Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Styl dworkowy w pomieszczeniu kuchennym – czy to...

Porady


Styl dworkowy w pomieszczeniu kuchennym – czy to możliwe?

Rzadko kiedy realizowane, ale jak już to z pełnym rozmachem. W taki sposób można określić styl dworkowy, który czasami wybierany jest jako design pomieszczenia kuchennego. Lokum tej kategorii wymaga połączenia dwóch nadrzędnych funkcji, jakimi są estetyka urządzenia oraz użyteczność. Wyżej wspomniana koncepcja na wzór dworków jest jak najbardziej trafionym wariantem, bowiem pozwala w prosty sposób zespolić obie te kwestie jednocześnie.

Na zdjęciu: Studio Płuciennik

Pełno staroci


W kuchni aranżowanej zgodnie z dworkowym designem najważniejsze jest to, aby samo wnętrze, jakie wyposażamy harmonizowało odpowiednio z wyposażeniem. W związku z tym, nie bez znaczenia będą tu dostosowywane odcienie kolorystyczne a także stylistyka samych elementów meblowych. Dodatkowo naczelna będzie też rola drobiazgów – detali oraz materiałów wykończeniowych. Istotnym punktem, wręcz centralnym, całej aranżacji w wydaniu dworkowym są jasne ściany. Nigdy nie pojawiają się ciemne kolory murów. Co do samych tworzyw wykończeniowych, to dominują przede wszystkim tradycyjne gatunki takie jak chociażby glina, cegła czy też drewno. Natomiast same sprzęty, dodatki oraz meble przypominają istne starocie z antykwariatu. Nierzadko zdarza się również, że to właśnie w tych placówkach lokatorzy decydujący się na styl dworkowy zaopatrują się kompleksowo. Kuchnia tej kategorii ma być oparta na sielskości i przytulności, stąd też skojarzenie z dziewiętnastowiecznym polskim dworem i cały ów nurt.

 

Rzeźbione, kute, naturalne

 

Cztery kuchenne kąty muszą bazować nie tyle na perfekcjonizmie jak ma to miejsce przykładowo w stylizacji nowoczesnej typu minimalizm, ale zwłaszcza wiązać się ze wspomnianą już wyżej naturalnością. Dlatego też nieprzypadkowo a celowo elementy aranżacyjne takie jak szafki, półki bądź kredensy nie są zawsze idealnie wykończone. Czasem pozostają wręcz zupełnie niewykończone i jest to zabieg świadomy, mający przywoływać tradycyjność oraz styl old-schoolowy. Im bardziej sielsko, tym lepiej. W takich designach dominują proste kafelki, zwykłe płytki ceramiczne, drewniane obicia, w odcieniach beżowych, jesionowych czy dębowych. Pełno także specyficznych dekoracji – pamiątek rodzinnych oprawionych w kute ramki na zdjęcia, starodawnych naczyń i figurek, ozdób typu obrazy czy też serwety, tkaniny i zazdrostki. Nawet standardowe elementy meblowe mające być użyteczne powinny być nie tylko funkcjonalne, ale do tego również bardzo stylowe. Przydatne w związku z tym będą krzesła w wariancie nieco przestarzałym, które bazują na powyginanych, mocno zdobionych rzeźbieniach, będących dodatkową dekoracją. Nie brak w tym stylu również złotych elementów, mosiężnych i stalowych. Dużo w kwestii wizualizacji czynią subtelnie dobrane tkaniny typu obrusy czy zasłony. Są one z reguły haftowane.

 

Wiele do odtworzenia

 

Styl dworkowy w urządzeniu pomieszczeń domowego użytku, w tym zwłaszcza kuchni, w szczególności pojawił się na przełomie wieków osiemnastego oraz dziewiętnastego minionego stulecia. To typowo polska koncepcja aranżacyjna, która była standardem w przypadku rezydencji szlacheckich. Ten nurt dekoratorski opierał się na bardzo silnym wykorzystaniu drewna. Tym samym z owego materiału wykonywane były stolarka okienna i drzwiowa, podłogi i parkiety, a nawet parapety czy meble. Równie istotnym wyznacznikiem designu charakteryzowanego w niniejszym artykule są piece kaflowe. W zasadzie ciężko byłoby odtworzyć takie elementy z dawnych lat we współczesnych lokalach kuchennych, ale można zatroszczyć się o wyszukanie imitacji takiego dawnego pieca. Jest to niemal istne dzieło sztuki, które nie tyle ma służyć praktycznie w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim stanowi niesamowicie ważny detal reprezentacyjny.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
Milosz

Sama aranżacja bardzo ciekawa - kojarzy mi się bardzo z domem rodzinnym :) Ale sam nie wiem czy sprawdziłaby się w moim domu przy 4 dzieciakach ;)

Zobacz również


Ścianka działowa – sposób na oddzielenie kuchni i...


Kuchnie otwarte na salon to bardzo popularny trend w aranżacji mieszkań. Połączenie...

Kuchnia w stylu rustykalnym


Styl rustykalny w aranżacji wnętrz odzwierciedla sielankę i urok życia na wsi....

Pomysł na granit


To, że kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów, jakie można zastosować w...