Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak dbać o higienę w kuchni?

Porady


Jak dbać o higienę w kuchni?

Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich. Musi więc być w niej czysto i higieniczne, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że dbamy o zdrowie. Jak wskazują wyniki badań TNS Global przeprowadzonych na zlecenie Fundacji BOŚ, zatrucia pokarmowe najczęściej związane są z nieświeżą żywnością lub niehigieniczną kuchnią. Jak dbać o czystość w kuchni, by skutecznie ochronić siebie i bliskich przed zarazkami?

Na zdjęciu: Studio Mebli A&K

Kuchnia siedliskiem bakterii


Przygotowanie posiłków dla rodziny wiąże się z koniecznością obcowania z surowymi składnikami i przeprowadzeniem odpowiedniej obróbki, by nadawały się do spożycia. Zapewne każdy z nas dba o czystość w kuchni, ale niestety często tego co zagraża nam najbardziej nie widać gołym okiem, więc przetarcie czystą ściereczką może być niewystarczające. Niewłaściwe obchodzenie się z produktami, chorobotwórcze bakterie są przenoszone na spożywane dania. Największymi siedliskami rozwoju bakterii w kuchni są deski do krojenia oraz lodówka.

 

Deski do krojenia


Podstawowym błędem jest używanie jednej deski do wielu rodzajów produktów. Wystarczy bowiem położyć na niej surowe mięso, a następnie przygotowywać chociażby sałatkę warzywną, a zarazki będą się przenosić na bezpośrednio spożywaną żywność. Niestety zwykłe obmycie pod bieżącą wodą z płynem w tym wypadku nie wystarczy. Aby uniknąć zapewnić higienę, warto stosować kilka desek do krojenia. Dobrym pomysłem jest, aby były one różnokolorowe, a jedna barwa odpowiadała konkretnemu rodzajowi żywności. Deskę do mięsa należy po każdym użyciu przelać wrzątkiem i dopiero dokładnie umyć płynem. Tworzywo, z którego wykonana jest deska także ma duże znaczenie dla higieny. Najłatwiej jest utrzymać w czystości deski szklane i metalowe, gdyż w ich powierzchnię nie wnika wilgoć.

 

Lodówka


Lodówka to podstawowe miejsce, w którym przechowujemy świeże produkty spożywcze. Należy ją dokładnie myć mniej więcej raz na 3 do 6 miesięcy. Warto oprócz wymycia jej płynem i wodą dodatkowo przetrzeć octem lub kwaskiem cytrynowym, który zniweluje zapachy i odkazi powierzchnię. Ponadto, raz w tygodniu należy robić przegląd zawartości lodówki. Jeśli zauważymy, że coś się psuje, należy to niezwłocznie wyrzucić i dokładnie umyć miejsce, w którym leżało. Wszelkie otwarte produkty żywnościowe przechowujemy w szklanych, szczelnie zamykanych pojemniczkach. Istotne jest także aby nie trzymać jedzenia w otwartych puszkach po produktach konserwowych, lecz resztki przełożyć do innych pojemników.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Co na okno w kuchni?


Kuchenne okno to niemal tak istotny element wnętrza jak meble czy płyta grzewcza. To...

Męska rzecz – urządzamy kuchnię faceta


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że to kobiety mają decydujące zdanie co do...

Kuchnia w stylu góralskim


Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym,...