Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Styl dworkowy w pomieszczeniu kuchennym – czy to...

Porady

Styl dworkowy w pomieszczeniu kuchennym – czy to możliwe?

Ulubione0

Rzadko kiedy realizowane, ale jak już to z pełnym rozmachem. W taki sposób można określić styl dworkowy, który czasami wybierany jest jako design pomieszczenia kuchennego. Lokum tej kategorii wymaga połączenia dwóch nadrzędnych funkcji, jakimi są estetyka urządzenia oraz użyteczność. Wyżej wspomniana koncepcja na wzór dworków jest jak najbardziej trafionym wariantem, bowiem pozwala w prosty sposób zespolić obie te kwestie jednocześnie.

Pełno staroci


W kuchni aranżowanej zgodnie z dworkowym designem najważniejsze jest to, aby samo wnętrze, jakie wyposażamy harmonizowało odpowiednio z wyposażeniem. W związku z tym, nie bez znaczenia będą tu dostosowywane odcienie kolorystyczne a także stylistyka samych elementów meblowych. Dodatkowo naczelna będzie też rola drobiazgów – detali oraz materiałów wykończeniowych. Istotnym punktem, wręcz centralnym, całej aranżacji w wydaniu dworkowym są jasne ściany. Nigdy nie pojawiają się ciemne kolory murów. Co do samych tworzyw wykończeniowych, to dominują przede wszystkim tradycyjne gatunki takie jak chociażby glina, cegła czy też drewno. Natomiast same sprzęty, dodatki oraz meble przypominają istne starocie z antykwariatu. Nierzadko zdarza się również, że to właśnie w tych placówkach lokatorzy decydujący się na styl dworkowy zaopatrują się kompleksowo. Kuchnia tej kategorii ma być oparta na sielskości i przytulności, stąd też skojarzenie z dziewiętnastowiecznym polskim dworem i cały ów nurt.

 

Rzeźbione, kute, naturalne

 

Cztery kuchenne kąty muszą bazować nie tyle na perfekcjonizmie jak ma to miejsce przykładowo w stylizacji nowoczesnej typu minimalizm, ale zwłaszcza wiązać się ze wspomnianą już wyżej naturalnością. Dlatego też nieprzypadkowo a celowo elementy aranżacyjne takie jak szafki, półki bądź kredensy nie są zawsze idealnie wykończone. Czasem pozostają wręcz zupełnie niewykończone i jest to zabieg świadomy, mający przywoływać tradycyjność oraz styl old-schoolowy. Im bardziej sielsko, tym lepiej. W takich designach dominują proste kafelki, zwykłe płytki ceramiczne, drewniane obicia, w odcieniach beżowych, jesionowych czy dębowych. Pełno także specyficznych dekoracji – pamiątek rodzinnych oprawionych w kute ramki na zdjęcia, starodawnych naczyń i figurek, ozdób typu obrazy czy też serwety, tkaniny i zazdrostki. Nawet standardowe elementy meblowe mające być użyteczne powinny być nie tylko funkcjonalne, ale do tego również bardzo stylowe. Przydatne w związku z tym będą krzesła w wariancie nieco przestarzałym, które bazują na powyginanych, mocno zdobionych rzeźbieniach, będących dodatkową dekoracją. Nie brak w tym stylu również złotych elementów, mosiężnych i stalowych. Dużo w kwestii wizualizacji czynią subtelnie dobrane tkaniny typu obrusy czy zasłony. Są one z reguły haftowane.

 

Wiele do odtworzenia

 

Styl dworkowy w urządzeniu pomieszczeń domowego użytku, w tym zwłaszcza kuchni, w szczególności pojawił się na przełomie wieków osiemnastego oraz dziewiętnastego minionego stulecia. To typowo polska koncepcja aranżacyjna, która była standardem w przypadku rezydencji szlacheckich. Ten nurt dekoratorski opierał się na bardzo silnym wykorzystaniu drewna. Tym samym z owego materiału wykonywane były stolarka okienna i drzwiowa, podłogi i parkiety, a nawet parapety czy meble. Równie istotnym wyznacznikiem designu charakteryzowanego w niniejszym artykule są piece kaflowe. W zasadzie ciężko byłoby odtworzyć takie elementy z dawnych lat we współczesnych lokalach kuchennych, ale można zatroszczyć się o wyszukanie imitacji takiego dawnego pieca. Jest to niemal istne dzieło sztuki, które nie tyle ma służyć praktycznie w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim stanowi niesamowicie ważny detal reprezentacyjny.

Zobacz również

Mikser stacjonarny – czy warto w niego jeszcze inwestować?

Mikser stacjonarny – czy warto w niego jeszcze...

Mikser stacjonarny – czym jest? Mikser stacjonarny to urządzenie, które pracuje bez ingerencji...

Plastikowa, drewniana a może szklana? Czas poznać deski do krojenia!

Plastikowa, drewniana a może szklana? Czas...

Deski z tworzywa sztucznego Przy zakupie deski z tworzywa sztucznego warto skupić się na...
Komentarze (1)
1
Gość
Milosz
2016-06-21 10:59:58

Sama aranżacja bardzo ciekawa - kojarzy mi się bardzo z domem rodzinnym :) Ale sam nie wiem czy sprawdziłaby się w moim domu przy 4 dzieciakach ;)

Twój komentarz
Ocena