Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak przechowywać wino po otwarciu?

Porady


Jak przechowywać wino po otwarciu?

Otwarta butelka wina– o ile na wyposażeniu kuchnie nie mamy specjalnej chłodziarki do wina – to zawsze kłopot. Gdzie i jak przechowywać wino, by można je było bezpiecznie i ze smakiem wypić przy kolejnej okazji?

Na zdjęciu: Studio mebli Premium Kitchen

Jak zamknąć otwarte wino?

 

Wino czerwone czy białe, ze sklepu czy domowej roboty, słodkie czy wytrawne – to tak naprawdę nieistotne. Żadne wino nie lubi się z tlenem, dlatego też, aby ograniczyć działanie tlenu na nasz trunek, dla zachowania jego właściwości, konieczne jest jego ponowne zamknięcie. Butelkę bez korka po prostu zakręcamy. Korkowane butelki ponownie zamykamy korkiem albo też specjalną zatyczką. Szczególnie zaleca się ich używanie w przypadku win musujących (np. szampana czy prosecco).

 

Chłodziarki do wina - sklep Max Kuchnie

 

Gdzie trzymać otwarte wino?

 

Idealne warunki do przechowywania wina może stworzyć nam specjalna chłodziarka. To w niej panować może właściwa temperatura – inna w zależności od rodzaju wina – i wilgotność. Otwarte wino w butelkach, trzymane w niewłaściwych warunkach, szybko straci swój oryginalny smak i aromat. Dlatego też, po pierwsze nie należy przechowywać butelki bez korka, a po drugie: wino po otwarciu dobrze jest trzymać w odpowiednio niskiej temperaturze. Jeżeli więc nie jesteśmy w posiadaniu winiarki, otwarte wino po prostu włóżmy do lodówki. Panujący w niej chłód będzie spowalniał utlenianie się naszego alkoholu Przed niepożądanym działaniem tlenu wino chronią znajdujące się w nim taniny (kwas garbnikowy). Im ich więcej, tym po otwarciu butelki wino na dłużej zachowa swój smak. To powód dla którego lekkie wina, w których zawartość kwasu garbników roślinnych jest niższa należy wypić szybciej, niż ma to miejsce w przypadku win mocnych. Przechowując otwarte wino w chłodnym i ciemnym miejscu, przedłużymy jego świeżość o kolejne dni.

 

Jak długo można przechowywać wino po jego otwarciu?

 

Tak naprawdę decyduje o tym poziom zawartości alkoholu. Wina lekkie w lodówce mogą „postać” od 1 do 3 dni od ich otwarcia, wina mocne, o ile przechowujemy je w chłodnym i ciemnym miejscu, dobrą formę zachowają nieco dłużej - od 3 do 5 dni. Wina średniej mocy można trzymać w lodówce nawet do tygodnia. Zdarza się jednak, że nawet, gdy wino w pewnym stopniu utraci swoją owocowość, wciąż może być dobre w smaku. Możemy też z powodzeniem wykorzystać go do gotowania. A czy można zatruć się otwartym winem? Wino, które zaczyna smakować jak obite jabłka, nie nadaje się już do picia. Wypicie zepsutego wina może nie tylko nie być przyjemne dla podniebienia, ale także i dla żołądka.

 

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Drewmar
Studio Drewmar
Studio Kuchnie BB
Studio Kuchnie BB
Studio Modne Meble
Studio Modne Meble
Studio Piomar
Studio Piomar
Studio Piomar
Studio Piomar

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zlewozmywak narożny – czy to wygodne rozwiązanie?


Szczególnie kiedy dysponujemy niewielką albo też mało ustawną kuchnią musimy...

Dobór okapu do wnętrza kuchennego – skuteczne porady


Nie tylko walory wizualne, ale przede wszystkim jakość i solidność mechanizmu powinny...

Na gazie czy z prądem? Jaką płytę grzewczą wybrać?


Co najczęściej robimy w kuchni? Gotujemy. Skoro ta czynność zajmuje nam tak wiele...