Aranżacja kuchni z częścią wypoczynkową
Kuchnia już dawno przestała pełnić tylko i wyłącznie funkcje kulinarne. Obecnie to jedno z najważniejszych pomieszczeń, do aranżacji którego przykłada się niezwykle wielką wagę. We wnętrzu tym mają być bowiem doskonałe warunki nie tylko do gotowania, ale też do... wypoczynku.
Miejsce spotkań
Współczesna kuchnia powinna być wielofunkcyjna. Wiąże się to nie tylko z dużą ilością czasu, jaką spędza się w ciągu dnia w kuchni, ale też z faktem, że coraz częściej przenosi się do niej życie towarzyskie domowników i ich gości. W żadnym innym wnętrzu nie przesiaduje się tak chętnie, nigdzie indziej kawa nie smakuje tak wspaniale, nigdzie indziej nie ma takiej przyjemności ze wspólnych rozmów do późnej nocy. Kuchnia to miejsce szczególne, serce domu skupiające, i w niezwykły sposób, integrujące wszystkich, pod warunkiem, że jej aranżacja sprzyja gromadzeniu się w niej domowników. Jak więc sprawić, by kuchenne wnętrze zapraszało do siebie? Warto pomyśleć o zorganizowaniu komfortowej, przyjemnej części wypoczynkowej.
Sofa w kuchni?
To wcale nie jest taki niewiarygodny pomysł, jak by się początkowo mogło wydawać. Docenią go szczególnie ci, którzy uwielbiają godzinami przesiadywać w kuchni, już po skończonym gotowaniu i biesiadowaniu, z filiżanką kawy, dobrej herbaty lub lampką wina delektując się chwilą, szukając relaksu, skupienia myśli, momentu tylko dla siebie. Wygodna miękka sofa czy komfortowy fotel mogą okazać się w takim przypadku idealnym „kuchennym" meblem. Kącik wypoczynkowy warto urządzić w jednym z rogów kuchni, najlepiej możliwie najdalej oddalonym od części „kulinarnej". Pozwoli to na ochronienie mebli przed zabrudzeniami, które zazwyczaj powstają podczas przyrządzania posiłków. Taka strefa wypoczynkowa może doskonale współgrać z aranżacją wielu kuchni, zarówno tych urządzonych w stylu tradycyjnym jak i bardziej nowoczesnym. To, jak będzie się prezentować całość, w dużej mierze zależy od dobranych form, materiałów i dodatków. W kuchni tradycyjnej, rustykalnej, wiejskiej, romantycznej doskonale sprawdzi się kanapa z elementami drewnianymi, nawiązującymi do kolorystyki i stylu kuchennej aranżacji. Z kolei w pomieszczeniu nowoczesnym świetnie prezentować się będą bardziej odważne formy. Pikowana sofa w mocnym kolorze nie tylko nie zaburzy kuchennej aranżacji, ale może być jej świetnym uzupełnieniem, ciekawym akcentem dodającym wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Doskonałym pomysłem jest zestawienie prostych, kanciastych form zabudowy meblowej z miękką, przytulą kanapą. Nie od dziś wiadomo, że przeciwieństwa się przyciągają.
Ważne są dodatki
W części wypoczynkowej nie może zabraknąć elementów dodatkowych, poprawiających funkcjonalność tego zakątka. Mowa tu o małym stoliku, na którym będzie można postawić filiżankę z kawą czy półce na ulubione magazyny. Warto zadbać też o dodatki, to one bowiem tworzą klimat wnętrza. Mnóstwo poduszek w różnych rozmiarach i wzorach, ciekawa kapa czy dekoracyjne lampki, pozwolą poczuć się wyjątkowo komfortowo i przyjemnie.
Część wypoczynkowa w salonie
Na kącik wypoczynkowy w kuchni mogą sobie pozwolić jedynie właściciele pomieszczeń o sporych rozmiarach, ciężko bowiem wyobrazić sobie możliwość wygospodarowania miejsca na kanapę czy fotel w pomieszczeniu o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by miejsce relaksu zaaranżowali sobie również posiadacze nieco mniejszych wnętrz. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w kawalerkach i kuchniach otwartych na salon. Wystarczy część wypoczynkową salonu zaplanować możliwie najbliżej strefy kuchennej, by była na "wyciągnięcie reki". Sofa lub narożnik ustawione na styku salonu i kuchni będzie świetną umowną granicą pomiędzy tymi dwoma wnętrzami, które niepostrzeżenie będą się wzajemnie przenikać. Kanapa może też być z powodzeniem dostawiona do kuchennej wyspy czy półwyspu stanowiąc tym samym nieodłączną część kuchennej zabudowy.
cudownie oddzielono przestrzen kuchenną od salonu
Kuchnia połączona ze strefą wypoczynkową to idealna kombinacja, która wymaga jednak odpowiedniego doboru oświetlenia