze stalowych powierzchni chcemy pozbyć się osadów z kamienia.

 

Nie zapomnij o ściereczkach i gąbkach

 

O gąbki, którymi myjemy naczynia, również należy odpowiednio zadbać. Pamiętaj, żeby po każdorazowym ich namoczeniu, kiedy skończysz z nich korzystać, dokładnie je wycisnąć i pozostawić w miejscu, w którym będą mogły szybko wyschnąć. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów. Ważna jest także regularna wymiana kuchennych gąbek. Jeżeli chcesz działać oszczędnie, przetnij je na mniejsze części, ale korzystaj z nich krócej. Inną istotną kwestią jest zadbanie o stan naszych ręczników kuchennych i ściereczek, z których korzystamy praktycznie non stop, wycierając naczynia, kuchenne akcesoria, blaty czy ręce. Dlatego – w związku z tym, że mają one styczność z praktycznie wszystkimi przedmiotami, które znajdują się w naszej kuchni, nie możemy zapominać o ich regularnym praniu, a gdy chcemy mieć pewność, że pozbędziemy się z nich absolutnie wszystkich bakterii i wirusów, ściereczki z materiału i kuchenne ręczniki najlepiej jest po prostu wygotować.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak właściwie konserwować kuchenne deski?


Dobrze jest, gdy do dyspozycji mamy kilka różnych rodzajów desek o...

Jak wybrać odpowiednią suszarkę do naczyń?


Zmywarki do naczyń na dobre zadomowiły się we współczesnych kuchniach i właściwie...

Jak pozbyć się mrówek z kuchni?


Mrówki w domu potrafią być naprawdę uciążliwe. Grasują w naszych kuchniach i...