Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Kuchnia klasyczna, czy nowoczesna?

Meble kuchenne


Kuchnia klasyczna, czy nowoczesna?

Stojąc przed koniecznością podjęcia decyzji o tym, jak ostatecznie ma się prezentować wnętrze naszego kuchennego zacisza, dobrze jest pomyśleć, co tak na dobrą sprawę nam się podoba. Pamiętajmy, że aranżacja pomieszczenia takiego jak kuchnia powinna opierać się na kilku prostych zasadach a mianowicie chodzi o to, żeby było funkcjonalnie, ergonomicznie, ale estetycznie zarazem. Niestety bardzo często domownicy zapominają w przypadku modelowania właśnie owego lokum o niesamowicie istotnym aspekcie, jakim jest strona wizualna.

Na zdjęciu: Studio Mebli Szewczyk

Misz-masz niepożądany

 

Zanim zainwestujesz w taki bądź inny zestaw mebli kuchennych czy też wyposażysz swe mieszkanie w solidne komplety najpotrzebniejszych sprzętów, poważnie zastanów się, w jakim nurcie stylizacyjnym chciałbyś urządzić charakteryzowany pokój. Nie wybieraj przypadkowych elementów meblowych, nie zagracaj wnętrza niepotrzebnymi sprzętami, nie trać środków pieniężnych na coś, co nie do końca jest zakupem przemyślanym i do czego nie masz stuprocentowej pewności i przekonania. Warto jest postawić konkretnie na jeden, ściśle określony design niebalansujący na pograniczu kilku styli, ale będący kompozycją wpisującą się w zwartą i wyrazistą, jednorodną koncepcję. Na chwilę obecną w zakresie szeroko rozumianego wystroju wnętrza kuchennego dominują dwa podstawowe modele – nowoczesny i klasyczny.

 

Klasyczność w parze z tradycyjnością

 

W przypadku klasyczności można mówić o przywiązaniu do tradycji. Zazwyczaj na taką stylizację zdecydują się ludzie ułożeni, spokojni, ustabilizowani materialnie i życiowo, przeważnie starsi wiekiem i dojrzalsi. Oczywiście nie jest to regułą, ale zazwyczaj taki jest stan rzeczy. Z czego to wynika? Otóż to, co uniwersalne w znaczeniu ponadczasowe przypada do gustu właśnie domownikom wyróżniającym się cechami wyżej wspomnianymi. Osoby młode w głównej mierze będą podążały za nowinkami technologicznymi i nowatorskimi oraz pionierskimi nurtami kompozycyjnymi czy niebanalnymi stylizacjami. W tej grupie raczej rzadko kiedy pojawią się lokatorzy obstający przy tym, co klasyczne. Motyw old-schoolowy w sferze wystroju przykładowo kuchni to nie dla nich. Wnętrze kuchenne, które śmiało można określić, jako tradycyjne opiera się na braku innowacji w postaci przykładowo rozmaitych sprzętów i profesjonalnych urządzeń mających wyręczać człowieka we wszystkich czynnościach domowych. Domator z upodobaniem do klasyki będzie chciał podstawowe, rutynowe obowiązki realizować samodzielnie, bez pomagających mu w tym maszyn. Tym samym w takiej kuchni zobaczymy nie tyle najnowszej generacji ekspres do kawy, ale solidny młynek i kawiarkę. Nie ma także mikrofalówki czy piecyka z termo obiegiem a stylowy, wręcz zabytkowy niekiedy piec z prawdziwego zdarzenia. To pozwala na stworzenie w kuchni bezcennego klimatu, który jest tożsamy z poczuciem gustu, wysoką klasą oraz swego rodzaju luksusem w dobrym smaku.

 

Nowoczesność w zgodzie z modą

 

Kuchnia, którą można określić, jako nowoczesną jest przede wszystkim innowacyjna. Poprzez ową innowacyjność rozumie się między innymi wszelkiego typu inwestycje, które mogą przyczynić się do usprawnienia codziennego funkcjonowania, wykonywania standardowych czynności oraz pomocy domownikom w naturalnym życiu. To, co zwolennik kuchni klasycznej zrobi własnoręcznie, w przypadku miłośnika nowoczesnego designu wykonane zostanie przez fachowe urządzenie. W takiej kuchni nie będzie dominowało raczej szlachetne drewno w przyciemnionych odcieniach dodających lokum niepowtarzalnego klimatu sielskości i wysokiej jakości zarazem. Tu będzie natomiast ekskluzywność przejawiająca się w prostych, wręcz minimalistycznych, lecz kosztownych elementach wyposażenia, meblach do zabudowy, wyspie kuchennej pełniącej kilka funkcji jednocześnie czy inteligentnych i intuicyjnych sprzętach. Gołym okiem będą także widoczne zasadnicze różnice w sferze kolorystyki – czy to ścian czy nawet poszczególnych części designu. Kuchnia nowoczesna aż mieni się przeróżnymi barwami – od pastelowych przez jaskrawe, na standardzie typu mix bieli i czerni skończywszy.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
osherka

Bardzo chciałam, by w mojej kuchni panował wystrój klasyczno-tradycyjny. Niestety moje tendencje do zbierania różnych niepotrzebnych gadżetów przerodził moja kuchnię w jeden wielki misz masz. Zgadzam się, dlatego w zupełności, że nie do końca przemyślane zakupy mogą działać destrukcyjnie na wygląd naszej kuchni. Długo zajęło mi odgracenie swojej, by móc teraz cieszyć się pięknymi blatami :) Swoją drogą dobry tekst - polecam :)


5
Jagoda610

Zdecydowanie jestem fanką kuchni nowoczesnej. Lubię być na czasie i obserwować co nowego jest modne. Sama mam kuchnię bardzo nowoczesną. Kiedy jeszcze mieszkałam u rodziców to była tam kuchnia klasyczna. Też była ok, ale w swoim domu postawiłam jednak na nowoczesność!

Zobacz również


Korkowa kuchnia


Naturalny korek to materiał uniwersalny, dający wiele możliwości zastosowania....

Kuchnia lenia – czyli wszystko na pilota


Świat cały czas idzie do przodu, a najbardziej widać to po rozwoju branży...

Mycie ręczne czy w zmywarce – co się bardziej kalkuluje?


Obecnie w nowoczesnych mieszkaniach lokatorzy stawiają na profesjonalne urządzenia...