Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dobór okapu do wnętrza kuchennego – skuteczne...

Porady


Dobór okapu do wnętrza kuchennego – skuteczne porady

Nie tylko walory wizualne, ale przede wszystkim jakość i solidność mechanizmu powinny być podstawowymi kryteriami zakupu optymalnego urządzenia wentylacyjnego do kuchennych czterech ścian. Dziś okapy, bo o nich tutaj mowa, stanowią standard w sferze wyposażenia AGD. Zanim wybierzesz zupełnie przypadkowy model, przeczytaj niniejszy poradnik i zobacz, jakie czynniki są najważniejsze przy tego typu inwestycji.

Na zdjęciu: Samsung

Wielorakość materiałów wytwórczych


Producenci roztaczają przed konsumentami naprawdę szeroki wachlarz rozlicznych wariantów okapów. Klienci mają z czego wybierać i w czym wybrzydzać. W ramach tak silnie rozbudowanej gamy proponowanych urządzeń wyróżnia się między innymi odznaczające się niesamowitą wytrzymałością modele ze stali nierdzewnej. Są one na trwałe, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, zaplamienia i zacieki. Zwolennicy bardziej nowatorskich aranżacji, mają natomiast sposobność postawienia na okapy szklane. Są z pewnością dużo mniej praktyczne niż wyżej wymienione warianty stalowe, ale bez wątpienia wyróżniają się poprzez swój niebanalny design. Są stylowe i dodają wyposażanemu wnętrzu gustowności i elegancji. To dodatek wprost idealny do minimalistycznych wnętrz, gdzie dominuje naturalność połączona z prostotą kształtów. Równie oryginalnie pomieszczenie o charakterze kuchennym da się urządzić z pomocą okapów z mosiądzu bądź miedzi, które również cechuje niesamowita szykowność. Akurat w kwestii kreatywności wytwórcy okapów znakomicie dają sobie radę, non stop prezentując konsumentom całkowicie inne, pionierskie modele sprzętów, jakie służą już nie tylko do celów praktycznych, co także stanowią elegancką ozdobę.

 

Grunt dobre wymiary

 

Wybierając okap, skupmy się nie tylko na awangardowości sprzętów dostępnych na rynku AGD, ale również na dostosowaniu modelu konkretnie do aranżowanej kuchni. Istotne jest, aby zachować stosowne proporcje między urządzeniem wentylującym a pozostałymi elementami wyposażenia. I tak przykładowo ważne, żeby szerokość okapu była co najmniej identyczna z wymiarami płyty. Optymalne rozwiązanie to natomiast nieco szerszy sprzęt, który rozbudowany został o tzw. strefę odstawczą. W grę wchodzi wówczas dodatkowe kilkanaście centymetrów po bokach. W zależności od tego, jakimi kształtami odznacza się wyposażane lokum kuchenne, warto wybierać odpowiednio okapy uchylne, szufladkowe bądź podszafkowe.

 

Zachowaj dystans

 

Istotne jest, aby okap wisiał na odpowiedniej wysokości. Za najlepsze rozwiązanie uznaje się zamontowanie opisywanego urządzenia jakieś 80 centymetrów nad kuchenką. Nie przesadzajmy jednakże z ani zbyt wysokim umiejscowieniem sprzętu, ani tym bardziej za niskim punktem instalacji. Warto wiedzieć, że posiadając kuchenki gazowe lepszą opcją jest ulokowanie urządzenia wentylującego nieco wyżej niż przy wyposażeniu w postaci kuchenki elektrycznej. Nie możemy również ominąć kwestii wygody użytkowania. Okap musi znajdować się w takim miejscu, żeby łatwo było z niego korzystać domownikom, zatem wypada dobrać sprzęt optymalnie do wzrostu lokatorów użytkujących kuchnię.

 

Sprawdź światło

 

Wszelkiego typu okapy wyposażone są zawsze w jakiś rodzaj oświetlenia. Oczywiście jakość systemu oświetlającego idzie w parze z ceną. Im jest ona wyższa, tym solidniejsze rozwiązania proponują producenci. Przeciętnej klasy urządzenia dysponują zazwyczaj jedną bądź dwiema żarówkami halogenowymi. Nowocześniejsze warianty okapów z kolei posiadają dużo praktyczniejsze oświetlenie LED. Do wyboru są modele od jedno- do czteropunktowych. Innowacyjne okapy mają zaś opcję indywidualnego regulowania intensywności świecenia żarówek.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Winiarka w kuchni do zabudowy


Chłodziarki do wina pozwalają nam przechowywać ulubiony trunek w sprzyjających mu...

Na gazie czy z prądem? Jaką płytę grzewczą wybrać?


Co najczęściej robimy w kuchni? Gotujemy. Skoro ta czynność zajmuje nam tak wiele...

Zanim kupisz okap


Posiadanie okapu w pomieszczeniu kuchennym to gwarancja czystego powietrza, neutralizacji...