Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czy warto inwestować w zmywarkę?

Porady


Czy warto inwestować w zmywarkę?

Do niedawna uważana była za symbol luksusu, element bardzo nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni. Ze względu na stosunkowo wysokie ceny mogły sobie na nią pozwolić jedynie osoby dość zamożne. Obecnie staje się praktycznie obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni, będąc docenianym sprzętem AGD na równi z chłodziarko-zamrażarką czy piekarnikiem. Czy jednak warto kupować i instalować zmywarkę?

Na zdjęciu: BOSCH

Pomocnica doskonała
Zmywarki przekonują do siebie coraz szersze rzesze gospodarzy i gospodyń domowych. Wiele osób docenia możliwość uniknięcia zmywania – obowiązku, który przez wielu uważany jest za wyjątkowo czaso i pracochłonne zajęcie. Zmywarka za to, bez narzekania, marudzenia i ociągania się, ochoczo umyje za nas większość brudnych, zatłuszczonych naczyń, talerzy, garnków, patelni. Po skończonym cyklu zmywania wyciągamy z urządzenia czyste, świeże, pachnące, suche (w zależności od zastosowanego programu zmywania) naczynia, które wystarczy włożyć na swe miejsca w kuchennych szafkach i szufladach.
 

Lepsza
Nowoczesne zmywarki nie tylko doskonale myją naczynia. W zależności od zastosowanego programu potrafią też wyparzać produkty przeznaczone dla najmłodszych, świetnie czyścić i pozostawiać bez nieestetycznych smug kieliszki i inne szklane naczynia, z którymi zazwyczaj mamy wiele problemów podczas zmywania ręcznego. Doskonale też usuwają tłuszcz i większość zabrudzeń, które przysparzają wielu kłopotów osobom zmywającym w tradycyjny sposób. Przypalone resztki, trudne od usunięcia zapieczone osady itp. nie są dla zmywarki wyzwaniem. Zmywarka potrafi też rozpoznać stopień zabrudzenia naczyń i dobrać odpowiedni czas pracy i ilość wody potrzebnej do ich umycia.
 

Oszczędna
Zmywarka jest nie tylko skuteczniejsza od zmywania ręcznego, potrafi też oszczędzać czas, a co ważne również pieniądze. Już sama świadomość, że nie musimy sterczeć przy zlewozmywaku po kilkanaście minut po każdym posiłku jest niezwykle kusząca. Jeśli jednak dodamy do tego wymierne korzyści związane z oszczędnościami wody czy prądu może się okazać, że zmywarka stanie się najbardziej pożądanym sprzętem AGD w kuchni. Zazwyczaj urządzenie to (w zależności od modelu) zużywa kilkakrotnie mniej wody niż podczas zmywania ręcznego. Podobnie jest z energią elektryczną, używaną do podgrzewania wody wykorzystywanej w zmywarce (podczas ręcznego mycia naczyń również używa się ciepłej wody – podgrzewana jest ona w różne sposoby, często nie obywa się to bez strat np. przesyłowych itp.). Co więcej, nowoczesne modele wyposażone są w specjalne systemy wykorzystujące ciepło raz podgrzanej wody do końcowego suszenia naczyń. Na koniec warto wspomnieć o jednej z największych oszczędności, jakie oferuje zmywarka – oszczędności czasu. Podczas gdy urządzenie zmywa, my możemy bez wyrzutów sumienia pobawić się z dzieckiem, popracować, dokończyć sprzątanie w kuchni lub najzwyczajniej w świecie poleniuchować.
 

Ale...
Niestety zmywarka ma też swoje wady, których warto być świadomym zanim podejmie się decyzję o jej zakupie. Do swej efektywnej pracy urządzenie potrzebuje kilku rodzajów detergentów, które niestety nie są ani tanie, ani zbyt ekologiczne. W zmywarce trzeba regularnie uzupełniać pojemnik na sól zmiękczającą wodę (chroni ona sprzęt i poszczególne jego części przed uszkodzeniami spowodowanymi osadzaniem się kamienia) oraz płyn nabłyszczający (dzięki niemu wszystkie naczynia, szkło, sztućce lśnią pięknym blaskiem, bez smug). Pożądany jest też odświeżacz do zmywarki, który eliminuje przykre zapachy i pozostawia urządzenie i myte w nim naczynia świeże i pachnące. Najważniejszy jest jednak detergent czyszczący naczynia. Może mieć on postać żelu, proszku lub tabletki. Owszem, producenci oferują obecnie tabletki pozwalające zastąpić wszystkie wymienione wyżej środki czystości, nie zmienia to jednak faktu, że regularnie trzeba je kupować, a nie należą one do najtańszych. Zmywarkę należy też raz na jakiś czas, najlepiej co kilka tygodni, dokładnie oczyścić, usuwając zabrudzenia z filtrów czy ramion spryskiwaczy. To dodatkowy obowiązek, niespełnienie go jednak może grozić nie tylko niezadowalającymi efektami zmywania, ale nawet problemami zdrowotnymi (na nieusuniętych resztkach wyjątkowo szybko rozmnażają się przeróżne bakterie).
Nie w każdej kuchni da się też zamontować zmywarkę. Jest to związane nie tylko z miejscem i możliwością ulokowania urządzenia w istniejącej zabudowie meblowej. Zmywarka musi być też umiejscowiona stosunkowo blisko sieci wodno-kanalizacyjnej, nie zapominając też o niedalekiej lokalizacji gniazdka elektrycznego, do którego będzie można bezpiecznie podłączyć zmywarkę.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Beatka

Myślę, że zmywarka to podstawa teraz. NIe jest to może sprzęt pierwszej potrzeby, ale bardzo pomaga w oszczędności czasu. Mogę spędzić czas z rodzinom zamiast stać przy zlewie... Okropność... Zmywarki są oszczędne te nowe i można je kupić na fajnych promocjach, np ostatnio w media expert dodawali roczny zapas tabletek, trzeba tylko wybierać mądrze ;)

Zobacz również


Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?


Na rynku sprzętów AGD pełno urządzeń zarówno przystosowanych do zabudowy, jak i tych...

Dłuższe życie zmywarki


Trudno znaleźć osobę, która zaprzeczyłaby stwierdzeniu, że zmywarka to jedno z...

Dobrze pozmywane! Czyli jak poprawić efektywność...


Zmywarka to bez wątpienia jedno z najbardziej pożądanych przez gospodynie domowe...