Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Kuchenne leżakowanie, czyli jak wybrać...

Sprzęt agd


Kuchenne leżakowanie, czyli jak wybrać chłodziarkę na wino?

Dobre wino to podstawa udanej kolacji czy wykwintnego obiadu. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie posiłku bez tego trunku. Jak jednak dbać o nie i je odpowiednio przechowywać, jeśli nie mamy piwniczki, w której mogłoby spokojnie leżakować?

Mini-alternatywa

Z pomocą takim osobom wyszli producenci sprzętu AGD konstruując specjalne chłodziarki dedykowane właśnie trunkom, a w szczególności winom. Ale dlaczego nie można przechowywać wina w zwykłej, domowej lodówce? Po co kupować oddzielne urządzenie, które przecież też tylko chłodzi? Czy to nie będzie zbędny wydatek? Dla prawdziwych smakoszy tego wyjątkowego trunku - nie. Wino potrzebuje odpowiedniej, stałej temperatury do leżakowania, w przeciwnym razie nie tylko nie będzie dobrze smakować, może się nawet zepsuć. W tradycyjnych lodówkach temperatura często się zmienia, poza tym jest zbyt niska dla win. Inwestycja w dobrą chłodziarkę z pewnością zaprocentuje wyśmienitymi napojami, tym bardziej, że w niektórych modelach można z powodzeniem przechowywać też inne gatunki alkoholi.
 

Dla „konesera"-amatora

Dla osób, które degustują wino okazjonalnie, do kolacji czy podczas spotkań towarzyskich, w zupełności wystarczy chłodziarka o niewielkiej pojemności. Pomieści ona od kilku do kilkunastu butelek i będzie utrzymywać stałą temperaturę, stwarzając optymalne warunki dla leżakującego w niej wina. Samo urządzenie nie zajmie zbyt dużo miejsca w kuchni, polecane jest więc też osobom, które nie mają przestrzennych pomieszczeń na eksponowanie tego typu sprzętów. Cena takich modeli również nie jest wysoka – nie powinna przekraczać 900-1000 zł.
 

Dla bardziej wymagających

Osoby, które mogą sobie pozwolić na nieco większy wydatek, a przy tym mają wystarczającą ilość miejsca w kuchni, by ulokować w niej dodatkowy sprzęt poza obowiązkowym wyposażeniem, mogą pokusić się o nieco bardziej zaawansowane modele chłodziarek. Urządzenie takie nie tylko zadba o odpowiednią, stałą temperaturę, ale pozwoli chronić szlachetne trunki przed zgubnym działaniem promieni słonecznych, zbyt dużą wilgotnością powietrza, zapachami z zewnątrz a nawet wstrząsami. Jest to dość spory wydatek, ponieważ profesjonalne chłodziarki mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wydatek docenią jednak prawdziwi koneserzy, szczególnie tacy, którzy w swych zbiorach mają wyjątkowo szlachetne i drogie trunki. Duże chłodziarki pomieszczą nawet kilkaset butelek ulubionego wina.


Szczególne traktowanie

Chłodziarki to idealne i godne miejsce nawet dla najwyższej klasy napojów, pozwalają bowiem przechowywać różne rodzaje win i innych alkoholi dzięki zróżnicowaniu temperatur w swym wnętrzu. Każdy rodzaj wina potrzebuje innej temperatury leżakowania – wina białe doskonale czują się w temperaturze oscylującej w okolicach 11-12 stopni C., z kolej czerwone trunki wolą nieco wyższe temperatury – ok. 15-18 stopni C. W niektórych modelach wydzielane są też dodatkowe, specjalne strefy do przechowywania szampana i innych alkoholi, by właściciel mógł stworzyć swój prywatny, ale profesjonalny barek.
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chłodziarki?

Pierwszym parametrem, jaki warto rozważyć przy zakupie chłodziarki do wina jest wspomniana już pojemność urządzenia. Im mniejsza, tym urządzenie zajmie mniej miejsca w kuchni, jednak pomieści niewiele butelek. Zwykle małe chłodziarki mają też podstawowe wyposażenie, dlatego są odpowiednie dla niezbyt wprawionych koneserów. Droższe i większe modele sprawdzą się w domu prawdziwych smakoszy, którzy dodatkowo dysponują odpowiednią przestrzenią dla tego typu sprzętu. Chodziarki takie mogą być wolnostojące lub do zabudowy, dlatego jeśli jesteśmy jeszcze na etapie planowania kuchni, warto rozważyć zakup takiego sprzętu i wkomponowanie go w całość kuchennej aranżacji. Podczas zakupów upewnijmy się, jakie funkcje posiada wybrany przez nas model, ze szczególnym uwzględnieniem stref temperaturowych dla różnych trunków i możliwością regulacji temperatury. Ważna jest też ilość, forma i jakość półek na butelki a także – podobnie jak w przypadku wszystkich sprzętów AGD – klasa energetyczna urządzenia. Jeśli zależy nam na niezwykłej estetyce i designie chłodziarki, zwróćmy uwagę na jej obudowę, kolorystykę, wyświetlacz, a także wydzielone miejsce na eksponowanie wybranych butelek. Wszystkie te elementy, odpowiednio dobrane i skomponowane z pewnością stworzą niespotykany efekt w naszej kuchni.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w kawalerce – jak urządzić, by nie zagracić?


Mała klitka też może być funkcjonalna. Wydaje się, że to mało realne a jednak. Przy...

Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym?


Ściany w kuchni szczególnie narażone są na zabrudzenia. Bliskość płyty...

Nowoczesne funkcje piekarników


Piekarniki, jakie występują na rynku sprzętów AGD na chwilę obecną to nie są...