Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Podłogi w kuchni – najważniejsze parametry

Porady


Podłogi w kuchni – najważniejsze parametry

Pomieszczenie kuchenne jest miejscem, w którym non stop chlapiemy wodą, gdzie jest duża wilgoć i pełno przeróżnych detergentów chemicznych służących nam do utrzymania lokum w czystości. Niestety wszystkie te czynniki rzutują na estetykę naszej kuchni. Dlatego też, aby wraz z biegiem czasu móc cieszyć się eleganckim wnętrzem warto od samego początku zainwestować w solidne materiały wykończeniowe. Szczególnie istotny okazuje się wybór właściwych tworzyw podłogowych. Wśród najbardziej polecanych i zarazem pozostających od lat na topie są płytki ceramiczne.

Na zdjęciu: Studio Asan

Zanim nabędziesz, dokładnie sprawdź


Jednym z rozwiązań, które uchodzi na chwilę obecną za chyba najbardziej popularne jest wykładanie podłoża kuchennego płytkami ceramicznymi. Kafelki dostępne są w rozmaitych odcieniach kolorystycznych, wymiarach, fasonach i wzorach. Można je uzyskać po promocyjnych cenach oraz są ogólnodostępne. Ponadto ich walorem jest odporność na uszkodzenia mechaniczne i niezawodność zastosowania. By jednakże płytki rzeczywiście były mocne i niezniszczalne mimo długotrwałego użytkowania, konieczne jest dobranie opisywanych wyrobów zgodnie z właściwymi parametrami. Pamiętajmy, że kuchnia to obiekt podzielony na parę różnych stref , w tym gotowania i zmywania, gdzie często pojawiają się zabrudzenia. Poza tym, podłoże kuchenne narażone jest również w tych partiach na uderzenia ciężkich przedmiotów. Wystarczy, że przypadkiem wypadnie nam garnek czy ostry nóż a słabej jakości płytki od razu ulegną zarysowaniu bądź pęknięciu. Warte zakupu materiały wykończeniowe powinny odznaczać się zatem przede wszystkim wysokimi właściwościami mechanicznymi. Dobrze też by były odporne chemicznie oraz niepodatne na działanie wilgoci. Przydatną cechą jest też antypoślizgowość, zwłaszcza gdy mowa o urządzaniu mieszkania, w którym są małe dzieci.

 

Parametry podstawową do inwestycji

 

Jak mieć pewność, że to, w co inwestujemy faktycznie jest sprawdzone i bezpieczne? Ażeby nie żałować wydanych środków pieniężnych, warto dokładnie czytać oznaczenia znajdujące się na ulotkach od producentów. Każde produkty wykończeniowe posiadają stosowne symbole, które mają być czytelnym przekazem dla konsumenta, z jakim rodzajem wyrobu ma on do czynienia. I tak w przypadku charakteryzowanych w niniejszym artykule płytek niesamowicie ważna jest klasa ścieralności, od której to uzależnione jest czy konkretne kafelki mogą nadawać się do wykorzystania w określonym pomieszczeniu. Zasada jest prosta –im wyższa klasa, tym produkt bardziej odporny na wysokie natężenie ruchu. Ten parametr jest oznakowany symbolem PEU, z kolei dana klasa produktu liczbami wynoszącymi od 1 do 4. Najniższe wartości świadczą o tym, że płytki ceramiczne nie są przeznaczone na podłogi, ale prędzej sprawdzą się na ścianach. Chcąc wyłożyć kafelkami podłoże, warto koncentrować się na klasie 3 i 4. Kolejną istotną właściwością okazuje się wytrzymałość na zarysowania. W tym przypadku mówi się o skali Mohsa. Dla płytek ceramicznych do kuchni optymalna jest twardość o wartości 5. Symbolem R natomiast określana jest antypoślizgowość. W miejscu, w którym ciągle mamy kontakt z wodą zalecane jest wybieranie produktów wykończeniowych o parametrze co najmniej R8.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu minimalistycznym – podstawowe cechy


W dzisiejszych trendach stylizacyjnych na czoło wysuwa się wysokiej klasy koncepcja...

Konglomerat i kompozyty – materiały wykończeniowe do...


Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też istotne jest, aby to wnętrze urządzić jak...

Kuchnia w stylu greckim


Przywołując na myśl wakacyjne skojarzenia z malowniczymi krajobrazami Grecji, oczami...