Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Styl hygge – kuchnia pełna domowego blasku

Porady


Styl hygge – kuchnia pełna domowego blasku

Zastanawiasz się czym jest hygge, a może znasz już ten duński styl życia i chcesz urządzić kuchnię zgodnie z jego zasadami? Dowiedz się, na czym opiera się filozofia hygge i jak styl hygge zaprosić do kuchennego wnętrza.

Na zdjęciu: Studio Mebros

Hygge – co to jest, jak wymówić?

 

Hygge to duńska filozofia, która każe czerpać nam zadowolenie z tego, co mamy, z ulotnych chwil, które sprawiają nam przyjemność. Samo słowo hygge (wym. huːɡə) oznacza komfort, przytulność, wygodę. Stosuje się je również jako określenie osiągnięcia wewnętrznej harmonii, życiowej równowagi oraz poczucia bezpieczeństwa. Tourel Søderberg termi ten definiuje jako „chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach” (zob. https://ekoprzygoda.pl/newsy/142-hygge-dunska-sztuka-szczescia). Jak żyć zgodnie z duńską sztuką szczęścia? Zasady są proste wystarczy czerpać radość z najprostszych czynności, oddając się relaksowi, nastrojowi i poczuciu harmonii oraz odprężenia. Po prostu być tu i teraz.

 

Styl hygge – kuchnia pachnąca domem

 

Kuchnia w stylu hygge jest miejscem, w którym skupiamy się na przygotowaniu ulubionych potraw, posiłkach spożywanych w gronie najbliższych: rodziny czy przyjaciół. Delektowaniu się pysznym jedzeniem i wspólnie spędzonym czasem. Przyjazna kuchnia hygge to kuchnia, w której króluje przytulność, poczucie komfortu i ciepło domowego ogniska.

Kuchnia hygge powinna być zatem wypełniona ciepłym światłem, najlepiej tym uzyskanym przy pomocy świec, oraz miękkimi tkaninami. Unikajmy z kolei oświetlenia o zimnej barwie, a centralne światło uzupełnijmy lampami stojącymi i stołowymi oraz światłem punktowym.

 

Styl hygge – kuchnia, w której chcemy przebywać

 

Jeżeli to możliwe, w kuchni zastosować możemy również miękkie poduszki i koce, siedziska, a także kwiaty. Kiedy hygge oznacza dla nas bliskość ważnych dla nas osób, kuchenne ściany zmieńmy w galerię zdjęć czy obrazów ze znaczącymi dla nas ludźmi i miejscami. To samo tyczy się pamiątek, które przywołują miłe wspomnienia. Głównym zadaniem elementów dekoracyjnych jest tu bowiem wprawianie nas w dobry nastrój.

Przytulności kuchni z całą pewnością dodadzą naturalne materiały: drewno, wiklina czy ceramika. Efekt przytulności łatwiej będzie nam osiągnąć w niewielkich pomieszczeniach. To świetna wiadomość dla właścicieli małych kuchni, którzy poszukują idealnego stylu dla siebie.

Natomiast idealnym rozwiązaniem do dużych, otwartych kuchni będzie wyspa, przy której gromadzić będzie się cała rodzina, celebrując wspólne gotowanie i spożywanie posiłków.

 

Styl hygge – kuchnia pełna domowego blasku

 

Kuchnia hygge – kolory

 

Barwy hygge to ciepłe tony i naturalne odcienie. To przede wszystkim kolory ziemi: beże, kremy, brązy, a także odcienie niebieskiego i zieleni łączone z neutralnymi barwami: szarościami, bielą i czernią. Zieleń najlepiej jest wprowadzić do kuchni w naturalnej formie, a więc przy pomocy zielonych kwiatów czy ziół.

Pamiętajmy jednak, że hygge dla każdego oznacza co innego, dlatego tak naprawdę wystrój kuchni w stylu hygge to mocno indywidualna kwestia.

 

Dom i mieszkanie w stylu hygge

 

Duński design niesie za sobą kilka podstawowych elementów:

Naturalne materiały – przenoszą nas na łono natury, jednocześnie wprowadzając przyjazną atmosferę. Miękkie tkaniny, naturalna wełna, drewno, wiklina – wszystko to pozwoli nam stworzyć harmonijną aranżację, w której poczujemy domową atmosferę.

Oświetlenie – światło odgrywa niezwykle ważną rolę, jednak w stylu hygge ma szczególną funkcję, jeżeli chodzi o budowanie nastroju. W tych wnętrzach dobrze jest wykorzystać światło neutralne i o ciepłej barwie. Nie zapominajmy również o dodatkowych lampkach i świecach.

Meble – najlepiej sprawdzą się te z drewna i wikliny. Ważne też, by ich układ sprzyjał oddawaniu się naszym ulubionym aktywnościom: wygodny fotel ustawiony przy kominku pomoże się zrelaksować, a duży stół umożliwi rodzinne spożywanie posiłków i będzie niezastąpiony podczas spotkań z przyjaciółmi.

Prosty design i funkcjonalność – pomieszczenia projektowane zgodnie ze skandynawską tradycją są przytulne, ale nade wszystko funkcjonalne. Nie zapominajmy o tym przy organizacji domowej przestrzeni.

Natura – styl hygge jest bliski naturze – w końcu obcowanie z nią jest dla nas relaksujące i odprężające. Dlatego w naszym domu nie może zabraknąć żywych roślin i ciętych kwiatów.

Dekoracje – pojawiaj się po to, by budować przytulny nastrój. Elementy dekoracyjne również powinny być wykonane z naturalnych materiałów: drewna, suszonych kwiatów. Jesienią w domu mogą zagościć kasztany, dynie czy kolorowe liście, zimą gałązki choiny i świąteczne wieńce.

 

Hygge po polsku

 

W Polsce nie mamy bezpośredniego określenia na duńskie hygge, ale samo pojęcie wcale nie jest nam obce. Szczególnie jeżeli doceniamy chwile, które przynoszą nam radość, i miejsca, w których czujemy się komfortowo. Nie chodzi więc o to, by kopiować cokolwiek od Duńczyków, a raczej by znaleźć własną drogę do osiągnięcia hygge, spędzając wolny czas tak, jak lubimy, urządzając dom tak, by czuć się w nim dobrze, czy rozsmakowując się w pysznym jedzeniu. Właśnie z takich momentów możemy czerpać energię i odnajdywać w nich szczęście. Hygge polega bowiem na karmieniu zmysłów: wspaniałym zapachem owocowej herbaty, ciepłem bijącym od kominka, delikatnymi dźwiękami muzyki, widokiem przedmiotów, które przypominają nam magiczne chwile.

 

Hygge vs. hyggeligt i hyggelig

 

Hyggeligt i hyggelig to nic innego jak przymiotniki utworzone od słowa hygge. Hyggeligt to przytulny, przynoszący poczucie bezpieczeństwa i przyjemność. Natomiast hyggelig to miły, ciepły, sympatyczny, komfortowy i przyjemny. Przedmioty, którymi otaczamy się w stylu hygge mają być właśnie hyggeligt i hyggelig. To one pozwalają nam we wnętrzach osiągać efekt przytulności.

 

Hyggekrog – przytulny kącik w stylu hygge

 

Hyggekrog to specjalne miejsce w naszym domu – to, w którym czujemy się najlepiej i najchętniej spędzalibyśmy w nim cały dzień. Może być to wygodny fotel przy kominku, wyścielony miękkimi poduszkami wykusz z pięknym widokiem za oknem albo po prostu nasz pokój. Ważne by było to miejsce, urządzone według naszych preferencji, zgodnie z naszymi upodobaniami, do którego chcemy wracać i w którym czujemy się komfortowo, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

 

Różnica między hygge i lykke

 

Lykke to kolejny z duńskich trendów. Lykke oznacza szczęście, które osiąga się na bazie sześciu czynników:

  • przebywania razem – w przeciwieństwie do poczucia samotności,
  • ruchu fizycznego – niezbędnego dla zdrowia,
  • pieniędzy – pozwalających zaspokoić podstawowe potrzeby,
  • wolności – przede wszystkim w aspekcie work-life balance,
  • zaufania do ludzi,
  • życzliwości.

A co z wnętrzami urządzonymi w stylu lykke? To pomieszczenia, w których czujemy się swobodnie, odpowiadające naszym gustom i potrzebom. W domu nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym możemy spędzać czas z bliskimi. Meble i dodatki wcale nie muszą być luksusowe. Zgodnie z lykke pieniądze bowiem lepiej wydawać na podróże czy możliwość spędzenia miłych chwil na pysznej kolacji w restauracji. Najważniejsze bowiem są zdobywane przez nas doświadczenia oraz kontakt z innymi ludźmi.

 

Styl hygge – kuchnia pełna domowego blasku

 

Hygge vs lagom

 

Lagom to lifestyle szwedzki, zgodnie z którym powinniśmy posiadać dokładnie tyle, ile jest nam potrzebne – nie za dużo ani nie za mało. W odniesieniu do designu można stwierdzić, że jest to rozsądny minimalizm. Nieprzesadny, ale bez zbędnego przepychu. Ważne by znaleźć swój złoty środek, w którym niczego nam nie brakuje, ale też niczego nie mamy za dużo. Jednocześnie istotne jest również to, co podkreśla się w filozofii hygge, a więc czerpanie radości z tego, co się kocha, tak naprawdę w każdej dziedzinie życia: modzie, architekturze czy diecie. Prowadzenie domu według z lagom to życie ekologiczne, w zgodzie z naturą.

Natomiast w mieszkaniu urządzonym w stylu lagom pojawią się meble z naturalnych materiałów, ale także funkcjonalne rozwiązania, które przyniosą nam oszczędności i pozwolą chronić środowisko naturalne. Wszystko jednak zależeć będzie od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Jeżeli możemy pozwolić sobie na termostat, który umożliwi nam kontrolowanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach, skorzystajmy z tej opcji, jeżeli nie, po prostu skręcajmy kaloryfery w odpowiednich momentach, na przykład podczas wietrzenia mieszkania. Dodatkowo stawiajmy na jakościowe produkty: solidne meble z naturalnego drewna, które będą służyć nam przez lata czy sprzęty, których nie będziemy musieli wymieniać na nowe przez długi czas. Wszystko oczywiście z umiarem, ale wciąż przy zachowaniu komfortu.

 

Logom i hygge – czym się różnią?

 

Hygge i lagom niosą podobne przesłanie, skupiające się na celebrowaniu codzienności i poszukiwaniu poczucia szczęścia w małych rzeczach. Hygge jednak poszukuje radości w drobnych przyjemnościach, pozornie zwyczajnych aktywnościach. Lagom zaś podpowiada, w jaki sposób odnajdywać szczęście, czerpiąc przyjemność z każdego jednego dnia, poprzez życie w zgodzie z naturą i przy zachowaniu umiaru w każdym jego aspekcie.

 

Lagom we wnętrzach – czym się cechuje?

 

Styl lagom świetnie odnajduje we wnętrzarskich trendach, obowiązujących w ostatnim czasie. Co go charakteryzuje?

Harmonijne aranżacje – wnętrza zaprojektowane w duchu lagom są spójne. Panuje w nich harmonia i oczywiście umiar. Nie ma w nich nic, co zbędne, a jednocześnie są wygodne i przynoszą komfort.

Oświetlenie – to element, który we wnętrzach tworzy właściwy nastrój. Dlatego najlepiej, gdy zdecydujemy się na kilka różnych punktów świetlnych, tak by za każdym razem móc uzyskać pożądany klimat.

Kolorystyka – stonowana i oszczędna. Ogranicza się do dwóch, trzech odcieni, przełamanych jednym, mocniejszym akcentem kolorystycznym.

Meble i dodatki z duszą – ponieważ ekologia jest niezwykle ważnym aspektem logom, w urządzonych w tym stylu wnętrzach królują przedmioty z drugiej ręki. Komoda po babci, toaletka ze sklepu z antykami czy szafa zakupiona na internetowej aukcji.

Materiały – najlepsze będą te naturalne. W odniesieniu do mebli sprawdzi się drewno, wiklina czy ratan, z kolei w przypadku tekstyliów dobrym wyborem będzie len, wełna oraz bawełna.

Funkcjonalność i komfort – pomieszczenia w stylu lagom są piękne, ale i praktyczne. Pamiętajmy, że funkcjonalne przedmioty również mogą stanowić dekorację!

 

Czym jest sisu i jak zaprosić sisu do domowych wnętrz?

 

Sisu to fińska filozofia życia. Zgodnie z jej zasadami trudne momenty mają swój cel. Są po to, aby nas wzmocnić. Każdy z nas ma wewnętrzną siłę, która uparcie pozwala nam realizować swoje zamierzenia, nawet gdy wydają się one niemożliwe do osiągnięcia. To sztuka odwagi i wytrwałości, a także determinacji. Domy i mieszkania w stylu sisu projektowane są tak, by zapewnić im mieszkańcom wygodne miejsce zarówno do codziennego życia, jak i do pracy. Wszystko po to, by stworzyć dla nich przestrzeń wspierającą ich wysiłki w sięganiu po najwyższe cele i przekraczaniu własnych granic.

 

Filozofia JOMO we wnętrzach

 

Chcąc poznać ten wnętrzarski styl, najpierw należy dowiedzieć się, co oznacza skrót JOMO. To akronim pochodzący od angielskiej frazy Joy of Missing Out, czyli radości z tego, co nas omija. Jest to termin ukuty w przeciwieństwie do FOMO – Fear of Missing Out, czyli strachu przed tym, że coś przegapimy, nie będziemy na bieżąco z newsami.

JOMO każe nam skupić się na tym, co naprawdę nas interesuje, porzucając pogoń za wszystkimi aktualnościami, powrócić do realnego świata i rzeczywistych kontaktów, odrzucając wykreowany świat social mediów. A jak to wszystko odnieść do naszych domowych wnętrz?

Otaczaj się przedmiotami, które pozwolą ci się zrelaksować, być tu i teraz. W łazience urządź salon urody, w salonie kącik relaksu, gdzie możesz oddać się swojemu hobby. Zadbaj o miejsce, w którym możesz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Postaraj się o wystrój, który pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne/styl-eklektyczny-kuchnia-jakiej-nie-ma-nikt-inny-1030.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/biophilia-w-designie-czym-jest-i-jak-urzadzic-biofiliczna-kuchnie-3247.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/urban-style-w-kuchni-i-w-mieszkaniu-3250.html

Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Repeccy
Studio Repeccy

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Co na ściany w kuchni?


Kompletni laicy w dziedzinie szeroko pojmowanej aranżacji wnętrz, stojąc przed...

Urządzamy kuchnię – lepiej wybrać jasną czy ciemną...


Urządzanie kuchni to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć, że jest to...

Jak kupować sprzęt AGD, by nie zbankrutować na...


Sam wygląd obudowy, jakość działania czy cena urządzeń gospodarstwa domowego to nie...