Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Materiały wykończeniowe


Z fototapetą w tle

Jeszcze nie tak dawno fototapety królowały w salonowych wnętrzach, zwykle przedstawiając las lub plażę, kojarzyły się bardziej z kiczem niż gustowną dekoracją. Obecnie przeżywają swój renesans, w nieco odmienionej, dostosowanej do wnętrza formie. Dzięki wysokiej jakości materiałów, z jakich są wykonane, mogą z powodzeniem być elementem dekoracyjnym nawet tak problematycznych pomieszczeń, jakimi są kuchnie.

Zupełnie inna rola

Współczesne fototapety w niczym nie przypominają swych poprzedniczek. Owszem można spotkać też produkty z motywami roślinnymi, jednak o wiele większą popularnością cieszą się też te o tematyce abstrakcyjnej, z wizualizacją słynnych miast, zabytków architektury czy chociażby ikon kina. Fototapeta nie jest już jedynie dekoracją wnętrza. Zwykle jest jej głównym elementem, początkiem, od którego zaczyna się aranżację pozostałej części pomieszczenia. Co ciekawe, coraz większą popularnością, szczególnie w kuchniach, cieszą się fototapety będące przedrukiem lub kolażem zdjęć domowników. Stanowią nie tylko świetną pamiątkę, ale i niezwykle modną ostatnio dekorację. Mogą być kolorowe, czarno-białe, w sepii. To, jakie wykończenie wybierzemy powinno być z dużej mierze zdeterminowane stylistyką kuchni i kolorami pozostałych elementów wyposażenia.
 

Miejsce odpowiednie

Aby fototapeta ulokowana w kuchni w pełni spełniła swą dekoracyjną funkcję, potrzebuje odpowiedniego miejsca. Tego typu pomieszczenie jest bardzo wymagające, szczególnie pod względem wilgotności, zmian temperatury i utrzymania w czystości, o którą w kuchni niełatwo. Odradza się więc umieszczania fototapety w okolicach płyty grzewczej czy zlewozmywaka. Zdecydowanie lepszym miejscem będzie największa, reprezentacyjna ściana. Idealnie, jeśli jest to powierzchnia na wprost wejścia do kuchni, pozwoli wtedy (przy odpowiednim dobraniu motywu i kolorystyki) uzyskać zadziwiające efekty powiększające i pogłębiające kuchenną przestrzeń. W kuchni fototapeta dobrze będzie też wyglądać na ścianie pomiędzy meblami. Pamiętajmy tylko by, szczególnie przy wzorzystych fototapetach, zachować umiar i minimalizm w przypadku pozostałych elementów zabudowy, począwszy od podłogi, przez meble, na dekoracjach kończąc. Jeśli planujemy położyć fototapetę na dużej ścianie, unikajmy wielkich wzorów i krzykliwych kolorów, które będą tylko przytłaczać, zamiast zdobić kuchenne wnętrze. Starajmy się też nie umieszczać fototapety naprzeciwko okna, wpadające światło skutecznie może zmienić prezentowany obraz, dając efekt przeciwny do zamierzonego.


Od tapety wszystko się zaczyna...

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że fototapeta to potężny element dekoracyjny. I nie chodzi tu wcale o jej rozmiar. Ważniejsze jest to, co przedstawia i w jaki sposób zostanie zaaranżowana pozostała część kuchni. Odpowiednio dobrana i ze smakiem wkomponowana stworzy specyficzny, jedyny w swoim rodzaju klimat. Z reguły jest też głównym, najlepiej jedynym elementem dekoracyjnym. Kuchnia z fototapetą zwykle nie potrzebuje już więcej dodatków, dekoracji czy bibelotów, które mogą jedynie tworzyć wrażenie bałaganu i niepotrzebnego przesytu. Aranżację kuchennego wnętrza dobrze jest zacząć właśnie od wyboru motywu, rozmiaru i lokalizacji fototapety. Wybór mebli, oświetlenia, AGD, ich kolorystyki i form powinien być dopiero kolejnym etapem projektowania kuchni. W takim wydaniu fototapeta będzie idealnym tłem dla pozostałej zabudowy, pozostając jednocześnie głównym aktorem na kuchennej scenie. Mamy wtedy gwarancję uzyskania spójnej koncepcji wnętrza bez obaw o jego kiczowatość.
 

Pod szczególną ochroną

Wspomniane szczególne warunki panujące w kuchni mogą dyskredytować wykorzystanie fototapety w niektórych strefach pomieszczenia. Na destrukcyjne działanie wilgoci i wysokiej temperatury narażone będą szczególnie miejsca w pobliżu piekarnika, płyty grzewczej czy zlewozmywaka. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z upragnionej fototapety. Wystarczy umieścić ją za szybą z hartowanego szkła lub wybrać rodzaj dedykowany właśnie takim pomieszczeniom, jak kuchnia. Fototapeta taka powinna być wyjątkowo odporna na wilgoć, działanie wysokich temperatur i co równie ważne, na czyszczenie kuchennymi detergentami. Wartymi polecenia są też fototapety winylowe lub lateksowe laminowane. Szczególnie pierwszy rodzaj jest bardzo odporny na „kuchenne" warunki, jednak nie pozwala ścianie oddychać, unikajmy więc tapetowania bardzo dużych powierzchni.

Komentarze


1.00/5 1 1
1

zapomnieliscie powiedziec ze mega ciezko znalexc jest odpowiedniego specjaliste ktory polozy tapete w dobry sposob. Ja mialem z tym ogromny problem - skonczylo sie na trzech ekipach ;(

Zobacz również


Korkowa kuchnia


Naturalny korek to materiał uniwersalny, dający wiele możliwości zastosowania....

Stylowe wykończenie kuchni, czyli jaki materiał na ściany


Sfera wizualna naszego pomieszczenia kuchennego uzależniona jest w głównej mierze...

Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...