Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Odkamienianie ekspresu – jak zrobić to...

Porady


Odkamienianie ekspresu – jak zrobić to poprawnie?

Czyszczenie ekspresu do kawy i jego odkamienianie ma kluczowe znaczenie dla jego sprawnego działania, ale wpływa także na smak kawy. Nawet stosunkowo miękka woda prędzej czy później spowoduje pojawienie się w naszym urządzeniu kamiennych osadów, które w najgorszym scenariuszu mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Jak najlepiej odkamienić ekspres do kawy? Jak często to robić i jakie środki do tego stosować?

Na zdjęciu: Studio mebli Meblox

Po co odkamieniać ekspres?

 

Odkamienianie ekspresu do kawy to bardzo ważna czynność, jeżeli zależy nam na jego długiej żywotności i prawidłowym działaniu. Za każdym razem, kiedy ekspres przygotowuje dla nas nasz ulubiony napój, z wody wytrącają się osady wapnia i magnezu. Okresowo przeprowadzany proces odkamieniania ma zapobiegać niechcianym efektom gromadzenia się nalotu. Ignorując zalecenia producenta odnośnie do regularnego czyszczenia urządzenia, narażamy go na uszkodzenie, ale i możemy być pewni, że kawa z dodatkiem kamienia nie będzie nam smakować. Co więcej, zepsuty w wyniku naszych zaniedbań ekspres, nie podlega gwarancji.

 

Co ile odkamieniać ekspres do kawy?

 

W starszych modelach ekspresów do kawy sami musieliśmy pamiętać o odpowiednio częstym odkamienianiu naszego urządzenia. Informację o tym, jak często należy je czyścić z kamiennych osadów, z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi. Co więcej, również sami jesteśmy w stanie zaobserwować, symptomy, które świadczą o tym, że odkamienienie ekspresu stało się niezbędne. Wskazywać będzie na to chociażby nalot w pojemniku na wodę lub też nieprawidłowe działanie dyszy spieniającej mleko. Co do zasady dobrze jest przeprowadzić proces odwapniania co 200-300 porcji przygotowanej kawy. Jeżeli nasz ekspres nie zlicza przygotowywanych kaw, możemy na własną rękę oszacować czas, po którym warto oczyścić urządzenie. Wystarczy że wiemy, ile mniej więcej kaw pijemy dziennie.

Przykładowo, jeżeli przyrządzamy 2 kawy dzienne, ekspres powinniśmy okamieniać co 100 dni, czyli co ok. 3,5 miesiąca. Przy 3 filiżankach okres ten skróci się do 2 miesięcy, a przy 4 do ok. 7 tygodni. Co oczywiste, ekspres w domu będziemy odkamieniać rzadziej, niż ten użytkowany w biurze, który jest znacznie bardziej eksploatowany.

 

Nowoczesne ekspresy na szczęście same przypominają nam o konieczności przeprowadzenia procesu odkamianiania, wyświetlając odpowiedni komunikat. W większości z modeli nawet, jeżeli ekspres będzie domagać się odkamieniania, wciąż będziemy w stanie przyrządzać kawę. Jednak urządzenia niektórych marek (np. ekspresy marki Siemens) po jakimś czasie wyświetlania informacji, blokują się tak, by zmusić nas do ich oczyszczenia. Samo to jest już dla nas wskazówką, jak ważny dla żywotności ekspresu jest to proces.

 

Zaawansowane modele będą nas również prosić o wprowadzenie wartości twardości wody podczas pierwszej instalacji. Później wskaźnik ten będą brać pod uwagę, przy obliczaniu częstotliwości, z jaką należy je odkamieniać.

 

Podsumowując, to, jak często należy odkamieniać ekspres, będzie zależeć od:

 • wskazań producenta,
 • twardości wody,
 • ilości przyrządzanej kawy.

 

Sposoby na odkamienianie ekspresu

 

Ogólny przepis na odkamienienie ekspresu jest prosty. Trzeba jednak pamiętać, że szczegółowe wskazówki mogą różnić się, w zależności od marki i modelu naszego urządzenia (przeczytasz o tym w dalszej części artykułu).

 

Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?

 1. Wyjmij i opróżnij zbiornik na wodę.
 2. Postępując zgodnie ze wskazaniami na środku odkamieniającym, do pojemnika wlej odpowiednią ilość wody i dodaj detergent.
 3. Umieść zbiornik z powrotem w urządzeniu.
 4. Wyjmij i opróżnij tackę ociekową i pojemnik na fusy.
 5. Pod dozownikiem kawy umieść odpowiednio duży pojemnik.
 6. Uruchom program odkamieniania (w zależności od marki ekspresu, będzie on trwał od ok. 25 do 45 minut).
 7. Opróżnij zbiornik na wodę, dokładnie go wypłucz i nalej do niego świeżą wodę.
 8. Uruchom fazę płukania (ok. 1-3 minut).
 9. Proces odkamieniania zostanie zakończony, kiedy z ekspresu przestanie wylewać się woda.

Pamiętaj, by podczas czyszczenia ekspresu, zawsze postępować zgodnie z komunikatami, które pojawiają się na wyświetlaczu oraz ze wskazaniami z instrukcji. Jeżeli urządzenie nie posiada specjalnego programu odkamieniania, skorzystaj z zalecanych przez producenta środków odwapaniających dla oczyszczenia zbiornika na wodę, a po jego opłukaniu kilkukrotnie uruchom ekspres bez kawy.

 

Odkamienianie ekspresu – jak zrobić to poprawnie

 

Jak odkamienić ekspres ciśnieniowy?

 

Czyszczenie i odwapnianie ekspresów ciśnieniowych może mieć różny przebieg w zależności od producenta i modelu naszego urządzenia. Przede wszystkim programy odwapniania mają rożną długość. Producenci zalecają też korzystanie z różnych środków odkamieniających. Niektórzy posiadają własne, oryginalne detergenty, dedykowane do urządzeń ich marek. W wybranych urządzeniach możemy też stosować filtry wody, dzięki którym konieczność odkamieniania ekspresu pojawia się znacznie rzadziej.

 

Najważniejsze różnice w sposobie odwapniania ekspresów u poszczególnych producentów zestawiliśmy w tabeli poniżej.

 

OKAMIENIANIE EKSPRESU CIŚNIENIOWEGO

 

MARKA / PRZYKŁADOWY MODEL PRZYPOMNIENIE O ODKAMIENIANIU FAZY ODKAMIENIANIA ZALECANE ŚRODKI

Siemens

TP 501R09

 

TAK – komunikat na wyświetlaczu

Faza odkamieniania – 20 min;

faza płukania – 1 min.

Tabletka odkamieniająca Siemens

Philips

EP2230/10

 

TAK – migający wskaźnik funkcji antywapiennej Calc/Clean

Faza odkamieniania i płukania – ok. 30 min.

Odkamieniacz do ekspresów Philips w płynie

Nivona

756

TAK – informacja „odkamień system”

Faza odkamieniania i płukania – ok. 30 min.

Preparaty w płynie do odkamieniania ekspresów automatycznych.

DeLonghi

ECAM 350.55B

TAK – informacja:

„Przepr. odkamienianie”

Faza odkamieniania i płukania – ok. 45 min.

Odkamieniacz De’Longhi

Whirlpool

W11 CM145

TAK – informacja:

„KONIECZNOŚĆ ODKAMIENIANIA”

Faza odkamieniania i płukania – ok. 45 min.

Odkamieniacz Whirlpool (WPRO)

Smeg

CMS8451 P

 

TAK – informacja: „ODWAPNIANIE!”

 

Faza odkamieniania – 30 min;

faza płukania.

Dowolny środek odwapniający dedykowany do ekspresów.

 

Czym odkamienić ekspres?

 

Odkamieniacze do ekspresu najczęściej występują w formie płynnej lub w postaci tabletek. Większość producentów ekspresów posiada w swojej ofercie dedykowane środki do czyszczenia swoich urządzeń i to z nich warto korzystać, szczególnie jeżeli takie zalecenia znajdują się w instrukcji obsługi naszego urządzenia. W sklepach znajdziemy również uniwersalne środki do odwapaniania ekspresów. To także dobra alternatywa, kiedy nie mamy dostępu do detergentów konkretnej marki. Oczywiście istnieją też bardziej naturalne metody czyszczenia ekspresu, nie wszystkie jednak można uznać za bezpieczne. Niektóre z nich są wręcz wyszczególniane w instrukcjach jako zabronione, a ich stosowanie może stać się podstawą do unieważnienia gwarancji.

 

 

 

Domowe metody odkamieniania ekspresu

 

Do okamieniania zlewozmywaka czy chociażby stalowej baterii stosujemy czasem naturalne środki, w tym także produkty spożywcze, takie jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet. Czy jednak sprawdzą się one w przypadku ekspresów do kawy? Niestety, soda może okazać się szkodliwa dla plastikowych elementów ekspresu, a do tego nie będzie skuteczna w walce z osadami wapnia. Kwasek cytrynowy również może uszkodzić urządzenie, a stosowanie octu jest wprost zabraniane przez większość producentów, podobnie jak i korzystanie z odkamieniaczy na bazie kwasu solnego czy sulfaminowego. Profesjonalny odkamieniacz do ekspresu to znacznie bezpieczniejszy wybór, szczególnie że jego zakup nie wiąże się ze sporymi wydatkami. Stąd też w tym wypadku lepiej jest postawić na dedykowane środki, rezygnując z domowych sposobów.

 

Ekspres przelewowy – jak odkamienić?

 

Odkamienianie ekspresu przelewowego jest jeszcze mniej skomplikowane, niż czyszczenie ekspresu ciśnieniowego. W pierwszej kolejności przygotowujemy roztwór odkamieniający. W tym celu rozpuszczamy detergent w odpowiedniej ilości wody – zgodnie ze wskazówkami podanymi na etykiecie, a następnie wlewamy go do zbiornika na wodę. W standardowy sposób uruchamiamy proces parzenia kawy, czekając do momentu, w którym pojemnik będzie zupełnie pusty. Płyn z dzbanka wylewamy do zlewozmywaka, po czym trzykrotnie przeprowadzamy proces parzenia z wykorzystaniem samej wody.

 

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu ekspresu przelewowego, nie zapominajmy, by po każdym jego użyciu wyczyścić stalowy filtr stały oraz dzbanek na kawę. Regularnie warto również myć zbiornik na wodę, by nie dopuścić do powstania trwałych przebarwień na plastikowych elementach urządzenia, oraz kieszonkę na filtr. Warto również – szczególnie jeżeli nasz ekspres jest biały – od razu pozbywać się plam z rozlanej kawy, by uniknąć nieestetycznych zacieków.

 

Jak wyczyścić spieniacz do mleka w ekspresie automatycznym?

 

System mleczny w ekspresie do kawy pozwala nam przyrządzać cafe latte, cappuccino czy tradycyjną kawę z mlekiem. Za każdym razem jednak, kiedy z niego korzystamy, na elementach, przez które przepływa mleko, pozostaje tłusty nalot, który nieoczyszczony, z czasem będzie się nawarstwiał. To z kolei w najlepszym wypadku popsuje smak naszej kawy, w najgorszym zaś doprowadzi do awarii, np. zatkania dysz. Jak zatem zadbać o czystość naszego spieniacza?

 

Czyszczenie systemu spieniania mleka z rurką:

 

 1. Po każdym przygotowaniu kawy z mlekiem czy samej mlecznej pianki, umieść rurkę w naczyniu z wodą i uruchom spieniacz. W ten sposób przepłuczesz system.
 2. Raz w tygodniu rozmontuj system mleczny i wyczyść go pod bieżącą, ciepłą wodą.
 3. Raz na dwa tygodnie rozmontuj system, wyczyść go ciepłą wodą albo umyj w zmywarce. Do mycia zastosuj środki do czyszczenia spieniacza, a rurkę wyczyść specjalną szczoteczką.
 4. Rurkę wymieniaj na nową co 3 miesiące.

 

Czyszczenie systemu mlecznego z pojemnikiem/karafką na mleko

 

 1. Po wykorzystaniu mleka z pojemnika, nalej do niego wodę i uruchom program do czyszczenia systemu spieniającego.
 2. Raz na tydzień rozmontuj system i umyj go płynem do naczyń albo w zmywarce.
 3. Raz w miesiącu podczas mycia systemu skorzystaj z przeznaczonego do tego środka.

 

Ekspres na kapsułki – odkamienianie i czyszczenie

 

Czyszczenie ekspresu kapsułkowego nie będzie znacząco różnić się od czyszczenia ekspresu przelewowego. Niemniej jednak większość modeli na kapsułki przypomni nam o koniczności przeprowadzenia procesu odkamieniania i będzie wyposażona w odpowiedni do tego program.

 

Jak odkamienić ekspres na kapsułki?

 

 1. Przygotuj roztwór do odkamieniania, mieszając dedykowany środek z wodą.
 2. Wlej mieszankę do zbiornika na wodę.
 3. Umieść pojemnik z wodą w urządzeniu.
 4. Pod dozownikiem kawy ustaw naczynie o odpowiedniej pojemności.
 5. Uruchom tryb odkamieniania.
 6. Wyjmij zbiornik na wodę, tackę ociekową, zbiornik ociekowy, pojemnik na kapsułki i otwór wypływowy. Wszystkie elementy umyj z pomocą gąbki i płynu do naczyń, dokładnie osusz i zamontuj w ekspresie.
 7. Trzykrotnie przeprowadź proces płukania ekspresu, uruchamiając go bez włożonej kapsułki.

 

Odkamienienie ekspresu kolbowego – jak zrobić to poprawnie?

 

W dowolnym naczyniu przygotowujemy roztwór z wybranego środka odwapniającego. Tak, jak w przypadku pozostałych rodzajów ekspresów, wlewamy go do zbiornika na wodę. Uruchamiamy ekspres i przez grupę zaparzającą oraz dyszę spieniającą przepuszczamy niewielką ilość wody. Wyłączamy ekspres i czekamy 20 minut. Po tym czasie ponownie włączamy ekspres i przez kolbę i dysze przepuszczamy pozostały roztwór. Wyłączamy i czekamy 20 minut. Do zbiornika nalewamy czystą wodę, włączamy urządzenie i przeprowadzamy proces płukania, przepuszczając całą wodę przez grupę i dyszę.

 

Czyszczenie młynka w kolbowym ekspresie do kawy

 

Młynek to jeden z kluczowych elementów w ekspresie do kawy, dlatego naprawdę warto dbać o jego kondycję. Regularne czyszczenie młynka jest również nie bez znaczenia dla smaku kawy, gdyż podczas mielenia ziaren wytrącają się z nich kwasy tłuszczowe, które z czasem mogą jełczeć, psując smak przyrządzanego napoju.

 

Jak czyścić młynek w ekspresie?

 

 1. W pierwszym etapie oczyść młynek z pomocą odkurzacza, usuwając pozostałe drobinki kawy.
 2. Z młynka zdejmij hopper. Przeczyść go z pomocą dedykowanego środka lub też pary z dyszy spieniającej mleko i osusz.
 3. Do ekspresu wsyp specjalny granulat, tabletki lub też proszek do czyszczenia młynka i uruchom proces mielenia kawy.
 4. Zainstaluj hopper i wsyp do niego kawę.
 5. Zmiel dwie porcje ziaren, by pozbyć się pozostałości po środku czyszczącym.

 

Moduł zaparzający w ekspresie kolbowym – jak wyczyścić?

 

Aby zachować higienę jednostki zaparzającej, niezbędne jest regularne czyszczenie kolby ekspresu ciśnieniowego oraz grup zaparzających.

 1. Rozmontuj wszystkie elementy kolby i umieść je w pojemniku z ciepłą wodą.
 2. Odmierz odpowiednią ilość środka czyszczącego i wsyp ją do pojemnika.
 3. Kolby powinny moczyć się około 15 minut.
 4. Szczoteczką nylonową przeczyść grupy zaparzające, a następnie uruchami przepływ wody. Proces ten przeprowadź dwukrotnie na każdej z grup.
 5. W kolbie umieść ślepe sitko.
 6. Do kolby wsyp 3g detergentu i podepnij ją do ekspresu.
 7. Uruchom proces parzenia kawy na 5 sekund. Czynność powtórz 5-krotnie.
 8. Wypłucz kolbę i ponownie 5-krotnie urucham proces parzenia kawy na 5 sekund.

 

Czyszczenie steamera w ekspresie kolbowym

 

Mycie dyszy spieniającej rozpoczynamy od przygotowania roztworu wody oraz płynu czyszczącego. Naczynie z mieszanką umieszczamy pod dyszą, po czym kilkukrotnie otwieramy i zamykamy zawór steamera aż do uzyskania temperatury ok. 90°. Proces powtarzamy z wykorzystaniem czystej wody, płucząc w ten sposób dyszę z detergentu.

 

Konserwacja automatycznego ekspresu do kawy

 

Prawidłowa konserwacja ekspresu automatycznego, poza czyszczeniem urządzenia, wymaga od nas także okresowego mycia i smarowania bloku zaparzającego. Zaparzacz płuczemy pod bieżącą wodą. Nie stosujemy do tego żadnych detergentów. W komplecie z ekspresem prawdopodobnie otrzymaliśmy specjalny smar do bloku zaparzającego. Można go również kupić w sklepach z akcesoriami do konserwacji ekspresów lub zamówić online. Smar należy nakładać na ruchome elementy bloku raz na 500 przygotowanych porcji kaw.

Dokładną instrukcję konserwacji bloku kawy na przykładzie ekspresu marki Phillips znajdziesz tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=dwF1OSrauBk

 

Akcesoria do konserwacji ekspresów

 

Zarówno odkamienianie, jak i czyszczenie poszczególnych elementów ekspresu do kawy czy wymiana filtrów są niezwykle ważne dla żywotności urządzenia oraz jakości zaparzanej kawy. Dlatego też w zależności od rodzaju ekspresu, który posiadamy, warto już na wstępie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria.

 

Przydatne akcesoria do konserwacji ekspresów automatycznych to:

 • tabletki/płyny do odkamieniania ekspresu,
 • środki do czyszczenie systemu mlecznego,
 • filtry do wody
 • granulat do czyszczenia młynka,
 • lubrykant do smarowania bloku kawy.

 

Dodatkowo podczas konserwacji ekspresów kolbowych pomocne będą:

 • środki do czyszczenia kolb,
 • szczoteczki nylonowe.

 

Akcesoria do ekspresu – czy można myć je w zmywarce?

 

Wybrane akcesoria ekspresów automatycznych możemy myć w zmywarce. Jednak nie wszystkie elementy się do tego nadają. Co można, a czego nie można umieszczać myć w zmywarce? Sprawdźmy to na przykładzie ekspresu Siemens EQ.500 TP501R09.

Producent tego modelu wskazuje, że:

do mycia w zmywarkach do naczyń są przystosowane są:

 • pojemnik na skropliny,
 • blacha ociekowa,
 • kratka ociekowa,
 • pojemnik na fusy,
 • mechaniczny wskaźnik poziomu,
 • spieniacz mleka z adapterem,
 • komora na kawę mieloną z klapką.

Nie zaleca natomiast mycia w zmywarkach:

 • zbiornika na wodę,
 • pokrywy pojemnika na wodę,
 • pokrywy aromatyzującej,
 • zaparzacza,
 • pokrywy wylotu napojów.

Przed umieszczeniem danego elementu w zmywarce, warto jednak sięgnąć po instrukcję obsługi naszego ekspresu, by upewnić się, że nie popsujemy żadnej z części.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekspres-do-kawy-do-biura-3048.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekspres-do-kawy-co-powinienes-wiedziec-zanim-kupisz-1309.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dlaczego-warto-kupic-automatyczny-ekspres-do-kawy-2449.html

Studio Premium Meble
Studio Premium Meble
Studio Pinio
Studio Pinio
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w wiejskim stylu


Urządzenie kuchni w wiejskim stylu jest dość łatwe i przyjemne, ale wymaga sporej...

Czas na grilla – jak wybrać grill elektryczny?


Sezon grillowy w pełni, dlatego dzisiaj przedstawimy Wam alternatywy, dla osób...

Energooszczędna płyta indukcyjna – czy to w ogóle...


Wbrew powszechnej opinii kuchnia indukcyjna może przynieść nam spore oszczędności. A...