Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2025 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w...

Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w kuchni

Wielokrotnie zdarza się, że chcąc elegancko zaaranżować poszczególne wnętrza domowego użytku, mimo uzyskiwanych walorów wizualnych, z efektów wystroju nie jesteśmy kompletnie zadowoleni. Dlaczego? Wynika to głównie z faktu, że często to, co okazuje się bardzo efektowne i stylowe, nie jest zbyt praktyczne w codziennym funkcjonowaniu. Pogodzić te dwa jakże istotne aspekty jakimi są gustowność oraz komfort użytkowania pozwala styl Biedermeier.

Na zdjęciu: Studio Kuśmierczyk

Zaczerpnięty od ludzi mieszkających w mieście


Nurt Biedermeier dominował już w wieku dziewiętnastym, kiedy to był jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów dekorowania domów mieszczańskich na terenie Europy, zwłaszcza Środkowej. Początkowo utożsamiano ten design z klasycyzmem, jednak szybko dostrzeżono pomiędzy oboma modelami aranżacyjnymi zasadniczą różnię – klasycyzm gwarantował szyk, ale nie zapewniał wygody, Biedermeier dawał sposobność urządzania wnętrz, zwłaszcza salonowych i kuchennych, stylowo ale jednocześnie funkcjonalnie. Poszczególne elementy asortymentu meblowego powstałe w oparciu o styl Biedermeier odznaczały się trwałością, wytrzymałością i niepodatnością na uszkodzenia mechaniczne, ale do tego były ogromnie zdobnicze. Wyróżniały się wręcz kunsztem ich wykończenia. W sklepach z antykami nadal można natknąć się na cudowne kredensy pochodzące z tego okresu, które zaliczane są pod względem designu właśnie do nurtu Biedermeier. Mają one stosunkowo prostą konstrukcję, ale są wyjątkowo precyzyjnie wyprofilowane. Zdobią je skromne intarsje, oryginalne wzornictwo z reguły drewniane. Ogólnie szafki czy stoły były tworzone z zastosowaniem solidnego drewna, a ich okucia przeważnie były z pozłacanego brązu. Sprzęty Biedermeier cechuje symetryczna budowa, a jako elementy ozdobne stolarze przywykli projektować urokliwe pilastry i kolumienki.

 

Nie tylko asortyment


Styl Biedermeier, czy to w kuchni czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu domowego użytku, nie ograniczał się wyłącznie do wstawienia w aranżowane wnętrze paru cennych, wiekowych antyków. Równie istotny jest sposób i styl wykończenia urządzanego lokum. Na ścianach kuchennych dominować powinny w owym nurcie zwłaszcza motywy roślinne. Są one także obecne na tapetach czy nawet na obrusach oraz zasłonach wieszanych w oknach. Wyróżnia je subtelność barw. Często korzystano z połyskujących tkanin, które w świetle przepięknie mieniły się. W kuchni Biedermeier nie może zabraknąć koronkowych, misternie dzierganych serwetek, jakie likwidują surowość wnętrza, a dodają mu swojskości oraz przytulności i ciepła. Na szafkach konieczne muszą znaleźć się dekoracyjne naczynia z suszonymi bądź żywymi kwiatami, a na półkach kredensu porcelanowe ozdóbki typu figurki

Komentarze


5.00/5 1 1
5
milena

bardzo fajne połączenie. lubię tego typu aranżacje, którą łączą ladny desgin z komfortem użytkowania pomieszczenie. funckjonalność w kuchni jest przecież najważniejsza.

Zobacz również


Minimalistyczny trend – kuchnia bez górnych szafek


Co jakiś czas najnowsze trendy wnętrzarskie drastycznie się zmieniają. Kiedyś modny...

Odpowiednie drzwi do kuchni, czyli jakie?


Budując dom musimy podjąć wiele trudnych decyzji, które determinują jego wygląd z...

Otwarta kuchnia – jak o nią dbać, aby była schludna?


Coraz częściej odchodzi się od zabudowy mieszkaniowej zakładającej oddzielenie kuchni...