Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna

Porady


Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna

Poprzez samo określenie „styl wiejski" wielu z pewnością jest przekonanych, że mowa o nurcie dekoracyjnym, jaki królował lata temu i na dziś dzień uchodzi za starodawny wystrój, który już dawno odszedł do lamusa. W rzeczywistości jednak nawet kreatorzy wizualizacji pomieszczeń kuchennych bardzo chętnie podchodzą do charakteryzowanego typu aranżacji, proponując takie projekty wystroju, aby sielskość zestawić z nowoczesnością.

Na zdjęciu: Studio Płuciennik

Przyjazna atmosfera

 

Przekraczając próg kuchni innowacyjnie wyposażanej, przykładowo zgodnie z trendami stylów takich jak industrializm, minimalizm czy glamour, często nie odczuwa się pozytywnego klimatu wnętrza. W przypadku modelowania pomieszczeń kuchennych, opierając się o zasady stylu wiejskiego nie ma takich problemów, bowiem w nurcie tym chodzi właśnie o to, aby stworzyć przyjazną i miłą atmosferę. Generalnie kuchnia tego rodzaju jest bardzo naturalna, chce się w niej przesiadywać, jest przystępna i wygodna w użytkowaniu dla domowników. Jest świetną odskocznią zwłaszcza dla lokatorów standardowych lokali mieszkalnych usytuowanych w wysokich wieżowcach w centrach metropolii.

 

 

Ponadpokoleniowy

 

Dokonując charakterystyki stylu sielskiego, niewątpliwie należy podkreślić fakt, że w odróżnieniu od wielorakich wizualizacji, jakie na przestrzeni minionych stuleci biły rekordy popularności wśród konsumentów, ta forma aranżacyjna przetrwała w zasadzie w zupełnie niezmienionej formie. Mimo ciągle przeobrażających się trendów, dekoracje na wzór wiejski nadal robią prawdziwą furorę. Tym bardziej, że zauważający zainteresowanie sielskim klimatem producenci asortymentu kuchennego, coraz częściej proponują wymagającym klientom specjalne linie wyrobów stylizowanych celowo na wzór wiejski. A zatem urządzając cztery kuchenne kąty „po sielsku" z pewnością nie będziemy musieli za jakiś czas obawiać się, że wybrany design wyjdzie z użytku tak jak przykładowo niegdyś popularny biedermeier czy empire. Początki ludowego wystroju kuchni sięgają już prawdopodobnie szesnastego stulecia. Do dziewiętnastego wieku ten rodzaj dekorowania pomieszczeń kuchennych stanowił standard wyposażenia dominujący w każdym gospodarstwie domowym. Obecnie ponownie wraca do łask domowników ceniących naturalność, przykładających wagę do ekologicznych rozwiązań i szlachetnych materiałów wykończeniowych. Jest to także namiastka tradycji czy kultury przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

 

Co elementem obowiązkowym?

 

W stylu wiejskim kuchnia posiada przede wszystkim bardzo proste, niewyszukane kształtem zestawy meblowe, które są estetyczne, ładne, ale nie finezyjne jak w innych wizualizacjach. Najważniejszymi ich cechami ma być praktyczność wykorzystania, komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Przeważnie są to komplety akcesoriów bardzo masywnych, ciosanych grubo i przez to także wyjątkowo trwałych oraz wytrzymałych mimo ciągłej eksploatacji. Oczywiście muszą być robione z naturalnego drewna. Co do dodatków z kolei, to niewątpliwie kuchnia sielska nie mogłaby istnieć, gdyby nie zawrzeć w jej aranżacji tkanin. Wszędzie pełno jest kilimków, dywaników wieszanych często nawet na ścianach, ozdobnych serwetek ręcznie robionych. Dominują materiały takie jak ciepła wełna i przewiewny len. Można śmiało stwierdzić, że w kuchniach wiejskich przewijają się wręcz tkaniny pościelowe. Są one nierzadko zdobione haftami. Naczynia muszą być solidne, dlatego też podobnie jak wykończenie mebli są robione z metali.

 

 

Niuanse dekoracyjne

 

Kuchnie wiejskie są niesamowicie estetyczne. Podstawą stylu nie jest jedynie przywiązywanie wagi do praktycznych rozwiązań, ale także wyjątkowo ważne są walory wizualne. Dlatego też w takich pomieszczeniach doszukać się można rozlicznych ozdób. Przykładem są kwiaty oraz zioła – suszone, świeże, wieszane nad kuchniami czy przy piecach. Obowiązkowo w każdej sielskiej kuchni musi pojawić się kilka związanych w bukiecik gałązek jemioły, pęki tartaku czy ogrodowe rośliny. W wolnych przestrzeniach meblowych stawiane są z kolei drobne figurki – z porcelany czy drewna. Są to najczęściej przedstawienia zwierząt, ale także wizerunki świętych postaci. Niektóre przypominają wręcz dzieła sztuki. Kolorystyka jest natomiast bardzo różnorodna. Barwy mieszają się. Jest sporo elementów czerwonych, żółtych, zielonych czy błękitnych.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/urban-rustic-czyli-jak-stworzyc-sielskie-wnetrze-w-centrum-miasta-3267.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/biophilia-w-designie-czym-jest-i-jak-urzadzic-biofiliczna-kuchnie-3247.html

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Aniaa

Moim zdaniem kuchnie urządzone w stylu wiejskim mają swój wyjątkowy klimat i urok. Kojarzą mi się one z kuchnią mojej babci - w tym pomieszczeniu zawsze było przytulnie i rodzinnie.

Zobacz również


Kuchnia w mieszkaniu dla studenta – tanie wykończenie


Planując urządzenie kuchni, która ma być użytkowana przez studentów...

Kuchnia wiktoriańska


Dekoracyjne, ale bez przesady. Eleganckie, ale nie sztuczne. Przystrajane, ale z dobrym...

Kamień na kuchenną ścianę - niebanalna dekoracja w...


Szukasz sposobu na zaaranżowanie pomieszczenia kuchennego w niepospolity sposób?...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności