Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Winiarka w kuchni do zabudowy

Porady


Winiarka w kuchni do zabudowy

Chłodziarki do wina pozwalają nam przechowywać ulubiony trunek w sprzyjających mu warunkach. Wino dla zachowania oryginalnego smaku i aromatu potrzebuje odpowiedniej temperatury, wilgotności oraz kontaktu z korkiem. Jeżeli więc w domu nie mamy specjalnej piwniczki, winiarka będzie wybawieniem dla nas i dla naszej kolekcji win. Sprawdź, jakie funkcje może zaoferować Ci chłodziarka do wina i jaką winiarkę do zabudowy wybrać do kuchni.

Na zdjęciu: Amica

Chłodziarka na wino do zabudowy – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

 

Jeszcze do niedawna prawidłowe przechowywanie wina bez piwniczki było wyjątkowo kłopotliwe. Teraz jednak do dyspozycji mamy profesjonalne urządzenia chłodnicze, dzięki którym naszym domowym zapasom również możemy stworzyć optymalne warunki. Zaraz, zaraz, a dlaczego by wina po prostu nie trzymać w lodówce? Dlaczego niezbędna jest specjalna winiarka? Spieszymy z odpowiedzią. W chłodziarce do wina panuje stała temperatura, odpowiednia wilgotność i wentylacja. Temperatura w lodówce po pierwsze jest zbyt niska, po drugie, często się waha, na przykład, kiedy otwieramy drzwi lodówki. A  przecież w ciągu dnia robimy to na okrągło. Wino w winiarce nie jest też narażone na drgania (w lodówce na wibracje naraża je pracujący agregat) i można przechowywać je w – najlepszej dla niego – pozycji leżącej, dzięki czemu trunek może mieć stały kontakt z korkiem. A jeżeli już przy korku jesteśmy, w lodówce może on przechodzić zapachem innych produktów, co skutecznie może zepsuć smak wina. A na tym nam przecież nie zależy. W chłodziarce ponadto znajdziemy miejsce na większą liczbę butelek. Na koniec warto też wspomnieć o względach estetycznych: chłodziarka na wino pozwala nam wyeksponować naszą kolekcję win. Ale na tym nie kończą się zalety winiarek.

 

Wszystkie zalety winiarek:

 • możliwość dostosowania temperatury do rodzaju wina, szczególnie w chłodziarkach kilkustrefowych,
 • stała temperatura,
 • optymalna wilgotność,
 • brak wibracji – również z uwagi na drewniane półki, które tłumią drgania,
 • możliwość przechowywania butelek z winem na płasko,
 • ochrona przed promieniowaniem UV,
 • korek nie jest narażony na niepożądane zapachy,
 • dzięki przeszklonej szybie możemy bez otwierania drzwiczek winiarki zdecydować o wyborze konkretnej butelki, by ograniczyć czas, w którym drzwi pozostają otwarte,
 • elegancki wygląd.

 

Urządzenia do Twojego domu

 

Winiarka w kuchni do zabudowy czy wolnostojąca?

 

W kwestii wyboru winiarki do kuchni tak naprawdę mamy nie dwie, a trzy możliwości. Na rynku znajdziemy bowiem urządzenia wolnostojące oraz do zabudowy – tu jednak opcje są dwie. Producenci winiarek oferują nam chłodziarki podblatowe i zintegrowane, czyli takie, które możemy umieścić w dowolnym miejscu kuchennej zabudowy, chociażby w wysokim słupku. Które urządzenie będzie najlepsze? Zobacz nasze porównanie w tabeli.

 

WINIARKA WOLNOSTOJĄCA

WINIARKA PODBLATOWA

WINIARKA DO ZABUDOWY

MOŻLIWOŚCI ARANŻACYJNE                 

Daje nam najwięcej możliwości aranżacyjnych. Tak naprawdę, jeżeli nie mamy miejsca w kuchni, możemy wstawić ją do jadalni czy salonu albo schować w spiżarce. Niektóre modele możemy po prostu ustawić na blacie.

To najpopularniejsze urządzenia, które sprawdzą się w domach i mieszkaniach. Najłatwiej jest wkomponować je w ciąg kuchennej zabudowy. Można zainstalować je także w wyspie kuchennej.

Jej obecność w kuchni musi być dobrze przemyślana. Najlepiej jest zaplanować jej lokalizację już na etapie projektowania kuchni.

ROZMIAR I POJEMNOŚĆ

Znajdziemy mniejsze i większe modele w zależności od potrzeb i miejsca, które mamy do zagospodarowania.

Wysokość tych modeli ograniczona jest wysokością blatu. Niemniej jednak dostępne są zarówno kompaktowe chłodziarki na kilka butelek, jak i dużo bardziej pojemne - mieszczące ich nawet kilkadziesiąt.

Występują w szerokiej gamie rozmiarów. Mogą pomieścić zaledwie kilka, jak i kilkadziesiąt czy nawet ponad 100 butelek wina.

GDZIE SIĘ SPRAWDZI?

·    w mniejszych mieszkaniach,

·    w urządzonych już kuchniach,

·    poza kuchnią – w jadalni, salonie, spiżarce, altanie.

·    w każdym domu, w którym ceni się wyjątkowy smak wina.

·    w eleganckich wnętrzach,

·    u prawdziwych miłośników wina.

 

Najlepsza winiarka pod blat i do zabudowy– jak wybrać?

 

Wybór chłodziarki na wino do zabudowy nie może być przypadkowy. O ile sprzęt wolnostojący będzie nam łatwo wyminięć na nowy, jeżeli się nie sprawdzi, o tyle wymiana winiarki w zabudowie będzie znacznie bardziej kłopotliwa. Właśnie dlatego jej zakup powinien być dokładnie przemyślany. Co zatem wziąć pod uwagę?

 

 • Wymiary – to parametr, który jest podwójnie ważny. Nie tylko determinuje on rozmiar samej winiarki, ale jednocześnie decyduje o jej pojemności. Im większe urządzenie, tym więcej butelek wina będziemy w stanie w nim pomieścić. Nie ma jednak sensu kupować zbyt dużego sprzętu, który niepotrzebnie będzie zajmować miejsce w kuchni. Dobrze więc zastanów się nad tym, jak dużo przestrzeni jesteś w stanie wygospodarować na chłodziarkę i ile butelek wina z reguły znajduje się w Twoich zapasach,
 • producent – tutaj do wyboru masz kilka opcji. Winiarki w swojej ofercie mają popularni producenci sprzętu AGD, tacy jak: Amica, Hoover czy Smeg, a także marki specjalizujące się w produkcji urządzeń chłodniczych, np. Liebherr czy wyspecjalizowane stricte w chłodziarkach do wina, np. Dunavox,
 • liczba stref – wino białe, czerwone, musujące – każde wymaga innej temperatury przechowywania. Jeżeli w winiarce chcesz przechowywać więcej niż jeden rodzaj wina, dobrze jest zdecydować się na chłodziarkę dwu- lub trzystrefową,
 • półki – powinny być stabilne i wykonane z drewna (najlepiej egzotycznego gatunku), które tłumić będzie ewentualne wibracje. Półki muszą umożliwiać nam przechowywanie wina w pozycji leżącej. Niektóre modele chłodziarek wyposażane są w półki na prowadnicach, które ułatwiają nam wyjmowanie butelek z winiarki,
 • nawilżacz lub kamienie z lawy wulkanicznej – by stworzyć optymalne warunki dla wina, trzeba zapewnić mu również odpowiedni poziom wilgotności powietrza. W winiarkach dbają o to albo specjalne nawilżacze albo kamienie z lawy wulkanicznej, które z jednej strony mają właściwości absorbujące, a więc pochłaniają wilgoć, z drugiej zaś są w stanie stopniowo ją uwalniać, by w ten sposób regulować nawilżenie powietrza we wnętrzu urządzenia,
 • oświetlenie – najlepszą opcją będzie oświetlenie LED. Ponieważ diody LED nie nagrzewają się, nie będą w żaden sposób oddziaływać na temperaturę w chłodziarce,
 • zabezpieczenie przed dziećmi – większość winiarek możemy po prostu zamknąć na klucz, by uniemożliwić dzieciom dostęp do alkoholu,
 • dodatkowe funkcje – elektroniczne sterowanie pozwoli precyzyjnie ustawić poziom chłodzenia w winiarce, a wyświetlacz LCD da możliwość stałej kontroli tego, jaka temperatura w niej panuje. To detale, których warto nie przeoczyć, gdyż z pewnością wpłyną na komfort użytkowania chłodziarki na wino.

 

W jaki sposób przechowywać wino?

 

Meble na wino

Lodówka na wino do zabudowy to urządzenie, którego obecność w kuchni trzeba odpowiednio wcześnie przewidzieć. Musimy zapewnić mu nie tylko odpowiednie miejsce, ale także dostęp do zasilania. W urządzonych już kuchniach może być to problematyczne. Wino oczywiście możemy przechowywać w meblach kuchennych lub specjalnie dedykowanych meblach na wino, które dodatkowo pozwolą nam wyeksponować całą kolekcję. Tego typu szafki posiadają wbudowane chłodziarki, które ukryte są w stylowej obudowie. Kiedy jednak nie jest ona aż tak pokaźna, nie musimy od razu inwestować w specjalistyczne szafy.

 

Uchwyty i stojaki

Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku będą stojaki i specjalne uchwyty na ścianę. Ich rodzaj łatwo dobrać do naszych potrzeb. Mogą być wykonane z drewna albo metalu, będą wiec pasować do wielu wnętrzarskich stylów.

 

Ściana na wino

Niezwykle efektownie prezentują się całe ściany na wino. Całe ich powierzchnie pokryte są uchwytami, na których leżakują butelki z winem. Ile kosztuje taka ściana na wino? Nie biorąc pod uwagę kosztu trunków, ścianę na wino jesteśmy w stanie wykonać niewielkim kosztem. Cena wieszaków, na których przechowywać możemy kilkadziesiąt butelek wina, oscyluje w przedziale 250-400 zł.

 

Chłodziarka na wino wolnostojąca

To mimo wszystko najlepsza opcja, kiedy nie możemy zdecydować się na model do zabudowy. Tyko dedykowane urządzenia naszemu winu będą w stanie zapewnić optymalne warunki, a od nich przecież zależy, czy wino cieszyć będzie nas swoim smakiem i aromatem, czy chociażby, jak długo będziemy mogli przechowywać otwartą butelkę. Chociaż chłodziarkę wolnostojącą trudniej jest nam wkomponować w ciąg mebli kuchennych (nie możemy w końcu jej zabudować), modele o odpowiedniej wysokości możemy na przykład ustawić na końcu zabudowy. W ten sposób odpowiednio je wyeksponujemy, zachowując elegancki wygląd kuchni. Idealnie sprawdzą się tu takie modele, jak kompaktowa chłodziarka wolnostojąca na 7 butelek wina Hoover HWCB15 czy nieco pojemniejszy model Hoover HWCB30. Dobrym rozwiązaniem do naprawdę małych kuchni będą chłodziarki nablatowe. Winiarka Hoover HWCB45 nie zajmie dużo miejsca na kuchennym blacie, a pomieści aż 18 butelek wina.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/kuchenne-lezakowanie-czyli-jak-wybrac-chlodziarke-na-wino-644.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-przechowywac-wino-po-otwarciu-3027.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/wyjatkowe-chlodziarki-do-wina-liebherr-idealny-klimat-dla-kazdego-wina-1107.html

Amica
Amica
Dunavox
Dunavox
Hoover
Hoover

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak przygotować się do remontu kuchni?


Remont kuchni wiąże się nie tylko z jej odświeżeniem, ale często również z...

Okap tuba do kuchni – który będzie najlepszy?


Okap kuchenny pochłania opary powstające podczas gotowania, pieczenia i smażenia....

Płyta i okap w jednym, czy to się sprawdza?


Nowoczesne sprzęty kuchenne mają nam przynieść wygodę podczas gotowania, niezależnie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności