Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Ekspres automatyczny do kawy – jaki wybrać?

Porady


Ekspres automatyczny do kawy – jaki wybrać?

Ekspres do kawy coraz częściej uważany jest za podstawowe wyposażenie funkcjonalnej kuchni. Nie ma się czemu dziwić, skoro odpowiednio dobrane urządzenie pozwala nam cieszyć się wyśmienitym aromatem kawy w zaciszu własnego domu, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Bogata oferta dostępnych na rynku modeli niekiedy jednak utrudnia wybór właściwego sprzętu. Jaki ekspres do kawy wybrać i czy na pewno warto postawić na wersję automatyczną?

Na zdjęciu: Studio Dekor Projekt

Ekspres do kawy i jego rodzaje

 

W sklepach oferowanych jest kilka rodzajów domowych ekspresów do kawy. Najmniej zaawansowane technologicznie są ekspresy przelewowe, najbardziej zaś ciśnieniowe ekspresy automatyczne. Te ostatnie bywają też najprostsze w obsłudze. Zrobienie w nich kawy najczęściej ogranicza się do wsypania ziaren do zbiornika, uzupełnienia pojemnika na wodę i wciśnięcia przycisku z wybranym napojem. Jego przygotowaniem – od zmielenia ziaren, poprzez dobór właściwej ich ilości i podgrzanie wody, aż po zaparzenie kawy pod odpowiednim ciśnieniem, zajmuje się już sam ekspres. W zależności od modelu ekspres z systemem mlecznym może dodatkowo mieć dyszę spieniającą, rurkę, poprzez którą mleko pobierane jest z butelki, lub specjalny pojemnik na mleko.

 

 

Automatyczny ekspres do kawy z młynkiem i pojemnikiem na mleko

 

Ekspres automatyczny ciśnieniowy zawsze wyposażony jest w młynek rozdrabniający ziarna. Do najczęściej wykorzystywanych w ekspresach młynków należą młynki żarnowe. Te z kolei dzielą się na stalowe i ceramiczne. Obydwa rodzaje są odporne na uszkodzenia i pozwalają na regulację stopnia zmielenia kawy. Zaletą młynka ceramicznego jest sprawne i stosunkowo ciche działanie, a także to, że podczas pracy młynek ten nie nagrzewa się, nie wpływając w ten sposób na finalny smak kawy. Drugi popularny element wyposażenia ekspresów to system spieniający mleko. Bez niego urządzenie nie jest w stanie przygotowywać napojów mlecznych, a jedynie kawy czarne, takie jak espresso, lungo czy americano. Do najłatwiejszych w obsłudze, a jednocześnie oferujących największą liczbę możliwych do przygotowania rodzajów kaw, należą w pełni automatyczne ekspresy ciśnieniowe z pojemnikiem na mleko. Za ich pomocą z łatwością przyrządzimy cappuccino, caffé latte, latte macchiatto czy flat white, bez konieczności samodzielnego spieniania mleka. Urządzenie, w zależności od wybranego napoju, samo odmierzy potrzebną ilość mleka i zamieni go w puszystą piankę.

 

 

Automatyczny ekspres do kawy jaki wybrać?

 

Wybór ekspresu automatycznego powinien być dobrze przemyślany. W końcu urządzenie to służyć ma nam przez wiele lat, każdego dnia pozwalając nam cieszyć się smakiem ulubionej kawy. Na jakie parametry zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu?

 • Moc – od mocy ekspresu zależeć będzie czas przygotowywania kawy, a dokładnie nagrzewania wody. Ekspres, by był wygodny w użytkowaniu, powinien mieć przynajmniej 1200 W, najlepsze są jednak modele, których moc wynosi minimum 1500 W.
 • Ciśnienie – chodzi tu o ciśnienie, z jakim gorąca woda przepływa przez zmielone wcześniej ziarna. Elementem odpowiedzialnym za ten proces jest pompa wody. Im ciśnienie jest wyższe, tym więcej smaku i aromatu trafi do naparu. Ekspresy automatyczne najczęściej mają od 15 do 19 barów.
 • Młynek – w sklepach znajdziemy modele z młynkiem, ale i bez niego. Te ostatnie są oczywiście tańsze, jednak wymagają zakupu dodatkowego urządzenia. Parzenie w nich kawy ostatecznie będzie więc zabierać więcej czasu. Znacznie przyjaźniejsze w użytkowaniu są ekspresy z wbudowanym młynkiem. Polecane modele to te z młynkiem żarnowym, ceramicznym – wykazującym się wysoką efektywnością i trwałością.
 • Pojemniki na wodę i fusy – to niepozorne, ale niezwykle istotne elementy. Automatyczne ekspresy ciśnieniowe wykorzystują wodę nie tylko do parzenia kawy, lecz także do czyszczenia elementów wewnętrznych i płukania systemu mlecznego. Dlatego pojemność zbiornika na wodę powinna wynosić przynajmniej 1,5 l, abyśmy nie byli zmuszeni co chwilę go napełniać.
 • System spieniania mleka – to ważna kwestia dla wszystkich miłośników napojów mlecznych. Od jego rodzaju zależeć będzie sposób i szybkość ich przygotowania. Najbardziej wymagający w obsłudze będzie ekspres z dyszą, najprostszy i najwygodniejszy – ekspresy do kawy ze spieniaczem i pojemnikiem na mleko.
 • Automatyczne systemy czyszczenia i odkamieniania – urządzenia wyposażone w automatyczne systemy pozbywające się zanieczyszczeń, takie jak chociażby technologia calc’nClean, są łatwe do utrzymania w czystości. Systematyczne odkamienianie ekspresu jest bowiem nie bez znaczenia dla jego żywotności i prawidłowego działania.
 • Funkcje dodatkowe – możliwość zaprogramowania czasu uruchomienia ekspresu, regulacja stopnia zmielenia ziaren czy wielkości oraz intensywności napoju to przydatne funkcje, które pozwolą nam dostosować pracę ekspresu do naszych preferencji.
 • Panel sterowania – intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem pozwoli na szybki wybór napoju, który chcemy przygotować, skracając w ten sposób czas oczekiwania na filiżankę kawy.
 • System Home Connect – to technologia, którą odnajdziemy w ekspresach do kawy Bosch oraz Siemens. Pozwala ona na zdalne sterowanie ekspresem. Z pomocą aplikacji jesteśmy w stanie uruchomić i wyłączyć ekspres oraz timer, zaprogramować sposób przyrządzania napoju, a nawet stworzyć listę kaw, które następnie urządzenie wykona w zaplanowanej kolejności. Aplikacja daje nam również dostęp do rozmaitych przepisów na kawy z różnych zakątków świata.
 • Materiał wykonania – obudowa ekspresu do kawy najczęściej wykonywana jest z tworzywa sztucznego oraz stali szlachetnej.
 • Podgrzewana tacka na filiżanki – jeżeli chcemy cieszyć się jak najlepszym smakiem czarnej kawy, powinniśmy przygotowywać ją w ciepłych naczyniach. W ich odpowiednim pogrzaniu pomoże specjalna tacka.
 • Design – ustawiony w kuchni ekspres, tak jak i pozostałe sprzęty AGD, będzie mieć wpływ na jej wystrój, dlatego, jeżeli w naszej kuchni królują czarne urządzenia, dobrym wyborem będzie ekspres do kawy czarny, jeśli zaś dominują w niej jasne barwy, postawmy na biel.

 

Ekspres automatyczny a kolbowy

 

Ekspresy kolbowe to częsty widok w kawiarniach. Parzenie w nich kawy określane jest mianem sztuki baristycznej. Od ekspresów automatycznych różnią kilkoma aspektami. Poznaj najważniejsze z nich.

 

 

Sposób obsługi

 

Kluczową różnicą pomiędzy ekspresem ciśnieniowym automatycznym a kolbowym jest sposób obsługi obydwu tych urządzeń. Ekspresy kolbowe nazywane są półautomatycznymi, a to dlatego że przed zaparzeniem kawy sami dokonujemy wyboru ziaren, stopnia ich zmielenia oraz ubicia – wszystko to wpływać będzie na smak i aromat otrzymanego napoju. Ponieważ zabiegi te wykonujemy ręcznie, możemy przez cały czas kontrolować proces przyrządzania kawy. Przygotowanie kawy w ekspresie automatycznym jest natomiast znacznie szybsze i wyjątkowo proste. Nie wymaga też od nas posiadania żadnej baristycznej wiedzy.

 

 

Konieczność mielenia kawy

 

Druga ważna kwestia, która odróżnia ekspresy automatyczne od kolbowych, to obecność młynka. Ekspresy automatyczne, w przeciwieństwie do kolbowych, mają wbudowany młynek. W przypadku ekspresu kolbowego niezbędny jest zakup osobnego młynka do kawy, który pozwoli nam zmielić ziarna przed ich zaparzeniem.

 

 

Czas parzenia kawy

 

Jeżeli zależy nam na naprawdę szybkim parzeniu kawy, dobrym wyborem będzie ekspres automatyczny. Jeśli w ekspresie znajdują się już ziarna oraz woda, wystarczy wciśnięcie jednego przycisku, by po chwili w podstawionej pod dyspenser filiżance pojawiła się pyszna kawa. Przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym jest nieco bardziej skomplikowane, przez co i bardziej czasochłonne. Wymaga bowiem wcześniejszego zmielenia ziaren, następnie odmierzenia zmielonej kawy, załadowania kolby i umiejętnego ubicia jej zawartości. Jeszcze dłużej natomiast potrwa przygotowanie kawy z mlekiem.

 

 

Sposób spieniania mleka

 

Chcąc przygotować mleczny napój w ekspresie kolbowym, musimy skorzystać z dyszy spieniającej oraz metalowego dzbanka, w którym należy umieścić mleko. Garnuszek z mlekiem podstawiamy pod dyszę, z której wydobywa się gorąca para, delikatnie go nachylając. W ten sposób mleko zamienia się w pianę. W ekspresach automatycznych możemy spotkać się z kilkoma systemami spieniania mleka. Popularnym rozwiązaniem jest rurka, przez którą urządzenie samodzielnie pobiera mleko z kartonu, butelki czy kubka. Należy przy tym pamiętać o konieczności każdorazowego czyszczenia rurki i jej regularnej wymianie na nową. Łatwiejszą w obsłudze, ale i czyszczeniu, opcją jest wyjmowany pojemnik na mleko, który nadaje się do przechowywania w lodówce. Elementy takiego systemu są zaprojektowane tak, by pozostałości po przepływającym mleku nie osadzały się na wewnętrznych częściach urządzenia.

 

 

Czyszczenie ekspresu

 

Utrzymanie w czystości ekspresu automatycznego nie jest wymagające. Z reguły urządzenia te czyszczą się same za każdym razem, kiedy je wyłączamy. Dodatkowo raz na jakiś czas należy przeprowadzić mycie i odkamienianie ekspresu z wykorzystaniem przeznaczonego do tego programu czyszczącego. Tu również większość pracy wykonuje sam ekspres, a nasza rola ogranicza się do uzupełniania pojemnika na wodę w odpowiednich momentach i dostarczenia urządzeniu tabletki czyszczącej lub odkamieniacza w płynie. O konieczności przeprowadzenia tego procesu ekspres z reguły informuje nas, wyświetlając odpowiedni komunikat. My natomiast powinniśmy pamiętać jedynie o regularnym myciu zbiornika na wodę oraz opróżnianiu zbiornika na fusy. Raz na kilka miesięcy niezbędna jest również wymiana znajdującego się w pojemniku na wodę filtra.

Na czyszczenie ekspresu kolbowego musimy przeznaczyć nieco więcej czasu. W pierwszej kolejności wkładamy tzw. „ślepe sitko” do portafiltra i wsypujemy środek czyszczący. Następnie zakładamy kolbę i uruchamiamy proces parzenia kawy na kilka sekund. Ponownie wyłączamy i włączamy urządzenie, cały proceder powtarzając kilkukrotnie. Przepłukujemy kolbę i znowu powtarzamy czynność polegającą na kilkukrotnym włączaniu i wyłączaniu urządzenia. Czyszczenie domowego ekspresu kolbowego powinno odbywać się co najmniej raz na tydzień. W kawiarniach tego typu urządzenia czyszczone są w ten sposób codziennie.

 

 

Ekspres kolbowy czy automatyczny?

 

Znamy już sposób działania ekspresów automatycznych i kolbowych. By jednak móc świadomie zdecydować pomiędzy jedną a drugą opcją, warto też poznać wady i zalety obydwóch sprzętów.

  ZALETY WADY
EKSPRESY KOLBOWE
 • Pozwalają kontrolować proces parzenia kawy i wpływać na jej smak i aromat poprzez manualny dobór ilości zaparzonej kawy czy stopień rozdrobnienia ziaren.
 • Domowe wersje są nieduże, swobodnie zmieścimy je więc w małej kuchni.
 • Są tańsze od ekspresów automatycznych.
 • Parzenie kawy wymaga od nas wiedzy i zajmuje więcej czasu.
 • Obsługa urządzenia jest bardziej złożona, niż obsługa ekspresu automatycznego.
 • Wymagają zakupu osobnego młynka do kawy i stosowania go przed każdym procesem jej parzenia.
 • Ich czyszczenie jest czasochłonne.
EKSPRESY AUTOMATYCZNE
 • Są niezwykle łatwe w obsłudze i nie wymagają od nas żadnej specjalistycznej wiedzy.
 • Równie łatwe w przygotowaniu są kawy czarne, jak i napoje mleczne.
 • Przygotowanie w nich kawy zajmuje od kilkudziesięciu sekund do kilku minut.
 • Oferują dodatkowe funkcje, takie jak ciepłe mleko czy gorąca woda, ale i regulacja stopnia zmielenia ziaren oraz wielkości czy intensywności napoju.
 • Ich utrzymanie w czystości jest mało wymagające za sprawą automatycznych systemów czyszczących.
 • Zaawansowane modele mogą być obsługiwane zdalnie.
 • Wymagają wygospodarowania większej ilości miejsca w kuchni.
 • Są droższe od ekspresów kolbowych.
 • Mają w sobie więcej elektroniki, a ich budowa jest bardziej skomplikowana, stąd też mogą częściej ulegać awarii.

 

 

Jaki ekspres kolbowy?

 

Przy wyborze ekspresu kolbowego powinniśmy wziąć pod uwagę nieco inne parametry i elementy, niż przy zakupie ekspresu automatycznego. Oto najważniejsze z nich:

 • bojler – to jedna z najważniejszych części ekspresu kolbowego, której zadaniem jest podgrzewanie wody i generowanie pary potrzebnej do spienienia mleka. W zależności od jego konstrukcji oraz wydajności będziemy w stanie jednocześnie przygotowywać kawę i spieniać mleko lub też nie,
 • kontrola temperatury – może mieć postać analogową lub cyfrową. Ta ostatnia opcja jest bardziej precyzyjna,
 • pompa wody – odpowiada za ciśnienie wody przy zaparzaniu kawy. Do wyboru mamy dwie opcje: tańszą – wibracyjną oraz droższą – rotacyjną, która za to generuje mniej hałasu,
 • wielkość grupy zaparzającej – jej standardowy rozmiar to 58 mm. Urządzenie wyposażone w taką grupę będzie współpracować z większością wymiennych akcesoriów (sitka, tempery itp.),
 • możliwość podłączenia ekspresu do źródła wody – to wygodne rozwiązanie, które eliminuje konieczność uzupełniania zbiornika na wodę,
 • system spieniający – od budowy dyszy spieniającej mleko zależeć będzie puszystość pianki, ale i wygoda użytkowania. Dla własnego komfortu warto wybrać ekspres z dyszą posiadającą ściąganą końcówkę, która jest łatwiejsza w czyszczeniu.

 

Jaki ekspres do kawy do zabudowy?

 

Ekspres do zabudowy to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie harmonijny wygląd kuchni. Potrafi idealnie dopasować się do pozostałych sprzętów i stworzyć z nimi spójną kompozycję. To również opcja, która pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na kuchennym blacie. Nowoczesne ekspresy do zabudowy oferują nam dokładnie te same funkcje, co automatyczne ekspresy wolnostojące. Oznacza to, że korzystając z urządzeń od najlepszych producentów, wybrane modele będziemy mogli podłączyć do domowej sieci Wi-Fi, by móc sterować nimi za pomocą aplikacji, kawę (również mleczną) będziemy w stanie przyrządzić poprzez naciśnięcie jednego przycisku, a do tego nie będziemy musieli przesadnie troszczyć się o ich czystość, ponieważ są one w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę, by za każdym razem dostarczać nam równie pyszny napój.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/10-sposobow-na-fusy-z-kawy-3117.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/odkamienianie-ekspresu-jak-zrobic-to-poprawnie-3115.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekspres-do-kawy-do-biura-3048.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/4-sposoby-na-dobry-ekspres-do-kawy-jak-kupowac-by-nie-zalowac-1878.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekspres-przelewowy-czyli-jak-zaparzyc-duzo-kawy-za-jednym-razem-1561.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sposob-na-poranna-kawe-ekspres-cisnieniowy-czy-na-kapsulki-1548.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekspres-ekspresowi-nierowny-1310.html

 

Studio Wnętrz Darex
Studio Wnętrz Darex
Studio Las Mebli
Studio Las Mebli
Studio Eltop
Studio Eltop

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak przygotować się do remontu kuchni?


Remont kuchni wiąże się nie tylko z jej odświeżeniem, ale często również z...

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...

Praktyczne rozwiązanie – ekspres do kawy do zabudowy


Decyzje o zakupie wyposażenia kuchni, w tym sprzętów AGD, nie należą do...