Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w...

Porady

Wygoda i estetyka w jednym? Styl Biedermeier w kuchni

Ulubione0

Wielokrotnie zdarza się, że chcąc elegancko zaaranżować poszczególne wnętrza domowego użytku, mimo uzyskiwanych walorów wizualnych, z efektów wystroju nie jesteśmy kompletnie zadowoleni. Dlaczego? Wynika to głównie z faktu, że często to, co okazuje się bardzo efektowne i stylowe, nie jest zbyt praktyczne w codziennym funkcjonowaniu. Pogodzić te dwa jakże istotne aspekty jakimi są gustowność oraz komfort użytkowania pozwala styl Biedermeier.

Zaczerpnięty od ludzi mieszkających w mieście


Nurt Biedermeier dominował już w wieku dziewiętnastym, kiedy to był jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów dekorowania domów mieszczańskich na terenie Europy, zwłaszcza Środkowej. Początkowo utożsamiano ten design z klasycyzmem, jednak szybko dostrzeżono pomiędzy oboma modelami aranżacyjnymi zasadniczą różnię – klasycyzm gwarantował szyk, ale nie zapewniał wygody, Biedermeier dawał sposobność urządzania wnętrz, zwłaszcza salonowych i kuchennych, stylowo ale jednocześnie funkcjonalnie. Poszczególne elementy asortymentu meblowego powstałe w oparciu o styl Biedermeier odznaczały się trwałością, wytrzymałością i niepodatnością na uszkodzenia mechaniczne, ale do tego były ogromnie zdobnicze. Wyróżniały się wręcz kunsztem ich wykończenia. W sklepach z antykami nadal można natknąć się na cudowne kredensy pochodzące z tego okresu, które zaliczane są pod względem designu właśnie do nurtu Biedermeier. Mają one stosunkowo prostą konstrukcję, ale są wyjątkowo precyzyjnie wyprofilowane. Zdobią je skromne intarsje, oryginalne wzornictwo z reguły drewniane. Ogólnie szafki czy stoły były tworzone z zastosowaniem solidnego drewna, a ich okucia przeważnie były z pozłacanego brązu. Sprzęty Biedermeier cechuje symetryczna budowa, a jako elementy ozdobne stolarze przywykli projektować urokliwe pilastry i kolumienki.

 

Nie tylko asortyment


Styl Biedermeier, czy to w kuchni czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu domowego użytku, nie ograniczał się wyłącznie do wstawienia w aranżowane wnętrze paru cennych, wiekowych antyków. Równie istotny jest sposób i styl wykończenia urządzanego lokum. Na ścianach kuchennych dominować powinny w owym nurcie zwłaszcza motywy roślinne. Są one także obecne na tapetach czy nawet na obrusach oraz zasłonach wieszanych w oknach. Wyróżnia je subtelność barw. Często korzystano z połyskujących tkanin, które w świetle przepięknie mieniły się. W kuchni Biedermeier nie może zabraknąć koronkowych, misternie dzierganych serwetek, jakie likwidują surowość wnętrza, a dodają mu swojskości oraz przytulności i ciepła. Na szafkach konieczne muszą znaleźć się dekoracyjne naczynia z suszonymi bądź żywymi kwiatami, a na półkach kredensu porcelanowe ozdóbki typu figurki

Zobacz również

Podgrzewana podłoga w kuchni

Podgrzewana podłoga w kuchni

Oszczędność i komfort   W przypadku ogrzewania podłogowego niezmiernie ważna jest...

O kolorach w kuchni

O kolorach w kuchni

Wiedz, jak znaczące To, jakie barwy dominują w Twym pomieszczeniu kuchennym okazuje się...
Komentarze (1)
1
Gość
milena
2016-07-08 14:20:24

bardzo fajne połączenie. lubię tego typu aranżacje, którą łączą ladny desgin z komfortem użytkowania pomieszczenie. funckjonalność w kuchni jest przecież najważniejsza.

Twój komentarz
Ocena