Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dbać o higienę w kuchni?

Porady

Jak dbać o higienę w kuchni?

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich. Musi więc być w niej czysto i higieniczne, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że dbamy o zdrowie. Jak wskazują wyniki badań TNS Global przeprowadzonych na zlecenie Fundacji BOŚ, zatrucia pokarmowe najczęściej związane są z nieświeżą żywnością lub niehigieniczną kuchnią. Jak dbać o czystość w kuchni, by skutecznie ochronić siebie i bliskich przed zarazkami?

Kuchnia siedliskiem bakterii
Przygotowanie posiłków dla rodziny wiąże się z koniecznością obcowania z surowymi składnikami i przeprowadzeniem odpowiedniej obróbki, by nadawały się do spożycia. Zapewne każdy z nas dba o czystość w kuchni, ale niestety często tego co zagraża nam najbardziej nie widać gołym okiem, więc przetarcie czystą ściereczką może być niewystarczające. Niewłaściwe obchodzenie się z produktami, chorobotwórcze bakterie są przenoszone na spożywane dania. Największymi siedliskami rozwoju bakterii w kuchni są deski do krojenia oraz lodówka.

Deski do krojenia
Podstawowym błędem jest używanie jednej deski do wielu rodzajów produktów. Wystarczy bowiem położyć na niej surowe mięso, a następnie przygotowywać chociażby sałatkę warzywną, a zarazki będą się przenosić na bezpośrednio spożywaną żywność. Niestety zwykłe obmycie pod bieżącą wodą z płynem w tym wypadku nie wystarczy. Aby uniknąć zapewnić higienę, warto stosować kilka desek do krojenia. Dobrym pomysłem jest, aby były one różnokolorowe, a jedna barwa odpowiadała konkretnemu rodzajowi żywności. Deskę do mięsa należy po każdym użyciu przelać wrzątkiem i dopiero dokładnie umyć płynem. Tworzywo, z którego wykonana jest deska także ma duże znaczenie dla higieny. Najłatwiej jest utrzymać w czystości deski szklane i metalowe, gdyż w ich powierzchnię nie wnika wilgoć.

Lodówka
Lodówka to podstawowe miejsce, w którym przechowujemy świeże produkty spożywcze. Należy ją dokładnie myć mniej więcej raz na 3 do 6 miesięcy. Warto oprócz wymycia jej płynem i wodą dodatkowo przetrzeć octem lub kwaskiem cytrynowym, który zniweluje zapachy i odkazi powierzchnię. Ponadto, raz w tygodniu należy robić przegląd zawartości lodówki. Jeśli zauważymy, że coś się psuje, należy to niezwłocznie wyrzucić i dokładnie umyć miejsce, w którym leżało. Wszelkie otwarte produkty żywnościowe przechowujemy w szklanych, szczelnie zamykanych pojemniczkach. Istotne jest także aby nie trzymać jedzenia w otwartych puszkach po produktach konserwowych, lecz resztki przełożyć do innych pojemników.

Zobacz również

Bateria baterii nierówna

Bateria baterii nierówna

Taki trudny wybór Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które zaskakują swoją formą,...

Kuchnia w stylu wiejskim czyli jaka?

Kuchnia w stylu wiejskim czyli jaka?

Dla każdego coś innego Wśród nas są fani nowoczesnego minimalizmu, wyszukanego industrializmu...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena