Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w...

Porady


Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w kuchni

Wielokrotnie zdarza się, że chcąc elegancko zaaranżować poszczególne wnętrza domowego użytku, mimo uzyskiwanych walorów wizualnych, z efektów wystroju nie jesteśmy kompletnie zadowoleni. Dlaczego? Wynika to głównie z faktu, że często to, co okazuje się bardzo efektowne i stylowe, nie jest zbyt praktyczne w codziennym funkcjonowaniu. Pogodzić te dwa jakże istotne aspekty jakimi są gustowność oraz komfort użytkowania pozwala styl Biedermeier.

Na zdjęciu: Studio Kuśmierczyk

Zaczerpnięty od ludzi mieszkających w mieście


Nurt Biedermeier dominował już w wieku dziewiętnastym, kiedy to był jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów dekorowania domów mieszczańskich na terenie Europy, zwłaszcza Środkowej. Początkowo utożsamiano ten design z klasycyzmem, jednak szybko dostrzeżono pomiędzy oboma modelami aranżacyjnymi zasadniczą różnię – klasycyzm gwarantował szyk, ale nie zapewniał wygody, Biedermeier dawał sposobność urządzania wnętrz, zwłaszcza salonowych i kuchennych, stylowo ale jednocześnie funkcjonalnie. Poszczególne elementy asortymentu meblowego powstałe w oparciu o styl Biedermeier odznaczały się trwałością, wytrzymałością i niepodatnością na uszkodzenia mechaniczne, ale do tego były ogromnie zdobnicze. Wyróżniały się wręcz kunsztem ich wykończenia. W sklepach z antykami nadal można natknąć się na cudowne kredensy pochodzące z tego okresu, które zaliczane są pod względem designu właśnie do nurtu Biedermeier. Mają one stosunkowo prostą konstrukcję, ale są wyjątkowo precyzyjnie wyprofilowane. Zdobią je skromne intarsje, oryginalne wzornictwo z reguły drewniane. Ogólnie szafki czy stoły były tworzone z zastosowaniem solidnego drewna, a ich okucia przeważnie były z pozłacanego brązu. Sprzęty Biedermeier cechuje symetryczna budowa, a jako elementy ozdobne stolarze przywykli projektować urokliwe pilastry i kolumienki.

 

Nie tylko asortyment


Styl Biedermeier, czy to w kuchni czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu domowego użytku, nie ograniczał się wyłącznie do wstawienia w aranżowane wnętrze paru cennych, wiekowych antyków. Równie istotny jest sposób i styl wykończenia urządzanego lokum. Na ścianach kuchennych dominować powinny w owym nurcie zwłaszcza motywy roślinne. Są one także obecne na tapetach czy nawet na obrusach oraz zasłonach wieszanych w oknach. Wyróżnia je subtelność barw. Często korzystano z połyskujących tkanin, które w świetle przepięknie mieniły się. W kuchni Biedermeier nie może zabraknąć koronkowych, misternie dzierganych serwetek, jakie likwidują surowość wnętrza, a dodają mu swojskości oraz przytulności i ciepła. Na szafkach konieczne muszą znaleźć się dekoracyjne naczynia z suszonymi bądź żywymi kwiatami, a na półkach kredensu porcelanowe ozdóbki typu figurki

Komentarze


5.00/5 1 1
5
milena

bardzo fajne połączenie. lubię tego typu aranżacje, którą łączą ladny desgin z komfortem użytkowania pomieszczenie. funckjonalność w kuchni jest przecież najważniejsza.

Zobacz również


Jak funkcjonalnie i praktycznie urządzić przestrzeń...


Kuchnia to szczególne pomieszczenie w domu, które potrzebuje szczególnego potraktowania...

Wąska kuchnia


Niestandardowa, niewymiarowa kuchnia to problem wielu osób, zwłaszcza właścicieli...

Pieprz i sól


Czerń i biel niczym dwie najbardziej popularne przyprawy od zawsze doskonale się...